• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Inspirująca przestrzeń twórcza – szklany gmach warszawskiej ASP
 • Artykuďż˝y

  Inspirująca przestrzeń twórcza – szklany gmach warszawskiej ASP

  Nowy gmach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie powstał w wyniku modernizacji i rozbudowy zabytkowego budynku uczelni. Otwarty dziedziniec i duża ilość pełnej wysokości przeszkleń harmonijnie łączą historyczną architekturę z nowoczesną formą artystycznej placówki.


  fot. Pilkington Polska
  Nowy obiekt należący do Akademii Sztuk Pięknych zlokalizowany jest na warszawskim Powiślu. Nowoczesna 4-kondygnacyjna bryła to efekt rozbudowy i modernizacji dawnego budynku uczelni, powstałego w latach 1911-1914. Gmach zaprojektowany przez JEMS Architekci nawiązuje do zabytkowej stylistyki ciężką elewacją od strony ulicy pokrytą wąskimi płytami z betonu architektonicznego w kolorze piaskowym. Kontrastują z nimi położone horyzontalnie w pełni przeszklone witryny. Od strony dziedzińca budynek wyróżnia jednolita szklana ściana, w której odbija się zabytkowa elewacja. „Rolą licznych przeszkleń, na pełną wysokość kondygnacji, jest jak największe otwarcie przestrzeni w nowym skrzydle na ogólnodostępny dziedziniec i historyczną część gmachu, dalej na przestrzeń ulicy i otaczających bulwarów” – mówi Łukasz Kuciński z pracowni JEMS Architekci. „Ideą projektu było takie uformowanie budynku uczelni, by stał się on częścią funkcjonalnej całości kompozycyjnej z istniejącymi i planowanymi obiektami wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego, sprzyjającej czytelności powiązań i tworzącej przestrzenne ramy dla życia kulturalnego i społecznego, a także odbywających się w tym miejscu wydarzeń artystycznych”.

  Komfortowa przestrzeń twórcza


  fot. Pilkington Polska
  Harmonijne przeszklenia spełniają wymagania użytkowe w zakresie standardu energetycznego, bezpieczeństwa i ochrony przed hałasem, co było jednym z głównych kryteriów doboru szyb. Aby uzyskać wysoką izolacyjność cieplną, a jednocześnie dostęp światła dziennego i bezpieczeństwo użytkowania, projektanci zdecydowali o wykorzystaniu szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Protect. Wykonano je z bezbarwnego hartowanego szkła Pilkington Optifloat™ Clear T oraz szkła laminowanego Pilkington Optilam™ Therm S3 z powłoką niskoemisyjną. Niewidoczna dla oka powłoka zatrzymuje w budynku energię długofalową generowaną przez systemy grzewcze czy oświetlenie, przepuszczając do wnętrz energię cieplną słońca. Zastosowana konfiguracja szyb pozwoliła uzyskać współczynnik przenikania ciepła Ug wynoszący 1,1 W/m2K – oznaczający mniejsze straty ciepła i ograniczenie zużycia energii koniecznej do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym.

  Inspirujące jasne wnętrza


  fot. Pilkington Polska
  Wyróżniające się prostotą i minimalizmem wnętrza stanowią komfortową przestrzeń do nauki. Pełnej wysokości przeszklenia frontowej fasady na poziomie trzeciego i czwartego piętra zapewniają nieograniczony widok na zewnątrz, zaś od strony dziedzińca wyjątkowy efekt przenikania przestrzeni. Dzięki temu przebywający w gmachu uczelni studenci mogą podziwiać wspaniały widok na Wisłę i zieleń otaczającą bulwary. „Niewątpliwym atutem szyb Pilkington Insulight™ Protect jest wysoka przepuszczalność światła, niezwykle istotna dla pracy twórczej.” – tłumaczy Szymon Piróg Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Dzięki odpowiedniej konfiguracji szyb, wnętrza są pełne naturalnego światła dziennego, ale jednocześnie zapewniają odpowiednią termoizolacyjność i bezpieczeństwo” – dodaje.

  Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie


  fot. Pilkington Polska
  Przeszklenia warszawskiej ASP kształtują wygląd zewnętrzny budynku i zapewniają komfortowe wnętrza. Są przy tym w pełni bezpieczne. W zależności od wielkości i umiejscowienia szyb, zastosowano w nich hartowane szkło o różnych grubościach: 6 mm, 8 mm oraz 15 mm. W przypadku przeszkleń od podłogi do sufitu istotne było zapewnienie wysokiej odporności na przeciążenia statyczne czy działanie czynników atmosferycznych. Spełnienie najwyższych wymagań umożliwiło połączenie szkła hartowanego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej ze szkłem laminowanym, które w przypadku uderzenia pozostaje nienaruszone lub rozpada się w sposób bezpieczny, ograniczając ryzyko zranienia.

  Zastosowane w szybach nowego gmachu ASP szkło laminowane stanowi dodatkową barierę dźwiękową, ograniczającą hałas docierający z zewnątrz i umożliwiając komfortową pracę w ciszy.

   

  Coraz więcej polskich uczelni stawia dziś na nowoczesną architekturę, której istotnym elementem jest szkło. Przeszklone elewacje wkomponowują budynki w istniejącą przestrzeń, podkreślając ich indywidualny charakter. Szklane ściany doświetlają sale wykładowe, zwiększają komfort termiczny czy akustyczny, a przy okazji redukują energochłonność budynków i koszty eksploatacji.Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl






  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe