• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Armatura do łazienki - jak ją dobrać?
  • Artykuďż˝y

    Armatura do łazienki - jak ją dobrać?

    Baterie łazienkowe to jeden z tych elementów wyposażenia domu, o które toczyć można w sklepie budowlanym długie wojny. Dla projektantów wnętrz i dla dbających o styl pań i panów domu elegancka i dobrze dobrana armatura to prawdziwe oczko w głowie, ozdoba eleganckiej łazienki, coś, co natychmiast przyciąga wzrok i nadaje całości wnętrza wyraz. By znaleźć tę właściwą, dobraną do charakteru wnętrza, do geometrii mebli, przejrzeć muszą uważnie i wielokrotnie pełną ofertę sklepu, przewertować dziesiątki kart produktów.

     

    Praktyczna, choć niezbyt jeszcze doświadczona złota rączka, której do pełnej satysfakcji z wyrobu wystarczy po prostu solidne wykonanie, zareaguje nieraz na takie podejście lekko kpiącym niedowierzaniem: czego można oczekiwać od prostego urządzenia, które służy jedynie do regulowania strumienia wody? Zatroszczy się zatem co najwyżej o to, by kran, który zainstaluje we własnej łazience, miał ceramiczną głowicę - to wystarczy, by nie martwić się o niekontrolowane przeciekanie. Warto powstrzymać się jednak od pochopnych sądów - w bogatej ofercie baterii łazienkowych marketów budowlanych takich jak Praktiker, znajdziemy coś, co nie tylko zadowoli każdego wymagającego klienta, ale nawet przekroczy jego oczekiwania - tak pod względem formy, jak i funkcjonalności.

     

    Klejnot w łazience

     

    Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę przy doborze baterii prysznicowej, wannowej czy umywalkowej, pozostaje jednak jej kształt i styl. Wśród dostępnych na rynku baterii dominują zdecydowanie trzy style. Pierwszy to baterie o opływowym kształcie, tworzące jedną spójną bryłę. To niewątpliwie praktyczne rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć trudnych do usunięcia złogów kamienia. Komu zależy jednak na tym, by nadać wnętrzu nowoczesny wyraz, chętnie przyjrzy się bateriom o kształtach złożonych z prostych brył geometrycznych. Taka bateria przyciągnie uwagę swoją niesztampową formą i elegancją i stanie się prawdziwą ozdobą łazienki. Trzecią kategorię stanowią baterie retro, o formach nawiązujących do stylistyki industrialnej, art deco czy nawet stylu belle epoque. Odznaczają się one nie tylko wyrafinowanym, klasycznym kształtem, ale również oryginalnymi detalami, takimi jak ceramiczne kurki czy wykończenie w kolorze mosiądzu. Jeśli zależy nam na wyjątkowej stylistyce wnętrza, ten typ baterii będzie dla nas oczywistym wyborem.

     

    Klasa w parze z inteligencją

     

    Markowe baterie łazienkowe wyróżniają się jednak nie tylko formą. Producenci światowej klasy armatury udowadniają nam na każdym kroku, że nawet w tak z pozoru prostym urządzeniu, jak bateria prysznicowa czy wannowa, znaleźć można pole do innowacji, które uprzyjemnią nam codzienną higienę i pomogą oszczędniej korzystać z zasobów środowiska. Rozwiązania takie opierają się często na kształtowaniu dobrych nawyków i zapewnianiu nam dokładnie tego, czego nam potrzeba. Gdy myjemy ręce korzystając z najprostszej jednodźwigniowej baterii, często poświęcić musimy chwilę na to, by dopasować strumień wody do naszych potrzeb. Jeśli podniesiemy dźwignię zbyt gwałtownie, ryzykujemy zamoczenie bluzki czy koszuli - dość, by pogrzebać nam do reszty pewność siebie w nerwowej, oficjalnej sytuacji, gdy każdy detal nabiera znaczenia. Choć być może na co dzień podobna sytuacja co najwyżej nas rozśmieszy, musimy pamiętać, że w ten sposób zwiększamy również codzienne zużycie wody.

     

    Podobnym przypadkom możemy zaradzić, wybierając baterię umywalkową z nieco wyższej półki, z funkcją "eko" -  gdy przy zwykłym  myciu rąk lekko poruszymy dźwignię, ustawi się ona w założonej z góry pozycji, przy której strumień wody nie będzie ani zbyt silny, ani zbyt słaby. Dopiero silniejsze jej podniesienie, po pokonaniu oporu, zwiększy ciśnienie wody, gdy tego właśnie potrzebujemy. W wielu bateriach stosowane są również perlatory, czyli specjalne sitka, które, wytwarzając podciśnienie, napowietrzają strumień wody, by wydawał się on silniejszy. Strumień przechodzący przez perlator nie będzie też rozbryzgiwał się na boki. Udogodnieniem, które z kolei napotkamy często w bateriach wannowych i prysznicowych, jest możliwość dokładnego ustawienia temperatury, bez potrzeby regulowania jej ponownie przy każdym użyciu. Nie tylko pomoże nam to oszczędzać wodę, ale również sprawi, że kąpiel pod prysznicem będzie czystą przyjemnością od pierwszej minuty. Ten rodzaj luksusu doceni każda złota rączka.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe