• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Auta z kratką: masz czas do końca roku
 • Artykuďż˝y

  Auta z kratką: masz czas do końca roku

  Jeśli planujesz zakup na firmę samochodu osobowego i jesteś podatnikiem VAT, zastanów się, czy nie warto zdążyć jeszcze przed 1 stycznia 2011 r. Rząd przygotował  bowiem nowelizację ustawy o VAT, która pozbawi prawa odliczania całego VAT-u od samochodów z tzw. kratką.

  O podatkowych skutkach zakupu i używania firmowego samochodu pisaliśmy w artykule Samochód w firmie. Od nowego roku rząd planuje zmiany. Z preferencyjnych zasad opodatkowania zostaną wyłączone tzw. samochody z kratką. Chodzi zarówno o samochody kupione jak i o te wzięte w leasing.

  Zgodnie z założeniami, odpadnie możliwość odliczania całego VAT zawartego w cenie auta, jak też w ratach leasingowych. Prawo to zachowają ci, którzy kupią samochód lub podpiszą umowę leasingu do końca grudnia tego roku. Trzeba się spieszyć, gdyż u wielu dealerów brakuje już ofert samochodów osobowych z homologacją ciężarową.

  Od nowego roku nie będzie też możliwości odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa zakupionego do samochodów "z kratką". Ta zmiana obejmie niestety także  pojazdy  kupione  przed 1 stycznia 2011 r.

  Opracowanie według stanu prawnego na 12.09.2010 r.  Artykuł opracowany przez
  Kwantum Kancelaria Radców Prawnych


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe