• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Łazienka na poddaszu to nie fanaberia! Jak ją zaprojektować?
  • Artykuďż˝y

    Łazienka na poddaszu to nie fanaberia! Jak ją zaprojektować?

    Wydaje się, że poddasze to miejsce zarezerwowane na pokój lub sypialnię, ale nie są to jedyne możliwości. Coraz więcej osób decyduje się, aby stworzyć tam łazienkę. Niedorzeczne? Wcale nie, trzeba jednak podejść do sprawy poważnie, bo tu dosłownie liczy się każdy centymetr.

    Wiele problemów, z którymi trzeba sobie poradzić


    Jak wspomnieliśmy we wstępie, łazienka na poddaszu wymaga więcej precyzji, namysłu i mądrych decyzji. To nie jest sypialnia, w której po prostu przestawimy łóżko lub szafkę, gdy coś nam się nie podoba. Tutaj raz ustawioną ceramikę łazienkową nie da się przestawić, musimy więc od początku mieć pewną wizję, która ma sens, końcowy efekt zaś będzie zadowalający. W łazience na poddaszu jest wiele problemów, z którymi trzeba sobie poradzić. Do wspomnianych wyżej trzeba doliczyć na pewno skosy, których odpowiednia aranżacja wymaga wiedzy i wyczucia.


    Wiele możliwości, które pomagają w projektowaniu


    Dawniej nie było to zbyt popularne, dzisiaj jednak producenci ceramiki łazienkowej oferują coraz więcej udogodnień, które z łatwością wykorzystamy w łazience na poddaszu. Można więc zamówić pod indywidualny wymiar ścianki kabiny prysznicowej, co pozwala umieścić ją nawet pod sporym skosem. Są obniżone stelaże podtynkowe do WC i bidetów, jesteśmy więc w stanie je instalować przy niskich ściankach kolankowych.


    Zagospodarowanie poddasza w ten sposób to duże wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. Każdy wolny fragment przestrzeni pod skosami powinien być w jakiś sposób wykorzystany, na przykład na półki czy schowki.


    Jak dobrać wannę?


    Przejdźmy do konkretów i zastanówmy się, jak dobrać wannę do takiego miejsca. Mamy do wyboru wannę bez nóżek lub z nóżkami. Ta pierwsza ma 40-50 cm, druga 55-60 cm. Są też wyższe wanny z hydromasażem, do 67 cm. Pamiętajmy, że człowiek, który siedzi w wannie, ma głowę na wysokości od 95 do 100 cm. To oznacza, że co najmniej w tej odległości od poziomu posadzki musi znajdować się skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną. Nie możemy mieć problemu z wejściem do wanny, tym bardziej to ważne, gdy z takiej łazienki korzystają dzieci. Przed wanną powinniśmy pozostawić od 70 do 100 cm wolnej powierzchni.


    Ile miejsca dla kabiny prysznicowej? Ile dla umywalki


    Naturalnie, że kabina prysznicowa potrzebuje wysokiej przestrzeni. Najmniejsze to wymiary 80 x 80 cm, ale lepiej wybrać większe - 90 x 90. Najlepszy rodzaj to półokrągłe kabiny prysznicowe, gdyż zajmują najmniej miejsca. Niezbędna wolna przestrzeń przed kabiną wynosi około 90 x 100 cm.


    85 cm - tyle wynosi górna krawędź umywalki (od poziomu podłogi). Ścianka takiej wysokości jest w pełni wystarczająca, żeby wisiała przy niej umywalka, to lepiej jednak, jak będzie wyższa. Niestety, jak decydujemy się na umywalkę na poddaszu, to musimy zapomnieć o powieszeniu tam lustra. To z tego powodu, że dopiero ściana wysokości 190 cm pozwala, żeby je tam zawiesić. Wymagana przestrzeń przed umywalką wynosi 2 metry, nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej.


    Pomysł na łazienkę na poddaszu to projekt wymagający więcej uwagi, ale rezultaty wcale nie muszą być gorsze, niż w tradycyjnej łazience. Wystarczy pamiętać o kilku wytycznych, by cieszyć się łazienką w tym niezwykłym, oryginalnym miejscu.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe