• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jakie znaczenie ma położenie okien
 • Artykuďż˝y

  Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jakie znaczenie ma położenie okien

  Kupno mieszkania wiąże się z podjęciem szeregu istotnych decyzji. Należy wybrać odpowiednią lokalizację i metraż, a także przeanalizować projekt mieszkania. Kryterium, które często schodzi na dalszy plan lub w ogóle nie podlega analizie, jest rozmieszczenie okien względem stron świata. Niesłusznie, ponieważ jest to element, który ma duże znaczenie dla komfortu życia. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie, aby było funkcjonalne i energooszczędne.

  Dlaczego kierunki świata są tak istotne przy wyborze mieszkania?


  Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ma to znaczący wpływ na ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Od tego, na którą stronę będą wychodziły okna sypialni, zależeć będzie, czy o poranku słońce będzie świecić nam prosto w okna, czy salon nie będzie najciemniejszym pomieszczeniem i czy kuchnia w godzinach przyrządzania obiadów nie stanie się najgorętszym miejscem w mieszkaniu.


  Położenie okien w mieszkaniu może przekładać się również na wysokość rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Jeśli pokój, w którym przebywamy najczęściej jest jednocześnie najciemniejszym i najchłodniejszym pomieszczeniem, konieczne będzie jego sztuczne doświetlanie i ogrzewanie.


  Decydując się na zakup mieszkania na parterze (zwłaszcza na osiedlu zamkniętym) coraz częściej mamy możliwość kupna nieruchomości z ogródkiem. W takiej sytuacji rozmieszczenie okien będzie ważne z punktu widzenia użyteczności ogródka. Więcej informacji na temat mieszkań na osiedlach zamkniętych znajduje się w artykule: „Mieszkanie na zamkniętym osiedlu – plusy i minusy”.


  Aby uniknąć kosztownych remontów, zmiany ustawień ścian działowych czy funkcji pomieszczeń, należy przeanalizować rozkład okien względem stron świata, jeszcze przed zakupem mieszkania.


  kupujesz-mieszkanie-sprawdz-jakie-znaczenie-ma-polozenie-okien_wt.jpg


  Okna wychodzące na północ


  Pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ są najmniej doświetlone, przez co także najchłodniejsze. Warto nie aranżować w takim miejscu pokoju dziennego ani pokoju dziecka, ponieważ będzie to wymagało częstego doświetlania pomieszczenia sztucznym światłem. Po tej stronie mieszkania najlepiej jest urządzać na przykład sypialnię lub kuchnię (w której temperatura jest zwykle wyższa przez gotowanie, smażenie czy pieczenie). Strona północna jest też odpowiednia dla pomieszczeń gospodarczych, przedpokoju lub łazienki.


  Okna skierowane na południe


  Południowa strona mieszkania zapewnia równomierny dostęp do światła przez cały dzień. Pomieszczenia z oknami skierowanymi w tym kierunku sprawdzą się doskonale jako pokój dzienny czy gabinet do pracy. Warto jednak pamiętać, że takie pomieszczenia będą również szybko się nagrzewać i utrzymywać wysoką temperaturę, dlatego niezbędne będzie zamontowanie rolet lub zasłon, aby latem nie doskwierał nam upał.


  Okna skierowane na wschód


  Okna wychodzące na wschód gwarantują najwięcej promieni słonecznych w godzinach porannych i przedpołudniowych. Po tej stronie mieszkania warto aranżować np. kuchnię. Zdania na temat lokalizowania sypialni po tej stronie mieszkania są podzielone. Dla jednych zaletą jest obecność promieni słonecznych już o poranku, dla innych – przeciwnie, będzie to dużym minusem. Wszystko zależy od preferencji i stylu życia.


  Jeśli lubimy długo spać i preferujemy niską temperaturę nad ranem, lepiej unikajmy aranżowania sypialni po wschodniej stronie mieszkania. Z drugiej strony wieczorem będzie tu najchłodniej, co może korzystnie wpływać na zasypianie.


  kupujesz-mieszkanie-sprawdz-jakie-znaczenie-ma-polozenie-okien_top.jpg


  Okna wychodzące na zachód


  O ile sypialnia po wschodniej stronie mieszkania jest kwestią dyskusyjną, o tyle lokalizowanie jej w pomieszczeniu z oknami skierowanymi na zachód, jest zdecydowanie nie najlepszym pomysłem. Takie pomieszczenia nagrzewają się po południu i wieczorem może panować w nich nieprzyjemna, wysoka temperatura. Z drugiej strony zapewniają dostęp światła w godzinach popołudniowych, co zimą jest szczególnie istotne. Można więc zaaranżować w tym miejscu salon lub inne pomieszczenie, w którym przebywamy najczęściej. Ten kierunek będzie odpowiedni również na pokoje dziecięce – dostęp do naturalnego światła jest im potrzebny do zabawy i nauki.


  Podsumowując, pomieszczenia z oknami skierowanymi na południowy zachód będą zapewniały najlepsze nasłonecznienie pomieszczeń, natomiast pomieszczenia po stronie północnej będą najbardziej zacienione, przez co też najchłodniejsze.


  ___


  Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe