• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Czym jest deskowanie
 • Artykuďż˝y

  Czym jest deskowanie

  Deskowanie znane jest powszechnie pod nazwą „szalunek”. Jest to chwilowa konstrukcja jednorazowa lub systemowa wielokrotnego użytku. Sprawdźcie do czego służy deskowanie i jak się je tworzy.

  Istota deskowania


  Szalunek, czyli inaczej deskowanie, to konstrukcja stworzona z materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają stabilność. Może być prowizoryczna i jednorazowa (drewniana, z połączonych ze sobą desek) lub wielokrotnego użytku (ze sklejki wodoodpornej lub stali).


  -Deskowanie wykorzystuje się przy wznoszeniu konstrukcji betonowych lub przy produkcji betonowych elementów. Zadaniem szalunku jest podtrzymywanie zbrojenia w trakcie betonowania i utrzymywanie świeżego betonu do czasu aż uzyska on odpowiednią wytrzymałość – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Doka, specjalizującą się we wdrażaniu nowoczesnych systemów deskowań.


  Celem deskowania jest stworzenie ochronnej konstrukcji pozwalającej na uzyskanie właściwego kształtu wylewki. Wykorzystuje się do tego nie tylko tradycyjne elementy drewniane, ale także wysokiej jakości części metalowe odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.


  Po co deskowanie


  Deskowanie jest niezbędne do zabezpieczenia placu budowy – bez niego beton wylewa się poza obszar, w którym powinien się znajdować. Jeśli nie zabezpieczy się placu na wypadek wylania betonu, konieczne będzie wykonanie poprawek, a w skrajnych przypadkach nawet ponownych robót. Wiąże się to ze sporym opóźnieniem całości prac. Wszystko dlatego, że świeża mieszanka jest wyjątkowo ciekła i wymaga odpowiedniej bariery tamującej rozlewanie się betonu poza wyznaczone ramy. Z pomocą utworzonej z solidnych materiałów konstrukcji, możliwe jest nadanie wylewce właściwego, planowanego kształtu. Kiedy zastygnie, szalunek demontuje się.


  Podczas deskowania koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj wybieranych elementów konstrukcyjnych, a przede wszystkim położyć nacisk na ich szczelność. Najlepiej sprawdzają się, wspomniane już wyżej, metal oraz drewno.


  Systemy deskowania można zrealizować na specjalne zamówienie, a ich wykonywaniem zajmują się wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy i przedsiębiorstwa.


   


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe