• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Czym są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
  • Artykuďż˝y

    Czym są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?

    Ochronniki przeciwprzepięciowe służą zabezpieczeniu budynku przed uderzeniem pioruna. Wyróżnia się klasę A, B, C, D oraz B+C. Urządzenia te są na tyle małe, że swobodnie mieszczą się w rozdzielnicy i na tyle proste w obsłudze, że każdy z odrobiną wiedzy elektrycznej może sam je zamontować.

    Ochronniki przeciwprzepięciowe są zabezpieczeniem układu i urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi. Podczas uderzenia pioruna powstaje energia o dużej mocy, która w bardzo krótkim czasie dostaje się do wewnętrznego systemu elektrycznego, co skutkuje przepięciem. Skutkiem tego jest niewłaściwe działanie instalacji lub jej całkowite zniszczenie. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe chroni również przed umyślną próbą zaatakowania systemu.


    Jak działa ochronnik przeciwprzepięciowy?


    Gdy piorun uderza w budynek, ochronnik przeciwprzepięciowy przejmuje olbrzymie napięcie i odprowadza je do uziomu. Dzięki temu budynek jest zabezpieczony podczas burzy oraz w sytuacji przepięcia łączeniowego zdarzającego się dużo częściej.


    Typy ochronników przepięciowych


    Dla większych budowli przeznaczone są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe wielokanałowe, a dla domów jednorodzinnych stosuje się pojedyncze ochronniki. Według klasy wyróżnia się:



    • klasa A – ogranicznik skierowany do instalacji elektrycznej o niskim napięciu oraz dla oświetlenia miejskiego, alarmów i systemów ostrzegania;

    • klasa B - umożliwia swobodny przepływ napięcia elektrycznego o wartości 100 kA 8/80 l's, co oznacza, że prąd podnosi się od 0 do 100 kA w ciągu 8 l,s, a udar tych odgromników jest niższy niż 4kV;

    • klasa C – bezpieczna wersja urządzenia, przez którą prąd może przepłynąć nawet do 20 razy, a wartość urządzenia to 5 kA, 8/20 l's;

    • klasa D – ochronnik zabezpieczający pozostałe elementy instalacji, który jest montowany na końcu linii.


    Zalety zabezpieczeń przeciwprzepięciowych


    Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe są proste w instalacji oraz mają banalną konstrukcję, dzięki czemu każdy z odrobiną wiedzy elektronicznej może sam zamontować te urządzenia w swoim domu. W przydomowej rozdzielnicy nie ma zwykle miejsca na większe elementy, a ochronniki przeciwprzepięciowe zajmują mało miejsca, więc swobodnie mieszczą się w rozdzielnicach modułowych. Te produkty nie mają żadnych ograniczeń odnośnie zachowania odległości między stopniami. Łatwo też podłączyć ochronniki do linii komputerowej czy telefonicznej, więc każda sieć domowa jest zabezpieczona przed niespodziewanym atakiem. Dla domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu B+C.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe