• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Dlaczego warto wybrać rury stalowe używane?
 • Artykuďż˝y

  Dlaczego warto wybrać rury stalowe używane?

  Wybierając materiał do wykonania instalacji w budynku, wiele osób decyduje się na rury stalowe. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę szereg ich zalet. Warto jednak zaznaczyć, że doskonałym wyborem mogą być używane rury stalowe – doskonała alternatywa dla o wiele droższych, nowych materiałów.

  rury-stalowe-uzywane.jpg

  Zalety rur stalowych


  Rury stalowe wybierane są ze względu na cały szereg zalet. Jedną z kluczowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozgniatanie, czy zginanie. To bezpośredni efekt braku konieczności stosowania dużej ilości podpór nawet w przypadku bardzo długich odcinków rur, a także trwałość zbudowanej ze stali instalacji. Nie bez kozery rury stalowe wybierane są do budowanie domowych instalacji – to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie.


  Stal jest również odporna na działanie wysokich temperatur, przez co z powodzeniem wykorzystywana jest w instalacjach transportujących gorącą ciecz, czyli w tzw. instalacjach wysokotemperaturowych. Co ważne, stal nie ulega odkształceniom pod wpływem gorąca ani też nie rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury. Jak wykazują profesjonalne testy, stal ma tę przewagę nad innymi materiałami, które wykorzystuje się podczas budowy instalacji (np. domowej), że jej współczynnik rozszerzalności cieplnej jest zdecydowanie najmniejszy.


  Czy warto stawiać na używane rury stalowe?


  Zdecydowanie warto. Wbrew obiegowej opinii, która nie ma potwierdzenia w faktach, używane rury są mniej trwałe, czy bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. To oczywiście mylne myślenie. Jak przyznaje ekspert z SANDC, Steel and Constructions:


  Aby używane rury stalowe mogły zostać dopuszczone do dalszego obrotu, muszą przejść szczegółową renowację, oczyszczanie. Później przechodzą cały szereg testów wytrzymałościowych. Ostatecznie ich parametry w niczym się nie różnią bądź są maksymalnie zbliżone do nowych rur. Większość osób, nawet profesjonalistów, po prostu nie zauważy różnicy.


  Jak stal współpracuje z innymi tworzywami?


  Rury stalowe w budownictwie są tak często spotykanym materiałem również dlatego, że umożliwiają uzyskanie dużych rozpiętości konstrukcyjnych, jednocześnie nie obciążając całości swoją wagą. Ponadto sama stal może być z łatwością spawana. To szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na poprowadzeniu instalacji (czy to wodociągowej, czy kanalizacyjnej) w niesprzyjających warunkach.


  Należy jednak pamiętać, szczególnie w przypadku domowej instalacji, że rury stalowe mają chropowatą powierzchnię, czym sprzyjają powstawaniu osadów. Te niestety wpływają negatywnie na jakość wody, jednak można uniknąć takiej sytuacji, jeśli systematycznie płucze się rury.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe