• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Jak przebiega czyszczenie klimatyzacji i dlaczego trzeba je wykonać?
 • Artykuďż˝y

  Jak przebiega czyszczenie klimatyzacji i dlaczego trzeba je wykonać?

  Klimatyzacja w biurach i urzędach to już niemal standard, również w domach prywatnych pojawia się ona coraz częściej. Żeby jednak cieszyć się chłodnym i zdrowym powietrzem, musimy o klimatyzację odpowiednio dbać.

  Co należy robić?


  Zanieczyszczenia gromadzą się przede wszystkim na filtrze, dlatego to on wymaga najwięcej uwagi z naszej strony. W zależności od modelu klimatyzacji, czyszczenie filtra musi się odbywać średnio raz na 1-3 miesiące. W nowszych urządzeniach o konieczności oczyszczenia filtra informuje wskaźnik zabrudzenia, w pozostałych klimatyzacjach musimy o tym obowiązku pamiętać we własnym zakresie. Nie jest to skomplikowana operacja – filtr wystarczy po prostu przetrzeć szmatką nasączoną środkiem czyszczącym o właściwościach bakteriobójczych. Niektóre nowoczesne filtry, zatrzymujące nawet najmniejsze drobinki kurzu, w ogóle nie wymagają czyszczenia, tylko wymienia się je na nowe. Można to zrobić samodzielnie, według instrukcji producenta. Jeżeli mimo systematycznego usuwania zabrudzeń klimatyzacja nie pracuje tak jak powinna, najprawdopodobniej doszło do usterki i wskazana jest interwencja fachowca.  Podczas sprzątania warto też przemyć delikatnym detergentem obudowę klimatyzacji, a zwłaszcza panele, przez które przepływa powietrze. Co jakiś czas sprawdzamy też, czy do obudowy klimatyzacji nie dostały się żadne większe zanieczyszczenia w rodzaju liści, ptasich piór, owadów, patyczków, etc. Takie przeszkody zmniejszają wydajność urządzenia, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do poważnej awarii.  Przegląd całej instalacji


  Dwa razy do roku powinno się przeprowadzić przegląd konserwacyjny klimatyzacji. W trakcie takiego przeglądu klimatyzacja czyszczona jest od wewnątrz, co wymaga zdjęcia obudowy i częściowego demontażu urządzenia. Sprawdzane są także wszystkie przewody, z których korzysta klimatyzacja. Najważniejszym miejscem jest taca zbierająca skropliny, którą należy bardzo dokładnie wyczyścić i odkazić specjalnym środkiem. Ponieważ do usuwania groźnych drobnoustrojów używa się agresywnych chemikaliów, lepiej będzie zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie lub serwisowi polecanemu przez producenta.  Dlaczego to takie ważne?


  Odpowiedź jest prosta – bez czyszczenia klimatyzacja po prostu zacznie nam szkodzić. Bez właściwej konserwacji, klimatyzacja zacznie z czasem „rozpylać” chorobotwórcze drobnoustroje. Będą się one dostawać wraz z wydmuchiwanym powietrzem do naszego układu oddechowego, a nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nie jest to dobre dla naszego zdrowia. Brudna klimatyzacja często hoduje w swoim wnętrzu wyjątkowo groźną bakterię Legionellę, odpowiedzialną za poważne choroby płuc, a w najlepszym przypadku będzie nam dokuczał częsty kaszel, suchość w gardle i piekące oczy.  Brud szkodzi też samemu urządzeniu. Im więcej zanieczyszczeń, tym niższa wydajność klimatyzacji. Coraz trudniej jest osiągnąć pożądaną temperaturę, zmniejsza się również komfort użytkowników. Powietrze wydaje się nieświeże i duszne, a przecież klimatyzacja powinna zapewniać dokładnie odwrotny efekt. Ciężko pracująca klimatyzacja musi przy tym pobierać coraz większe ilości energii, więc w efekcie mamy nie tylko problemy z uzyskaniem przyjemnego chłodu, ale jeszcze musimy płacić wysokie rachunki za prąd. Przez zapchane filtry klimatyzacja pracuje bardzo głośno, co dodatkowo zwiększa dyskomfort, trzeba się też liczyć z tym, że konieczna będzie szybsza wymiana wentylatorów i sprężarki klimatyzacji. Mówiąc krótko, zaniedbywanie czyszczenia oznacza dla nas wyższe wydatki i niepotrzebne kłopoty.


  Marcin Walas
  Więcej na temat serwisu klimatyzacji przeczytasz na stronie Profiklimy - kliknij tutaj.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe