• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Jakie pokrycie dachu wybrać ?
  • Artykuďż˝y

    Jakie pokrycie dachu wybrać ?

    Budowa czy renowacja domu wiąże się z wieloma decyzjami. Jedną z podstawowych kwestii jest rodzaj pokrycia dachowego. Decyzję o wyborze materiału powinno się oprzeć o kąt nachylenia dachu, jego kształt i osobiste preferencje właściciela domu (np. pod względem ekologicznym). Pod uwagę musimy brać nie tylko względy estetyczne, ale także praktyczne. Prawidłowo wybrane pokrycie ma wielki wpływ na szczelność dachu oraz łatwość odprowadzania wody.

    Na rynku mamy wiele rodzajów pokryć dachowych do wyboru. Różnią się przede wszystkim ceną i możliwościami. Najpopularniejsze z nich przedstawiamy poniżej:

    • Dachówki ceramiczne- są estetyczne, długowieczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jest to pokrycie najcięższe, najdroższe, ale i najładniejsze. Poleca się je do dachów o skomplikowanym kształcie. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego rodzaju pokrycia dachowego, musimy wziąć pod uwagę rozmiar i kolor dachówek, a także lokalizację domu. Dla dachów o skomplikowanej strukturze zaleca się użycie dachówek o małym formacie, natomiast dla dachów prostych- dachówki wielkoformatowe. Na wszelki wypadek warto je przymocować do łaty. Dachówek ceramicznych z wysoką falą najczęściej używa się do dachów o małym kącie nachylenia połaci, które zabezpieczą dom przed wilgocią. Dom położony blisko lasu lub dużego skupiska drzew jest szczególnie narażony na porastanie mchem, dlatego też w takim przypadku zalecane jest położenie dachówek pokrytych glazurą lub angobowanych. Dachówki ceramiczne są dobrymi izolatorami akustycznymi oraz są odporne na ciężkie warunki atmosferyczne.
    • Blachodachówki i blachy- są lekkie, niedrogie i szczególnie polecane do dachów o prostej geometrii. Nadają się do montażu na dwuspadowych dachach, których kąt nachylenia jest większy niż 9-10 stopni. Można je również położyć na dachy płaskie, pod warunkiem, że posiadają one sztywne i wykonane z płyt wiórowych bądź desek poszycie. Pokrycia z blach są lekkie, trwałe i łatwe do ułożenia, lecz nie tłumią one odgłosów padającego deszczu i nie zapewniają utrzymania ciepła w domu.
    • Papy dachowe i gonty bitumiczne- nie można jej stosować w przypadku bardzo stromych dachów. Producenci dają papie najczęściej 10 lat gwarancji. Jest ona odporna na uszkodzenia klimatyczne i mechaniczne. Pokrycia z gontów bitumicznych są odporniejsze na zerwanie przez wiatr niż blachodachówki i dachówki. Ponadto gonty bitumiczne są tanie, ale wymagają sztywnego i równego podłoża. Ich całkowity koszt nie będzie zatem niższy niż w przypadku blachodachówek. Następcami papy są dachówki bitumiczne, które różnią się od niej przede wszystkim wyższą estetyką. Niestety charakteryzują się niską izolację termiczną i dźwiękową materiału, a pokryty nimi dach ma krótką żywotność.
    • Dachówki cementowe- bardzo popularne, a z wyglądu trudno je odróżnić od ceramicznych, lecz są od nich lżejsze i tańsze. Kuszą przystępną ceną i walorami estetycznymi. Stanowią mrozoodporny, niepalny i tłumiący hałasy materiał.
    • Strzechy słomiane, łupki i gonty drewniane- dla amatorów ekologii i tych lubiących się wyróżnić. Rzadko stosowane w Polsce, co jest spowodowane niewielką dostępnością materiałów oraz firm zajmujących się ich montażem. Są one obciążone wysokimi kosztami, choć mają dobre właściwości izolacyjne. Stanowią trwałe i przyjazne dla mieszkańców pokrycie dachu. Z dnia na dzień stają się one coraz popularniejsze, głównie ze względu na naturalność materiału. Przy drewnianych gontach wymagany jest kąt nachylenia dachu minimum 45% lub więcej. Potrzebują impregnacji i wykwalifikowanej ekipy dekarskiej. Łupki naturalne są niezwykle trwałym materiałem na pokrycie, wykorzystywanym nawet przy najbardziej

    skomplikowanych kształtach dachu. Mają dobre właściwości termiczne i dźwiękowe. Strzecha natomiast (wykonywana ze słomy lub trzciny) niegdyś była stosowana wyłącznie w chłopskich chatach. Dziś jest to bardzo modne rozwiązane, paradoksalnie dostępne tylko dla bogatszych posiadaczy domów. Jego zaletą jest wodoszczelność oraz duży stopień izolacji ciepła.

    Pamiętajmy, że wybierając pokrycie dachowe dla naszego domu, należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Od spadzistości dachu zależy m.in. wymagana gęstość pokrycia (dachy płaskie wymagają większej gęstości, gdyż woda nie spływa po nich jak w przypadku dachów spadzistych). Ponadto w naszym kraju istnieją normy określające minimalne oraz maksymalne nachylenie dachu dla konkretnych pokryć dachowych, np. od 3° do 17° - potrójnie układana papa asfaltowa, od 3° do 90° - falista blacha stalowa oraz aluminiowa, od 31° do 45° - zakładkowa dachówka ceramiczna.

     

    Warto również pamiętać o wpływie stopnia skomplikowania dachu na wybór jego pokrycia. Przy dachach prostych dobrze sprawdzają się pokrycia oparte na dużych elementach (np. blachy, papa), natomiast w przypadku dachów mających wiele załamań i krzywizn- dachówki. Chcąc, aby dach był energooszczędny, musimy wybrać dachówki ceramiczne lub betonowe, gdyż tylko one zapewnią nam właściwą temperaturę na poddaszu.

    Nie wolno pomijać również kwestii lokalnych warunków meteorologicznych. Wybór rodzaju pokrycia dachowego będzie zależny od natężenia wiatru oraz obfitości opadów deszczu i śniegu. W miejscach o wysokim natężeniu wiatru zaleca się stosowanie dachówek w celu wykluczenia ryzyka porwania całych połaci blachy. W górach dachy muszą mieć większe nachylenie, dlatego też tu również sprawdzi się dachówka.

    Wybór właściwego pokrycia dachowego to tylko połowa sukcesu. Pamiętajmy także o rzetelnym i fachowym jego wykonaniu oraz o zadbaniu o odpowiednią wentylację naszego pokrycia, zabezpieczeniu go przed wilgocią i działaniem wiatru.



    redakcja
    wykonawca.pl






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe