• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Sprawdź, co musisz wiedzieć
  • Artykuďż˝y

    Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Sprawdź, co musisz wiedzieć

    Kominek to nie tylko wspaniała ozdoba salonu. Odpowiednio wyposażony, może spełniać także funkcję praktyczną, stanowiąc element systemu ogrzewania domu. Zobacz, jak działa płaszcz wodny i kiedy warto się na niego zdecydować.

    Jak działa płaszcz wodny?


    Kominek z płaszczem wodnym różni się od standardowego wkładu kominkowego swoją budową. Jego korpus zbudowany jest z dwóch ścianek, tworzących tak zwany płaszcz. To pomiędzy nimi właśnie przepływa woda, ogrzewając się od ognia płonącego na palenisku. Woda kierowana jest następnie do rur, a za ich pośrednictwem rozprowadzana jest do grzejników w całym domu. Dodatkową możliwością jest zamontowanie wężownicy w górnej części korpusu - dzięki takiemu rozwiązaniu ogrzejemy również wodę użytkową. Sprawne funkcjonowanie całego systemu zapewnia pompa obiegowa. To ona odpowiedzialna jest za krążenie wody w układzie – pomiędzy kominkiem a grzejnikami. Opcjonalnym, bardzo przydatnym elementem wyposażenia kominka z płaszczem wodnym jest układ sterujący jego pracą.


    Wady i zalety tego rozwiązania


    Kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem ekologicznym dzięki zastosowaniu naturalnego paliwa – drewna lub brykietu. Ten sposób ogrzewania jest również bardzo estetyczny. Któż z nas nie cieszy się na widok ognia trzaskającego w kominku? Ciekawą możliwością jest również zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym na biopaliwo. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu w bloku. Do wad kominka z płaszczem wodnym należy konieczność częstego dokładania opału - może być to problemem zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności domowników. Możliwe jest także wygaśnięcie ognia. Problematyczna jest konieczność rozpalania w kominku w celu uzyskania ciepłej wody nawet latem, w upalne dni, co ma negatywny wpływ na komfort cieplny w domu. Właśnie z tych względów zalecane jest stosowanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła. Warto połączyć go z innym urządzeniem grzewczym, takim jak kocioł centralnego ogrzewania.


    O czym jeszcze warto wiedzieć?


    Decydując się na zamontowanie kominka z płaszczem wodnym, warto wybrać wysokiej jakości urządzenie. Ma to wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Zależnie od tego, czy kominek ma pracować jako jedyne, samodzielne urządzenie grzewcze, czy też współpracować z innymi instalacjami, należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór mocy wkładu. Kominki tego rodzaju wykonywane są zazwyczaj ze stali. Może mieć ona różną grubość, najlepiej jeśli będzie to minimum 4 mm. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko rozszczelnienia się ścianek pod wpływem ciągłych zmian temperatur. Wkład powinien być wyposażony w szyber, umożliwiający regulację ciągu. Przydatny jest także dolot zapewniający dostawy świeżego powietrza z zewnątrz.


    Kominek z płaszczem wodnym to dobry sposób na uzupełnienie innego rodzaju instalacji grzewczej. Pozwoli na znaczne obniżenie rachunków zwłaszcza w domach ogrzewanych za pomocą drogich źródeł energii: gazu płynnego, oleju lub prądu elektrycznego.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe