• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Jak postępować przy ulatniającym się gazie propan-butan?
 • Artykuďż˝y

  Jak postępować przy ulatniającym się gazie propan-butan?

  Obecnie dostępne butle gazowe są bezpieczne. Niestety, większość wypadków związanych z gazem propan-butan jest konsekwencją braku wiedzy dotyczącej obsługi butli i urządzeń gazowych, a także eksploatacji zużytych, uszkodzonych urządzeń gazowych i instalacji. W takich sytuacjach może dojść do ulatniania się gazu – jak należy wtedy postępować?

   

  W Polsce co jakiś czas słyszymy o wybuchających butlach z gazem. Najczęściej takie wypadki mają miejsce w domach i mieszkaniach, w których wykorzystuje się urządzenia gazowe – kuchenki gazowe przede wszystkim.

  Jak już wspomnieliśmy, główną przyczyną ulatniania się gazu, co może prowadzić do wypadków, jest zły stan techniczny butli – jeżeli jest ona pordzewiała, odrapana, ma poszarpaną uszczelkę na zaworze, w takiej sytuacji nie powinna być zamontowana. Takie butle jednak często można znaleźć w sprzedaży, ponieważ handlarze liczą na maksymalne oszczędności.

  Również problemem może być nieszczelna instalacja gazowa, na przykład niedokładne podłączenie butli, stary i podniszczony wąż – należy wymieniać go co kilka lat, nawet jeżeli nadal wygląda dobrze. 

   

  Przy ulatnianiu się gazu trzeba:

  1. Zakręcić zawór główny butli.

  2. Wyłączyć źródła światła i urządzenia elektryczne i nie włączać ich ponownie i wygasić źródła ognia.

  3. Otworzyć drzwi i okna w celu wywietrzenia pomieszczeń.

  4. Odłączyć butlę i wynieść ją w bezpieczne miejsce.

  5. Skontaktować się z dostawcą gazu lub z uprawnionym instalatorem.

  Aby przeciwdziałać wypadkom w wyniku ulatniającego się gazu, każda butla gazowa 11kg oraz butla mniejsza lub większa jest napełniana gazem aromatyzowanym, dlatego przy braku szczelności można wyczuć gaz. Nie warto jednak polegać tylko i wyłącznie na swoim zmyśle powonienia. Warto za każdym razem dokładnie montować butlę i co rok sprawdzać stan instalacji gazowej.

  Również dla pełnego bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w specjalne czujniki gazu. Umieszczone przy butli i kuchence gazowej będą wszczynały alarm wtedy, gdy w powietrzu znajdzie się zbyt duża ilość ulatniającego się gazu.

   


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe