• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Ekologiczne trendy coraz bardziej widoczne
 • Artykuďż˝y

  Ekologiczne trendy coraz bardziej widoczne

  W najbliższych trzech latach liczba zielonych budynków podwoi się na całym świecie a branżę budowlaną praktycznie zdominują energooszczędne technologie. Tymczasem Polska powoli dojrzewa do ekologicznych standardów.


  fot. Warsaw Build
  Analiza Dodge Data & Analytics „The World Green Building Trends 2016” wskazuje jednoznacznie, że ekobudownictwo nad Wisłą rozwija się w tak słabym tempie jak np. w Kolumbii. Również według ostatnich danych projektu ZEBRA 2020, tzw. budownictwo zero-energetyczne (ZEB) dopiero u nas raczkuje. Spełniamy jedynie podstawowe wymagania unijnej dyrektywy EPBD, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ekologiczna świadomość polskiego społeczeństwa nadal jest niska, legislacja – niespójna, a zamiast zwiększenia zachęt do inwestowania w zieloną energię – mamy dopłaty do węgla.


  fot. Warsaw Build
  Tymczasem już za cztery lata, zgodnie z wytycznymi UE, wszystkie powstające domy powinny wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii. Osiągnięcie tych założeń jest obecnie jednym z ważniejszych wyzwań sektora budowlanego. – Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa – mówi Anna Rabiej organizator targów i spotkań branżowych Warsaw Build 2016, poświęconych w tym roku zagadnieniom energooszczędności.

  Niższe koszty na zachętę


  fot. Warsaw Build
  Aktualnie światowy i polski ekorynek napędzają najemcy biurowców oraz użytkownicy budynków publicznych, coraz bardziej świadomi korzyści z zielonych technologii w postaci zdecydowanie niższych kosztów eksploatacji nieruchomości. Jak wyliczają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w raporcie „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach”, aktualnie w Polsce mamy ok. 440 wydanych certyfikatów potwierdzających zrównoważone cechy nieruchomości. Pierwsze certyfikaty w systemie LEED i BREEAM zostały przyznane zaledwie sześć lat temu. – Rozwój certyfikacji wielokryterialnych w naszym kraju jest bardzo dynamiczny. Oznacza to, że inwestorzy i najemcy zaczynają  dostrzegać potencjał w budynkach przyjaznych ludziom i środowisku – podkreśla w raporcie Alicja Kuczera z PLGBC, organizator konferencji towarzyszącej Warsaw Build 2016. Deweloperzy obiektów komercyjnych częściej stosują zindywidualizowane systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy specjalne systemy automatyzacji oświetlenia, co pozwala najemcom obniżyć wydatki na prąd nawet o 15 proc.

  Ekologiczne trendy są coraz bardziej widoczne również w budownictwie mieszkaniowym, choć w tym przypadku trudno prognozować, że w najbliższych latach wszystkie nadwiślańskie nieruchomości uzyskają miano „ZEB”. Jak wskazują dane Buildings Performance Institute Europe (BPIE) i Narodowej Agencji Poszanowana Energii (NAPE), w naszym kraju 70 proc. jednorodzinnych domów (ok. 3,6 mln) nie ma odpowiedniej izolacji. Systemy grzewcze są przestarzałe i najczęściej opierają się na spalaniu węgla. W sumie, zaledwie 1 proc. wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce można uznać za energooszczędne i są to głównie nieruchomości oddane w ostatnich latach.

  Praktyczna wiedza potrzebna

   – Jako organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build  obserwujemy potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń uczestników polskiego rynku budowlanego w zakresie energooszczędnych rozwiązań i korzyści z ich stosowania – mówi Anna Rabiej.   –  Dlatego tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszą liczne konferencje i wykłady, poświęcone ekologicznym technologiom.  W programie m.in. panel dyskusyjny, prowadzony przez ekspertów NAPE i Fundacji Poszanowania Energii, przybliżający praktyczne aspekty związane z modernizacją budynków, takie jak efektywna wentylacja, wykorzystanie światła dziennego, energooszczędne oświetlenie czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najnowsze kosztorysy budowy i eksploatacji publicznych, energooszczędnych obiektów przestawią eksperci projektu "Klaster zrównoważona infrastruktura".

  – Specjalnym wydarzeniem Warsaw Build 2016 jest całodniowa konferencja PLGBC, pod hasłem „Zdrowie i produktywność w zielonych budynkach". Eksperci omówią zrównoważone trendy i rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną i bezpieczeństwo pracowników, a także rodzaje certyfikacji wielokryterialnych w Polsce. Udział w konferencji i wykładach jest bezpłatny  – dodaje Anna Rabiej.

  Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2016 odbędą się w dniach 16 – 18 listopada br., w EXPO XXI Warszawa. Wydarzeniu towarzyszy II edycja Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie: http://www.warsawbuild.pl/Dla-Odwiedzajacych/Rejestracja-odwiedzajacych.aspx

   

  Organizator:

  Organizatorem Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich jest Lentewenc Sp. z o.o., będąca częścią brytyjskiej ITE Group, która od ponad 20 lat specjalizuje się w organizacji targów i konferencji w kluczowych sektorach przemysłu na świecie. W Polsce realizuje działania w sektorach, takich jak budownictwo, wykończenie wnętrz, sprzęt medyczny, farmacja, transport i logistyka, przemysł spożywczy. Organizowane przez Lentewenc targi są spotkaniami branżowymi B2B, skupiającymi polskie i zagraniczne firmy. Organizowane dotychczas wydarzenia to: Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE – Hospital, Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie TransPoland, Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów World Food Warsaw, Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build, Międzynarodowe Targi Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw.

   

  Kontakt dla mediów:

  Monika Pezda, tel. (+48) 502 575 453, mail: mpezda@effectivepr.pl

     redakcja
  wykonawca.pl


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe