• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Jak zmniejszyć koszty ogrzewania
 • Artykuďż˝y

  Jak zmniejszyć koszty ogrzewania

  Rozpoczęty sezon grzewczy jak co roku wiąże się z koniecznością przeznaczenia znacznej części domowego budżetu na pokrycie kosztów ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Aby jednak nie popaść w wysokie rachunki warto wprowadzić szereg energooszczędnych rozwiązań, które obniżą koszty ogrzewania. Co robić? Oto nasz krótki poradnik.

  1. 1.   Zamontuj nowoczesny typ kaloryferów

   

  Gdy posiadasz jeszcze starszy rodzaj grzejników typu żeliwnego warto pomyśleć nad ich wymianą. Dlaczego? Starszy model posiada większą pojemność wodną, a więc potrzebuje więcej ilości ciepła do jej ogrzania, co wiąże się z poniesieniem większych kosztów na ogrzewanie. Nowsze kaloryfery nie tylko znacznie szybciej się nagrzewają
  i wychładzają, ale i są wyposażone w termostaty umożliwiające regulację temperatury. Za nowszym typem grzejników przemawia również ich budowa - obecnie produkuje się je ze znacznie lżejszych materiałów niż kaloryfery typu żeberkowego, co istotnie zwiększa efektywność wymiany ciepła.

   

  1. 2.   Dopasuj temperaturę grzejnika do rodzaju pomieszczenia i częstotliwości przebywania w nim domowników

   

  Najwyższą ustaw w łazience, najniższą - w sypialni i kuchni. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić około 20°C - będzie odpowiednia dla odczuwania komfortu cieplnego oraz właściwa pod względem oszczędności energii. W czasie nieobecności
  w domu przekręć termostat i zmniejsz natężenie ogrzewania salonu, podobnie postąp
  z pokojami, które są rzadziej użytkowane. Redukcja temperatury o 1°C spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 6%. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura powietrza w domu powoduje nie tylko wzrost kosztów, ale i negatywnie działa na zdrowie jego mieszkańców.

   

  1. 3.   Nie zasłaniaj grzejników meblami i nie susz na nich prania

   

  Zasłonięte grzejniki powodują nawet 20% obniżenie efektywności ich funkcjonowania. Związane jest to z utrudnieniem oddawania ciepła przez kaloryfer - ogrzanie pomieszczenia, w którym znajduje się zasłonięty lub zabudowany grzejnik jest trudniejsze i wymaga wyższej temperatury, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia rachunku za energię. Należy pamiętać, że meble powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od grzejnika, co umożliwi swobodne przenikanie ciepła do pomieszczenia i nie spowoduje jego utraty. Suszenie prania na grzejnikach podobnie jak ich zasłanianie uniemożliwia dopływ ciepła do wnętrza, a w dodatku wytwarza wilgoć, mogącą spowodować pojawienie się na ścianach pleśni, a w konsekwencji prowadzić do chorób lokatorów.

   

   

  1. 4.   Poddawaj system urządzeń grzewczych regularnej kontroli ich sprawności

   

  Gdy usłyszysz płynącą w grzejnikach wodę lub poczujesz, że temperatura grzejnika jest nieregularna jak najszybciej zdecyduj się na jego odkamienianie. To samo dotyczy także innych urządzeń grzewczych - dzięki temu nie tylko koszty energii będą niższe, ale i ich żywotność będzie przedłużona. Pamiętaj również o systematycznym czyszczeniu grzejnika oraz zwracaniu uwagi czy nie pojawiają się na nim rysy - uszkodzenie powłoki termicznej kaloryfera może powodować jego korozję oraz doprowadzić do przecieków.

   

  1. 5.   Zamontuj za grzejnikami ekrany, które będą odbijać ciepło i kierować je
    w stronę pomieszczenia

   

  Ważne jest to w szczególności, gdy ściany budynku są niedostatecznie docieplone lub gdy grzejniki znajdują się we wnękach o niewielkiej izolacyjności termicznej. Ekrany są proste w montażu, posiadają niewygórowaną cenę, a ich instalacja może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet o 4%.

   

  1. 6.   Postaw na nowoczesność

   

  Zleć instalację wysokiej jakości urządzenia do ogrzewania pomieszczeń. Nowoczesny kocioł, wyposażony w automatyczną regulację temperatury i centralnego ogrzewania przyczyni się do oszczędności energii nawet do 30%. Warto również pomyśleć nad pompą ciepła, która jest nowoczesnym i ekologicznym sposobem ogrzewania - energia pobierana jest ze środowiska naturalnego, a następnie wykorzystywana w procesie ogrzewania. Inwestycja w pompę ciepła pozwala nawet na 70% oszczędności.

   

  1. 7.   Regularnie wietrz mieszkanie

   

  Pamiętaj jednak o ustawieniu termostatu na najniższy poziom lub całkowitym jego wyłączeniu. Rób to często i krótko - optymalnie zaleca się wietrzyć pomieszczenie 2-3 razy dziennie ( rano, popołudniu i wieczorem) przez okres około 5 minut, ale gdy zauważysz na oknach parę wodną od wewnętrznej części - wywietrz pomieszczenie jak najszybciej. Właściwe wietrzenie wnętrz nie tylko jest sposobem na oszczędność energii, zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również pozwala uniknąć problemów związanych z zawilgoceniem oraz zwiększa komfort mieszkania.

   

  Więcej cennych porad dotyczących możliwości zaoszczędzenia na ogrzewaniu znajdziesz w artykule „10 skutecznych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania” na blogu Centrum Hydraulicznego Meteo System – www.meteo-system.pl.  Artykuł opracowany przez
  PRoteina


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe