• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Jak pielęgnować podłogi olejowane i olejowoskowane
 • Artykuďż˝y

  Jak pielęgnować podłogi olejowane i olejowoskowane

  Podłogi olejowane wyglądają bardzo efektownie, jednocześnie wymagają systematycznej pielęgnacji. Dzięki odpowiednim zabiegom i preparatom można znacznie zwiększyć ich trwałość.Podłogi olejowane wyglądają bardzo efektownie, jednocześnie wymagają systematycznej pielęgnacji. Dzięki odpowiednim zabiegom i preparatom można znacznie zwiększyć ich trwałość.

   

  Podłoga drewniana to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Coraz więcej osób w czasie wykańczania i urządzania wnętrz decyduje się na zakup materiałów oraz mebli, charakteryzujących się wyższą jakością. Najtańsze produkty tracą na popularności na rzecz bardziej trwałych i estetycznych propozycji. Na pewno zainteresowanie podłogami z drewna doskonale wpisuje się w taki trend. Taki element wykończenia nadaje wnętrzom ciepły, przyjemny wygląd i tworzy domową atmosferę. Jednocześnie prezentuje się bardzo elegancko.

   

  Podłogi olejowane – coraz bardziej popularne

   

  Zmiany nie dotyczą wyłącznie zainteresowania podłogami z drewna. Rośnie również sprzedaż podłóg olejowanych. Lakier to rozwiązanie, które w ciągu kilku ostatnich lat zdecydowanie straciło na popularności. Podłogi olejowane mają rzeczywiście kilka bardzo ważnych zalet. Trzeba jednak pamiętać, że pod taką nazwą określa się dwa różne rozwiązania – powierzchnie pokryte wyłącznie olejem i takie do których zastosowano olejowosk. Ten drugi rodzaj pokrycia ma zdecydowaną przewagę przede wszystkim ze względu na lepszą ochronę.

   

  Olej czy olejowosk?

   

  Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie oczywista. Podłoga olejowana wyróżnia się wyjątkowo ładnym wyglądem, który doskonale ukazuje naturalne piękno drewna. Jednocześnie jej trwałość jest niestety stosunkowo niska. Wynika to z natury samego oleju, który bardzo dobrze przenika do wnętrza desek i zabezpiecza je od środka, ale nie zostawia warstwy ochronnej na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że podłoga należy do tych elementów wykończenia wnętrz, które są w szczególny sposób narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, na przykład zaplamienie, czy zarysowanie. Każda powierzchnia z drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, impregnowania oraz od czasu do czasu renowacji. Dotyczy to w szczególny sposób podłóg.

   

  Zalety olejowosku

   

  Jak już zostało wspomniane olejowosk zapewnia dobrą ochronę drewna przed działaniem różnych czynników. W przypadku wykorzystania takiego rozwiązania podłoga jest chroniona także z zewnątrz, co w dużym stopniu ogranicza ryzyko powstania różnego rodzaju plam. Jednocześnie zmniejsza ryzyko tworzenia się mało estetycznych rys spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi.

   

  Ważną zaletą podłogi olejowanej zabezpieczonej takim preparatem, są wysokie walory estetyczne. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie naturalnego, bardzo efektownego wyglądu drewna. Ten typ podłogi jest więc na pewno rozwiązaniem również dla bardziej wymagających osób, które przywiązują dużą wagę do estetyki wnętrza.

   

  Dzięki wykorzystaniu olejowosku nie trzeba tak często impregnować podłogi, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego oleju. Wosk tworzy twardą warstwę na powierzchni drewna. Oczywiście taka warstwa będzie również narażona na stopniowe ścieranie się w czasie eksploatacji podłogi, jednak może wytrzymać nawet 5-7 lat, przez cały czas chroniąc podłogę.

   

  Pielęgnacja podłogi olejowanej

   

  Wbrew pozorom pielęgnacja podłogi olejowanej nie jest bardzo trudna ani pracochłonna. Każdy właściciel takiej podłogi może zrobić to we własnym zakresie, bez konieczności zdobywania jakiś szczególnych umiejętności. Warto jedynie pamiętać o kilku podstawowych kwestia.

   

  Systematyczność

   

  Nawet najbardziej dokładna impregnacja nie przyniesie pożądanych skutków, jeśli nie będzie powtarzana systematycznie. W przypadku podłogi pokrytej olejowoskiem taki zabieg jest wskazany raz w roku. Chociaż warstwa wosku na powierzchni drewna może wytrzymać znacznie dłużej, lepiej nie czekać aż zostanie wytarta. Dzięki regularnemu nanoszeniu odpowiedniego preparatu można na bieżąco uzupełniać wosk, co da pewność, że drewno jest przez cały czas odpowiednio zabezpieczone.

   

  Odpowiednie preparaty

   

  Do pielęgnacji i impregnowania drewna należy przez cały czas używać wyłącznie odpowiednich preparatów przeznaczonych do takiego rodzaju materiału. Dotyczy to również podłogi olejowanej. Na rynku dostępne są środki opracowane specjalnie z myślą o takich powierzchniach. Stosowanie takich produktów pozwala na ochronę drewna oraz przywraca mu idealny wygląd.

   

  Podsumowując można wymienić kilka ważnych kwestii, o których powinien pamiętać właściciel olejowanej podłogi:

   


  • wosk z czasem ulega starciu, lepiej nie czekać, aż zostanie całkowicie wytarty,

  • należy używać wyłącznie produktów do podłóg olejowanych,

  • właściwa pielęgnacja znacznie przedłuża życie podłogi,

  • zadbana podłoga wygląda bardziej estetycznie i łatwiej utrzymać ją w czystości.

   

   

  Podłoga drewniana jest na pewno trafnym wyborem z punktu widzenia osób, którym zależy na pięknym, eleganckim i bardzo gustownym wystroju wnętrza. Jednocześnie warto pamiętać, że drewno wbrew pozorom może charakteryzować się bardzo dużą trwałością. Podłoga będzie pięknie wyglądać przez dziesięciolecia, pod warunkiem, że zostanie zabezpieczona odpowiednimi preparatami i poddawana systematycznej pielęgnacji.

   

  Podłoga olejowana zabezpieczona przy pomocy olejowosku wygląda bardzo efektownie i jednocześnie jest stosunkowo trwała. Na rynku dostępne są różne preparaty, które można z powodzeniem wykorzystać do samodzielnej pielęgnacji takiej podłogi. Nie jest to bardzo trudne, ani czasochłonne zadanie, jednocześnie pozwala na znacznie przedłużenie żywotności takiej podłogi, która zachowa doskonały wygląd przez dziesięciolecia i może służyć kilku pokoleniom użytkowników.

  Autor artykułu:
  Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz podłogi drewniane: http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane

   

  //


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe