• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Jak pozyskiwać stare drewno i cegły czyli dylematy podczas rozbiórki
  • Artykuďż˝y

    Jak pozyskiwać stare drewno i cegły czyli dylematy podczas rozbiórki

    Stare drewno to wspaniały materiał, z którego powstają wysokiej jakości meble, boazerie i podłogi. Stara cegła to doskonały materiał budowlany, który można również wykorzystać – w postaci płytek -  do ozdoby ścian i podłóg.

    Najpierw jednak trzeba te materiały pozyskać, a nie jest to łatwe i wymaga nie tylko wiele pracy, ale również odpowiedzenia sobie na takie oto pytanie:


    Czy każda rozbiórka starego budynku jest usprawiedliwiona? Otóż nie jest.


    I nie chodzi tylko o budynki wpisane do rejestru zabytków, których rozbiórka jest nielegalna. Trzeba mieć świadomość, że każdy stary budynek jest unikatem. Jeśli zniknie, to razem z nim znika kawałek historii. Znika też pamięć o ludziach, którzy go zbudowali, i którzy w nim mieszkali. Znika część krajobrazu kulturowego, którego ten budynek był trwałym elementem. Często znika też piękno i harmonia przedwojennej zabudowy, bo w tamtych czasach nie powstawały architektoniczne potworki-klocki z gazobetonu. Przedwojenna architektura to czerwona cegła, ręcznie obrabiane drewno i wysokiej jakości dachówka oraz doskonałe proporcje, które powinny cieszyć oko następnych pokoleń.


    Niestety, niektóre stare budynki zostały zaniedbane do tego stopnia, że dziś nie można ich już uratować. Czasem bywa też tak, że budynek stoi na trasie planowanej autostrady lub innej inwestycji celu publicznego i po prostu musi zniknąć. Wtedy jego rozbiórka jest konieczna. I tu pojawia się kolejny dylemat – czy budynek należy po prostu zrównać z ziemią, drewno spalić, a cegłę wykorzystać do utwardzenia drogi? Czy może jednak warto postarać się, żeby drewno i cegła użyte do jego budowy zyskały drugie życie jako materiał do wyrobu mebli lub jako budulec, albo ozdoba ściany i podłogi w nowym domu?


    Odpowiedź może być tylko jedna – warto odzyskać stare drewno i cegłę.


    Warto, bo stół z lica stuletniej belki ciosanej ręcznie jest unikatowym meblem najwyższej jakości. Warto, bo płytka wykonana z czerwonej, przedwojennej cegły rozbiórkowej jest nie tylko piękna, ale jakością przewyższa wszystkie swoje współczesne odpowiedniki. Dlaczego? Jeszcze sto lat temu drewno pozyskiwano z naturalnych lasów, a drzewa były ścinane wyłącznie w zimie. Dlatego też stare drewno jest cięższe, twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż drewno pozyskiwane dzisiaj. Natomiast przedwojenna cegła była robiona z gliny sezonowanej co najmniej trzy lata. Dzisiaj gliny się nie sezonuje. Naturalny, czasochłonny proces zastąpiły dodatki chemiczne, a jakość przegrała z masową produkcją.


    Dlatego też warto zadbać o to, żeby stare drewno i stara cegła z budynków przeznaczonych do rozbiórki nie została zmarnowana. Buldożer odpada. Po takiej rozbiórce bezcenne stare drewno i cegła nadają się na śmietnik. Trzeba zakasać rękawy i powolutku, cegła po cegle, belka po belce, deska po desce, ręcznie rozebrać cały budynek. A przy okazji może uda się znaleźć jakiś skarb zapomniany na strychu. Kto wie?


    Wojciech Sobierański
    Artykuł został przygotowany przez firmę Regalia Polska Manufaktura specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna i metalu z odzysku.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe