• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Jakie ogrzewanie domu wybrać ?
 • Artykuďż˝y

  Jakie ogrzewanie domu wybrać ?

  Wybór sposobu ogrzewania domu jest jedną z najważniejszych kwestii, którą powinniśmy rozstrzygnąć przed przystąpieniem do budowy domu. Decyduje ona o późniejszych kosztach eksploatacji całego budynku. Powinniśmy o tym pomyśleć już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych należy ogrzewanie: prądem, gazem, paliwem stałym, kominkowe, pompy ciepła oraz tzw. ogrzewanie solarne.

  Ogrzewanie elektryczne

  Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbardziej niezawodnych i wygodnych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – grzejniki elektryczne nie brudzą, umożliwiają łatwą regulację temperatury pomieszczeń, nie wymagają regularnego dokładania opału itp. Niestety taki komfort użytkowy wiąże się też z dość wysokimi kosztami. Co prawda jest to tylko jednokrotny wydatek, jednak odstraszające są też koszty późniejszej eksploatacji. Trudno jest jednoznacznie określić miesięczny koszt ogrzewania – jest on uzależniony od termoizolacyjności pomieszczeń, ich metrażu oraz kosztów energii elektrycznej.

  Ogrzewanie gazowe

  Ogrzewanie gazowe jest niemal tak komfortowe jak ogrzewanie energią elektryczną. Kotły gazowe zajmują niewiele miejsca, nie brudzą i nie wymagają kontroli ilości opału.

  • Kotły tradycyjne – są dość ekonomiczne i wydajne. Nie odzyskują ciepła z pary wodnej, co może się wiązać z podniesieniem kosztów eksploatacyjnych. Kotły tradycyjne różnią się od siebie sposobem pobierania powietrza niezbędnego do spalania. Konstrukcje z zamkniętą komorą spalania wymagają niewielkiej przestrzeni, a powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku. Z kolei konstrukcje z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie może nieznacznie wychładzać kotłownie i wymaga dużo większej powierzchni użytkowej. Ceny kotłów tradycyjnych wahają się w granicach: 3-6 tysięcy zł.
  • Kotły kondensacyjne – do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują gaz oraz spaliny gazowe, co pozwala zmniejszyć koszty. Posiadają zamkniętą komorę spalania, jednak są nieco większe niż kotły tradycyjne i zajmują więcej miejsca. Ceny kotłów kondensacyjnych są jednak znacznie wyższe od tradycyjnych i wahają się w granicach od 7 do nawet 25 tysięcy zł.
  • Kotły pulsacyjne – Wśród gazowych kotłów kondensacyjnych kocioł pulsacyjny jest jednym z najnowocześniejszych osiągnięć. Jego działanie oparte jest o sposób spalania paliwa (gazu) znany z silników samolotów. Pozwalają na poczynienie dość dużych oszczędności (koszty zużycia gazu mogą być nawet o 40% mniejsze niż w przypadku kotłów tradycyjnych). W komorze spalania nie ma palników, a gaz zostaje spalany przez kondensację z systemami pulsacyjnymi. Zapłon i mikrowybuchy w komorze spalania są zupełnie bezpieczne, a powstające ciśnienie jest minimalne.
   W porównaniu z rozwiązaniami z palnikami również temperatura panująca w komorze kotła pulsacyjnego jest niższa. Takie rozwiązanie wiąże się z największymi kosztami zakupu. Ceny kotłów pulsacyjnych rozpoczynają się od 15 tysięcy zł.

  Ogrzewanie gazowe jest tylko nieco tańsze od ogrzewania elektrycznego.

  Ogrzewanie kominkowe

  Często jest stosowane jako ogrzewanie pomocnicze, jednak czasem wykorzystuje się go do ogrzewania małych domków jednorodzinnych. Jeśli chcemy ogrzać kominkiem kilka pomieszczeń możemy zastosować system dystrybucji gorącego powietrza – w skrócie DGP . Składa się on z izolowanych przewodów aluminiowych, którymi ciepłe powietrze rozprowadzane jest po domu, zakończonych kratkami lub anemostatami instalowanymi w ścianie oraz suficie. Innym sposobem ogrzania całego domu jest wybór kominka z płaszczem wodnym. Ogrzana woda kierowana jest do instalacji, a potem do grzejników. Taki kominek może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. Ponieważ w nowoczesnych instalacjach c.o. korzysta się z systemu zamkniętego, w kominkach z płaszczem wodnym stosuje się przeponowy wymiennik ciepła. Warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanymi kominkami, na przykład takimi z płaszczem wodnym. Przybliżony koszt takiego kominka to około 5000 zł. Dzięki płaszczowi wodnemu mamy możliwość ogrzać wodę i doprowadzić ją do centralnego ogrzewania. W efekcie ciepła woda - ogrzana w kominku - trafi następnie do kaloryferów nawet na innych piętrach.Dodatkowo w niektórych modelach mamy możliwość ogrzewania wody również do kranów, czy prysznica. Dzięki temu oszczędzimy mnóstwo energii elektrycznej zużywanej przez podgrzewacze przepływowe.

  Ogrzewanie kolektorami słonecznymi

  Jest to dodatkowy typ ogrzewania, który wykorzystujemy głównie latem. Kolektory słoneczne świetnie nadają się do darmowego podgrzewania wody i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku.

  Pompy ciepła

  Pompy ciepła to nowoczesne urządzenie, które umożliwia ogrzewanie domu energią pochodzącą ze środowiska naturalnego – ciepłem odbieranym z gruntu, wody lub powietrza. Działanie sprężarkowej pompy ciepła polega na przekazywaniu ciepła z ośrodka o niskiej temperaturze do instalacji grzewczej za pośrednictwem płynu roboczego wykonującego tak zwany lewobieżny obieg parowy. Podczas przepływu tego płynu wewnątrz pompy ciepła następuje jego sprężanie, które sprawia, że jego temperatura rośnie o kilkadziesiąt stopni. Właśnie dzięki temu jest możliwe transportowanie ciepła z zimnego otoczenia do cieplejszych od niego pomieszczeń. Pompa ciepła jest napędzana energią elektryczną. W wyniku pracy sprężarki zamienia się ona w ciepło, ale stanowi ono mniejszą część tego, które dociera do instalacji grzewczej – w przypadku pomp odbierających je z powietrza 30-50%, a w przypadku tych, które odbierają je z gruntu – 20-27%.

  Większą część pompa ciepła odbiera z otoczenia. To sprawia, że koszt ogrzewania nią jest niski. Tyle że samo urządzenie jest dość drogie – za powietrzną pompę ciepła odpowiednią do ogrzewania domu jednorodzinnego trzeba zapłacić wraz z montażem 25-30 tys. zł, a za tańszą w działaniu pompę gruntową wraz z niezbędną instalacją wymiennika gruntowego jeszcze więcej – 40-50 tys. zł. To oczywiście znacznie więcej, niż kosztują kotły na węgiel, gaz albo olej, nawet jeśli się uwzględni konieczność wybudowania komina, przyłącza gazu czy instalacji zbiornikowej do magazynowania paliwa, których oczywiście nie potrzeba w domu z pompą ciepła.  redakcja
  wykonawca.pl


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe