• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Beton architektoniczny – pomysł na nowoczesną aranżację wnętrz
 • Artykuďż˝y

  Beton architektoniczny – pomysł na nowoczesną aranżację wnętrz

  Beton architektoniczny znalazł szczególne uznanie wśród miłośników industrialnych wnętrz. Coraz większą popularność zyskują ściany z tego materiału. Jednak prawdziwi miłośnicy znajdują coraz więcej zastosowań. Małe dodatki, takie jak doniczki czy stoliki a nawet umywalki z betonu nabierają coraz ciekawszych kształtów i znajdują swoje zastosowanie w wielu wnętrzach.

  Nie tylko szarość


  Przeciwnicy tego materiału, którzy jednoznacznie wiążą beton z szarością nadchodzi wielkie rozczarowanie. Beton wcale nie musi być w jednym odcieniu szarości. Co więcej, wcale nie musi być szary, coraz częściej na rynku można spotkać różnokolorowe betonowe płyty. Jednak najpopularniejsze nadal są różne odcienie szarości. Powierzchnia gotowych płyt może być gładka lub chropowata, co więcej na płycie mogą być imitacje różnych wzorów i faktur. Poprzez zastosowanie różnych zabiegów technologicznych można uzyskać efekt rdzy, drewna lub kotwic montażowych. Dodatkowo na rynku pojawiły się płyty 3D na przykład w kształcie puzzli.


   


  Nie dla każdego pomieszczenia


  Nie oszukujmy się, beton na wszystkich ściankach kompletnie nie nadaje się do małych pomieszczeń. Miłośnicy betonu architektonicznego mieszkający w ciasnych kawalerkach powinni zwrócić uwagę na dodatki z tego materiału, ewentualnie na wykonanie jednej ściany z betonu i innego rozwiązania na reszcie ścian. Jednak beton świetnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Lofty są wprost stworzone dla betonowych ścian. Najczęściej są to duże przestrzenie zaaranżowane na mieszkania po dawnych fabrykach. Beton architektoniczny jest wprost idealny dla klimatu takich miejsc. Dzięki płytom z betonu wyłożonym na ścianom można uzyskać efekt minimalizmu i pewnej surowości, która w loftach jest jak najbardziej wskazana. Poza ograniczeniami ilości metrów kwadratowych, tak naprawdę beton architektoniczny nie ma więcej ograniczeń. Można go zastosować, w każdym pomieszczeniu. Rewelacyjnie sprawdza się w łazience, w której można pozwolić sobie na montaż ogromnej wolno stojącej wanny.


   


  Montaż


  Płyty betonowe są stosunkowo łatwe w montażu, jednak nie każdy amator sobie z nimi poradzi. Do montażu można użyć kleju o podwyższonej przyczepności. Jednak wielu producentów zaleca mechaniczny montaż płyt za pomocą kotew do betonu lub wkrętów. Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze a przy okazji widoczne wkręty nadają wnętrzu bardziej surowy wizerunek. Zaleca się aby płyty były montowane przez profesjonalnego fachowca, który zrobi to raz a dobrze, choćby ze względu na to, że ten materiał jest dosyć drogi i niepotrzebne niszczenie płyt może okazać się sporym wydatkiem.


   


  Cena


  Beton architektoniczny jest dosyć drogi. Ceny zaczynają się od 40 zł. za sztukę, w przypadku najmniejszych płytek.  A osoby, które planują mieć na ścianie  płytki 3D w wymiarze np. 30x30 muszą liczyć się z ceną około 25 zł. za sztukę takiej płytki. Pomimo tego, że cena jest wysoka, wiele osób decyduje się na ten luksus. W końcu, każdy z nas chce mieć niepowtarzalne wnętrze, a to na pewno zapewni nam beton architektoniczny.


  Karolina Jaworska
  Podczas przygotowywania artykułu, autorka inspirowała się deeco.eu/category/beton-architektoniczny


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe