• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • 6 zastosowań ładowarek teleskopowych, o których nie miałeś pojęcia!
 • Artykuďż˝y

  6 zastosowań ładowarek teleskopowych, o których nie miałeś pojęcia!

  Ładowarki teleskopowe, ze względu na szeroki wachlarz zastosowań i wiele różnorodnych możliwości wykorzystania, trudno jednoznacznie scharakteryzować i zakwalifikować. Najczęściej wykorzystywane są one do prac budowlanych, jednak poza tym istnieje jeszcze co najmniej kilka dziedzin, w których te maszyny sprawdzają się idealnie, choć nie każdy z Was o tym wie!

  Pierwsze ładowarki teleskopowe powstawały na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku i wizualnie nie różniły się znacznie od tych, które obecnie możemy zakupić na rynku. Ich głównym atutem był duży udźwig, pozwalający na wykorzystywanie tych pojazdów nawet w najcięższych warunkach, zarówno w rolnictwie jak i szybko rozwijającym się przemyśle budowlanym.
  Współczesne modele ładowarek teleskopowych, od swoich poprzedników, różnią się głównie innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak: zoptymalizowane zużycie paliwa, możliwość zdalnego sterowania czy choćby czujnik obecności lub system blokowania ruchów pogarszających sytuację (np. w przypadku wybranych modeli ładowarek teleskopowych Manitou dostępnych tutaj). Oczywiście wraz z postępem zmienia się także spojrzenie na komfort pracy operatora, który mają zapewnić łatwo dostępne elementy sterownicze, wygodne fotele czy klimatyzacja.
  Warto podkreślić iż ładowarki teleskopowe znacznie różnią się zastosowaniem od swoich “młodszych braci” czyli tradycyjnych wózków widłowych (np. tych na www.toyota-widlowe.pl czy www.cesab.pl), które na co dzień wykorzystuje się głównie do prac magazynowych i transportowania palet. Jednocześnie wymagają od operatorów większych umiejętności oraz zdobycia wyżej kategorii uprawnień, jaką jest kategoria IWJO - obejmująca swoim zakresem wózki specjalizowane (w tym ładowarki teleskopowe, wózki unoszące ze zmiennym wysięgnikiem i operatorem podnoszonym razem z ładunkiem czy podwieszane wózki widłowe).
  Gdzie zastosowanie znajdują ładowarki teleskopowe? Tego dowiecie się z dalszej części naszego artykułu.


  tradycyjne-zastosowania-ladowarek-teleskopowych.jpg


  Tradycyjne zastosowanie ładowarek teleskopowych


  Jak już po krótce wspomnieliśmy, tradycyjnie ładowarki teleskopowe były od momentu stworzenia, wykorzystywane w trzech głównych branżach: budownictwie, uprawie oraz hodowli zwierząt. Dzięki ciągłym udoskonaleniom wciąż znajdują one zastosowanie w tych dziedzinach, jednocześnie znajdując coraz więcej możliwości wykorzystania swojego potencjału.


  Prace budowlane


  Dzięki swojej wydajności (ładowarki teleskopowe charakteryzują się udźwigiem nawet do 20 ton), budownictwo jest jedną z branż, w których ładowarki stanowią niezastąpioną pomoc. Sprawdzają się zarówno podczas transportowania dużych elementów (w tym bloków marmuru czy kamienia), jak i podczas manipulowania elementami takimi jak stalowe konstrukcje, belki itp.
  Ładowarki teleskopowe bez najmniejszego problemu radzą sobie z pracą nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych oraz na nierównym terenie. Ich wykorzystanie z powodzeniem nie tylko ułatwia ciężką fizyczną pracę, ale także znacząco wpływa na skrócenie czasu realizacji przedsięwzięć takich jak prace budowlane, dekarskie, wykonywanie izolacji budynków oraz zadań związanych z pokryciem elewacji.


  Hodowla


  Już od samego momentu powstania ładowarek teleskopowych, jednym z ich głównych zastosowań było wykorzystywanie tych pojazdów do ułatwienia prac hodowcom. Dodatkowy osprzęt dostępny u dealerów wózków widłowych sprawia, że ładowarki teleskopowe sprawdzają się zarówno we wszelkich pracach porządkowych na farmach i w gospodarstwach, jak i podczas czynności wymagających np. szybkiego transportu dużych kostek siana czy paszy.
  Ponadto mogą być wykorzystywane także do prac takich jak: stawianie zagród i ogrodzeń, przemieszczanie półfabrykantów oraz rozładunek i załadunek.


  Uprawa


  Sprzęt taki jak ładowarki teleskopowe z powodzeniem sprawdza się podczas prac związanych z uprawą zbóż, warzywnictwem, winiarstwem czy nawet szkółkarstwem. Pojazdy tego typu wykorzystuje się do transportu bliskiego płodów rolnych, usprawnienia procesu zbioru a także - ułatwienia magazynowania, czy dalsze przygotowania towarów do wysyłki.
  Dzięki specjalnym hakom wózki teleskopowe mają także możliwość transportu i sprawnego składowania popularnych worków typu big-bag lub tradycyjnego przetransportowania palet, beczułek czy dużych beczek.


  zastosowanie-ladowarek-teleskopowych-uprawa-zboz.jpg


  Nowoczesne zastosowanie ładowarek teleskopowych


  Współczesny szybki rozwój technologiczny jest odczuwalny praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Nie inaczej dzieje się w przypadku wykorzystania sprzętów specjalistycznych, takich jak ładowarki teleskopowe.


  Prace kopalniane


  Z pewnością nie każdy wie, iż ładowarki teleskopowe są często wykorzystywane w kamieniołomach, jak i kopalniach - i to zarówno tych podziemnych jak i odkrywkowych. Dzięki swojej wydajności i niezawodności, a także umiejętności pracy na praktycznie każdym podłożu znacznie wpływają na usprawnienie efektywności prac, jednocześnie ułatwiając nie tylko transport, ale także konserwację urządzeń górniczych.


  zastosowanie-ladowarek-teleskopowych-gornictwo.jpg


  Lotnictwo


  Jeśli nie zaskoczył Was poprzedni punkt, to na pewno zadziwi Was wykorzystanie ładowarek teleskopowych w lotnictwie. Ale owszem! Jest to możliwe, a co więcej - jest całkowicie na porządku dziennym.
  Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są do licznych prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz portów lotniczych. W tym do m.in. holowania samolotów, czyszczenia pasa startowego, wymiany oświetlenia a także zapewnienia podniesienia na odpowiednią wysokość, w celu dotarcia do odpowiednich podzespołów, mechaników odpowiedzialnych za wszelkie naprawy samolotów.


  zastosowanie-ladowarek-teleskopowych-lotnictwo.jpg  Przemysł drzewny


  Wielofunkcyjność i wielozadaniowość ładowarek teleskopowych sprawia, że idealnie sprawdzają się one podczas prac związanych z przemysłem drzewnym. Odpowiednio dobrany osprzęt pozwala na bezpieczne i sprawne wykonywanie manipulacji potężnymi pniami przygotowywanymi do obróbki, czy potem długimi deskami. A wszystko to bez względu na to czy transport odbywa się na utwardzonym czy wyboistym podłożu.


  Ładowarki teleskopowe - zastosowanie - podsumowanie


  Zaprezentowane powyżej branże to tylko część z dziedzin, w których wykorzystuje się popularne ładowarki teleskopowe. Z pewnością dla lepszego obrazu należy jeszcze wspomnieć o roli, jaką te maszyny odgrywają w sektorze robót publicznych, podczas organizowania imprez masowych, a także w przypadku transportu bliskiego dostosowanego do potrzeb… logistyki wojskowej.
  Dodatkowy atut tych sprzętów stanowią stosunkowo niewielkie (w porównaniu z mocą silnika oraz maksymalnym udźwigiem) rozmiary tych pojazdów, które umożliwiają im pracę nawet w trudno dostępnych miejscach (takich jak np. wspomniane już kopalnie czy nadmorskie porty).
  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe