• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Dwukomorowe szyby zespolone – sposób na obniżenie kosztów ogrzewania
 • Artykuďż˝y

  Dwukomorowe szyby zespolone – sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

  Stosowanie nowoczesnej stolarki okiennej, o odpowiednich parametrach izolacyjności szyb, jest jednym ze sposobów ograniczania wydatków na ogrzewanie zimą. Sprawdź, co musisz wiedzieć o swoich oknach, by cieszyć się komfortową temperaturą i oszczędnościami w domowym budżecie.


  fot. Pilkington Polska
  Rozpoczęty sezon grzewczy oznacza, że znaczna część wydatków przeznaczona zostanie na pokrycie kosztów ogrzewania mieszkań i domów. Ich wysokość bezpośrednio związana jest z izolacyjnością budynku i ilością ciepła uciekającego przez wentylację, ściany, drzwi, dach i okna. Szczególnie przez te ostatnie uciekać może aż 25% ciepła, a straty energii spowodowane słabej jakości stolarką, mogą w ciągu jednego sezonu grzewczego wynieść nawet kilkaset złotych. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tych kosztów jest montaż okien z dwukomorowymi szybami termoizolacyjnymi. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, które zapewnią komfortową temperaturę w domu i niższe koszty ogrzewania przez kolejne lata.

  Sprawdzaj parametry

  Termoizolacyjność okna zależy od rodzaju konstrukcji i wykorzystanych materiałów, w których istotnym elementem są szyby zespolone. Miernikiem właściwości izolacyjnych szyb i jednym z kluczowych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Określa on wielkość strat ciepła w Watach na metr kwadratowy powierzchni szyby przy różnicy temperatur po obu jej stronach wynoszącej 1 stopień Kelwina (W/m2K). Im niższy, tym wyższa izolacyjność cieplna zestawu szybowego i mniejsze straty energii. Obowiązujące obecnie normy prawne określają maksymalną wysokość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Umax na poziomie 1,3 W/m²K. W kolejnych latach wartość ta będzie sukcesywnie obniżana do 1,1 W/m²K od 2017 roku, a następnie do 0,9 W/m²K od 2021 roku. To efekt przyjętych przez Polskę dyrektyw unijnych, których celem jest zwiększanie energooszczędności w budownictwie.

  Technologie dwukomorowe z niskim Ug


  fot. Pilkington Polska
  Odpowiednio dobrane szyby zespolone mają wpływ na izolacyjność cieplną okna. W skład dwukomorowych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Therm Triple wchodzą dwie szyby niskoemisyjne zapobiegające ucieczce ciepła z pomieszczeń i pozwalającymi jednocześnie na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku. Ich odpowiedni układ i wypełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem, pozwala uzyskać wysoką izolacyjność przeszklenia – niski współczynnik przenikania ciepła szyby. „Standardem dla dwukomorowego przeszklenia, świadczącym o niskiej przepuszczalności energii jest Ug na poziomie 0,6 W/m2K” – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Przy zastosowaniu dostępnych na rynku nowoczesnych powłok niskoemisyjnych, takich jak Pilkington Optitherm™ S1 i wypełnieniu szyby zespolonej kryptonem, współczynnik ten można obniżyć nawet do 0,4 W/m2K, spełniając wymagania budownictwa energooszczędnego”.  

  Pozyskuj, a nie trać

  W osiąganiu korzystnego bilansu cieplnego i ograniczaniu kosztów ogrzewania znaczenie ma także wielkość samych okien i ich lokalizacja. Umieszczenie przeszkleń od południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej strony pozwoli dogrzewać pomieszczenia energią promieniowania słonecznego. Zwiększenie liczby lub powierzchni okien czy dodanie świetlików o wysokiej przepuszczalności sprawi, że do wnętrz dotrze więcej ciepła, zmniejszając konieczność ogrzewania w okresie zimowym. Postępy w dziedzinie technologii szkła niskoemisyjnego i osiągana przez producentów wysoka izolacyjność szyb umożliwiają zastosowanie dużych przeszkleń bez ryzyka ucieczki ciepła do otoczenia czy występującego w przeszłości zjawiska ciągnięcia zimna od strony okna. „W ostatnich latach odnotowujemy coraz większe zainteresowanie szybami dwukomorowymi, których sprzedaż wzrasta o ok. 30% każdego roku” – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego w Pilkington IGP.  „Oznacza to, że polscy producenci jak i inwestorzy doceniają nowoczesne rozwiązania i wybierają wysokiej jakości produkty, w których odpowiedni dobór współczynników pozwala zmniejszyć zużycie energii i spełniać indywidualne wymagania projektowe”.

  Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności ważna jest również szczelność okna i sposób jego montażu. Przez źle wykonany montaż może uciekać prawie tyle samo ciepła co przez jego powierzchnię, dlatego połączenie muru z oknem musi być szczelne, co umożliwi wyeliminowanie mostków termicznych.

  Wymiana okien z dofinansowaniem

  Wymiana starych okien na nowoczesną stolarkę trójszybową jest jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez właścicieli domów i mieszkań, decydujących się na przeprowadzenie termomodernizacji. To także pierwszy etap działań, na które osoby indywidualne mogą uzyskać dofinansowanie w ramach nowego programu wsparcia o nazwie „Ryś”, ogłoszonego w październiku 2015 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wymianę okien i drzwi, a także ocieplenie ścian i dachów, modernizację instalacji wewnętrznych czy wymianę przestarzałych źródeł ciepła, będzie można otrzymać częściowy zwrot kosztów lub preferencyjny kredyt. Nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2016 r., a łączna pula dofinansowań na lata 2015-2023 wyniesie 400 mln złotych.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe