• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Budowa balkonu – o czym trzeba pamiętać?
 • Artykuďż˝y

  Budowa balkonu – o czym trzeba pamiętać?

  Budowa (jakakolwiek, bez względu na formę, jakość i typ) zawsze sprawia mnóstwo problemów. Nawet z pozoru łatwa budowa jednej z najprostszych konstrukcji, jaką jest komórka czy schowek między innymi na narzędzia albo akcesoria do ogrodu, niejednego przerasta. Wówczas zamiast prostego, ładnego i stabilnego budynku, powstaje cos na pozór pudełka, które nie dość, że prezentuje się nieestetycznie, to jeszcze sprawia wrażenie, jakby miało się zaraz zawalić.

  Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, ponieważ mało osób ma pojęcie o budownictwie oraz o tym jak konkretną konstrukcję zbudować. Jest to szereg jasno wytyczonych czynności, które trzeba wykonać opierając się na podstawach fizyki oraz architektury. Podczas budowy domu najczęściej wynajmuje się specjalne ekipy, które profesjonalnie się tym zajmują i wiedzą co i w jaki sposób robić.


  Prace wykończeniowe, niewielkie dopracowania czy wybór jakiś elementów (na przykład uchwyty do szkła) można jednak zrobić samodzielnie. Do takiego typu należy między innymi balkon. Nierzadko zdarza się tak, że ludzie nie chcą płacić za tak "banalne" wykończenia i zabierają się do tego sami. O czym trzeba jednak pamiętać podczas budowy?


  Balkony – cel i przydatność


  Każdy chyba swój dom wyobraża sobie z balkonem. Jest on nieodłączną częścią i ma wiele ważnych zastosowań. Przede wszystkim można na nim posiedzieć (czy to sami, czy ze znajomymi), wypić poranną kawę, poczytać książkę oraz po prostu się zrelaksować. Inny sposób jego zagospodarowania (które jest bardzo często praktykowane przez wielu ludzi) to wystawienie krosen i wieszanie tam prania, które ma szanse na szybkie wyschnięcie na słońcu.


  Nierzadko też organizuje się na balkonie grille. Oczywiście wszystko też zależy od jego wielkości, dlatego przed budową należy ustalić w jakim celu chce się go zbudować i czy wielkość, która jest bezpieczna, stabilna i zatwierdzona przez architekta będzie nam wystarczała. Jeżeli nie, to lepiej wstrzymać się z budową, ponieważ będzie on stał nieużywany. A trzeba pamiętać, że zbudowanie balkonu nie jest tanie. Już same elementy balustrad czy uchwyty do szkła (a konkretniej mówiąc uchwyty do szyb) są drogie.


  Na co narażona jest konstrukcja?


  Jeżeli chce się dobudować balkon to trzeba mieć na uwadze fakt, że będzie on wciąż narażony na parcie, a także ssanie wiatru. Jego głównym zadaniem jest także rzecz jasna przenoszenie ciężaru osób, które się na nim znajdują, a także rozmaitych przedmiotów, niejednokrotnie bardzo ciężkich. Szacuje się, że typowy balkon wspornikowy musi wytrzymać obciążenie wynoszące pięćset kilogramów na metr kwadratowy.


  To spora wartość, więc trzeba odpowiednio wszystko wyliczyć i zaprojektować. Balkon, który jest dostawiony to bardzo często konstrukcja samonośna. Opiera się na specjalnych słupach, które postawione są na fundamencie oddzielnym od domu. Są różne rodzaje balkonów. Można zdecydować się na taki, który bokiem opiera się na wieszakach, które przymocowane są do muru albo odpowiedniej belce przykręcanej do ściany.


  Rodzaj materiału, z którego można wykonać balkon


  To chyba największy problem (zaraz po dobraniu wielkości) dotyczący dobudowania balkonu. Do wyboru ma się zazwyczaj stal oraz drewno, a wybór jest całkowicie indywidualną sprawą. Ostatnimi czasy bardzo wzrósł na znaczeniu drewniany balkon ze względu na ładny, estetyczny i modernistyczny wygląd. Co więcej, zimą podłoże nie jest bardzo zimne, a latem wrzące, gdyż drewno nie przewodzi ciepła. Jeśli już się wybrało rodzaj, można zacząć dobierać dodatki.


  Elementy balustrad także mogą być albo drewniane, albo stalowe. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie szkła zamiast belek. Uchwyty do szyb służą wówczas do „złapania” dwóch części balustrady, czyli szkła oraz słupka. Metalowe uchwyty do szkła oraz elementy balustrad bardzo dobrze komponują się z drewnianą konstrukcją całego balkonu. Wygląda to oryginalnie i nowocześnie, poprzez szyby można podziwiać widoki, a także ma się pewność bezpieczeństwa, co jest w szczególności ważne, jeśli posiada się zwierzęta domowe lub małe dzieci. Uchwyty do szyb są mocne, wiec nie istnieje ryzyko zniszczenia konstrukcji.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe