• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Kupujemy panele – porady
 • Artykuďż˝y

  Kupujemy panele – porady

  Kiedy ściany mają już odpowiedni kolor pora na wykończenie pomieszczenia. Decydując się obecnie na zmianę podłogi klienci najczęściej wybierają panele podłogowe. Wyglądają one bardzo estetycznie, nadają wnętrzu nowoczesnego wyglądu oraz prestiżu i co ważne są bardzo trwałe. Każde wnętrze ma jednak swój indywidualny charakter i odpowiedni dobór paneli powinien go subtelnie podkreślać, a nie zakłócać. Jak osiągnąć taki efekt? Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych porad, jak to zrobić.

  Wszystko musi pasować!

  Idąc do sklepu, nie powinno się robić tego nie mając żadnego pomysłu. Widok setek rodzajów paneli, ich różnorodna kolorystyka i wzornictwo mogą przyprawić w takim wypadku o zawrót głowy. Podczas urządzania pomieszczenia najważniejszy jest klimat i dlatego nim udamy się na zakupy, zastanówmy się na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Urządzania nie należy też nigdy zaczynać od podłogi, gdyż może nam to zepsuć całą koncepcję i wykluczyć np. zastosowanie ulubionego koloru ścian.


  Nie wszędzie pasują!

  To prawda, że panele podłogowe pasują prawie do każdego pomieszczenia, jednak warto pamiętać, że są takie, gdzie ich zastosowanie będzie zarówno niepraktyczne jak i mało estetyczne (duże ryzyko odkształcenia). Fundamentalną zasadą jest tu niestosowanie paneli w kuchni oraz łazience, ze względu na dużą wilgotność i z tego powodu zagrożeniem odkształcenia się podłogi.


  Odpowiednie akcesoria

  Same panele na niewiele się nam zdadzą, jeśli nie zakupimy dodatkowo odpowiednich akcesoriów umożliwiających ich poprawny montaż. Nieodpowiedni dobór lub pominięcie po stronie dodatkowych materiałów może popsuć nam cały efekt. Najważniejszym spośród dodatkowych akcesoriów jest podkład pod panele, który zapobiega ich przesuwaniu i stabilizuje elementy podczas codziennej eksploatacji. Najczęściej stosuje się tu elementy nieprzekraczające 3mm grubości, jeśli jednak potrzebujemy czegoś grubszego ważne jest również by twardość materiału była proporcjonalnie większa (inaczej uzyskamy efekt pływających paneli). Nie zapomnijmy także o listwach wykończeniowych.


  Cena

  W tym przypadku koszt za m2 paneli zwykle odzwierciedla jakość ich wykonania oraz odporność na codzienne warunki podczas eksploatacji. Musimy więc dokładnie wiedzieć, ile możemy wydać na pokrycie podłogi i ocenić, na jak długo może nam wystarczyć dany produkt. W tym celu należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności podaną zwykle na opakowaniu paneli. Dobre i trwałe panele to inwestycja rzędu od 50 zł wzwyż za 1 m2.


  Ilość

  Mając już swój idealny wzór i kolor możemy zabrać się do przenoszenia na wózek sklepowy opakowań z panelami. Powstaje jednak pytanie, ile kupić by wystarczyło? Zasada co do ilości jest tu bardzo prosta i klarowna. Najpierw należy wymierzyć pomieszczenie i określić ile metrów kwadratowych potrzebujemy. Następnie dodać do tej wartości 10%. Dzięki temu uzyskamy liczbę, która z pewnością starczy nam na pokrycie całej podłogi, a jeśli zostanie nam jakieś opakowanie (nieotwarte) to możemy je zwrócić. Należy pamiętać, że im więcej wnęk i nieregularności w kształcie pomieszczenia tym więcej możemy potrzebować paneli.


  Materiał stworzony przy współudziale www.manufakturawystroju.pl


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe