• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • A może technorattan?
 • Artykuďż˝y

  A może technorattan?

  Technorattan - nazwa tego surowca wciąż jest obca wielu z nas. A szkoda, gdyż jest to materiał niezwykle odporny na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia, co powoduje, że z powodzeniem można wykorzystywać go do produkcji zarówno mebli ogrodowych, jak i do użytku domowego.

   

  To nie rattan

   

  Każdy, kto myśli, że technorattan jest inną nazwą rattanu, jest w błędzie. Rattan jest rośliną z rodziny palm, która charakteryzuje się posiadaniem długich i kolczastych pędów. Rośnie ona w strefie tropikalnej i do Polski trafia głównie z Indonezji oraz Ekwadoru. Pędy rattanu pod wpływem pary wodnej stają się giętkie i elastyczne, dzięki czemu można z nich wykonywać meble o podobnych właściwościach jak wiklinowe. Technorattan jest natomiast syntetycznym odpowiednikiem rattanu. W Polsce jest on na razie słabo rozpowszechniony, gdyż traktuje się go nieco po macoszemu, mimo że jest to materiał niemalże niezniszczalny. Wykorzystanie sztucznej żywicy wzbogaconej o substancje chroniące tworzywo przed promieniowaniem UV sprawiło, że może być ono wykorzystywane do tworzenia bardzo eleganckich i solidnych mebli ogrodowych.

   

  Materiał wszechstronny

   

  Z technorattanu tworzy się wiele różnych produktów: począwszy od małych, ozdobnych plecionek i koszyczków, przez stojaki na kwiaty i osłonki na doniczki, by wreszcie wykorzystywać go do wykonywania niezwykle wytrzymałych mebli. Z materiału można wytwarzać meble kuchenne czy pokojowe, jednak najszersze zastosowanie znajduje on w produkcji mebli ogrodowych. Meble ogrodowe z technorattanu mogą przetrwać w stanie idealnym nawet 15 lat, gdyż materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na promieniowanie UV, wilgoć, niskie temperatury oraz zabrudzenia. Zimą należy jednak zabezpieczyć meble ogrodowe przed ciężkim, mokrym śniegiem, którego waga może przekroczyć maksymalne dopuszczalne obciążenie statyczne krzesła, sofy czy stołu. W przeciwieństwie do rattanu, jego syntetyczny odpowiednik nie kruszeje i nie ulega odbarwieniom. Surowiec jest także bardzo lekki - zazwyczaj łączy się go z aluminiową konstrukcją, co powoduje, że waga poszczególnych mebli nie przekracza kilku kilogramów. Ponadto wykorzystanie aluminium sprawia, że meble ogrodowe z technorattanu mogą stać przy basenie bądź fontannie, gdyż nie są one narażone na rdzewienie. Co ważne, syntetyczny rattan jest materiałem ekologicznym, który nadaje się do recyklingu i nie szkodzi tym samym środowisku.

   

  Czystość w kilka minut

   

  Ważną zaletą mebli technorattanowych jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Meble nie wymagają szczególnej konserwacji ani wielogodzinnego mycia za pomocą specjalistycznych środków. Do ich wyczyszczenia wystarczy zwykła flanelowa bądź bawełniana szmatka oraz kilka kropli detergentu. Trudno dostępne miejsca można bez przeszkód doczyszczać myjką ciśnieniową lub odkurzaczem. Oznacza to, że meble te są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż meble ogrodowe wykonane z innych materiałów. Meble plastikowe ulegają bowiem przebarwieniom i trudno się je czyści - niekiedy usunięcie starego brudu z plastiku jest wręcz niemożliwe. Ponadto plastikowe meble są znacznie mniej trwałe - ich żywotność z reguły nie przekracza jednego sezonu letniego. Ich zaletą jest jednak niska cena, która bywa nawet kilkadziesiąt razy niższa niż cena mebli z syntetycznego rattanu.

   

  Dlaczego nie drewno?

   

  Zwolennicy naturalnych surowców zazwyczaj wybierają meble ogrodowe drewniane, gdyż ich cena jest znacznie bardziej zachęcająca niż cena mebli technorattanowych. Drewno ma jednak kilka wad, których nie posiadają meble z syntetycznego, ale przyjaznego środowisku, surowca. Drewno jest znacznie cięższe niż technorattan. Ustawienie i przenoszenie mebli jest więc utrudnione. Ponadto drewniane stoły lub krzesła często mają konstrukcje wykonane ze stali, która pod wpływem czynników atmosferycznych zaczyna rdzewieć. Sprawia to, że meble już po kilku latach tracą estetyczny wygląd. Drewno, choć jest bardziej wytrzymałe niż plastik, wymaga corocznej konserwacji. Meble należy pokrywać warstwą impregnatu, która chroni je przed wilgocią, silnym słońcem oraz głęboko wnikającymi zabrudzeniami.

   

  Gdzie kupić meble z technorattanu?

   

  Meble technorattanowe można kupić w wielu sklepach internetowych lub w dobrych, stacjonarnych sklepach meblowych. Należy uważać na tańsze meble z syntetycznego rattanu, których konstrukcja często nie jest wykonana z droższego aluminium, ale ze stali, która podnosi wagę mebli i obniża ich żywotność o co najmniej kilka lat.

  Autor artykułu
  Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia.

   

  //


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe