• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Leasingujesz auto z kratką? Zarejestruj umowę!
 • Artykuďż˝y

  Leasingujesz auto z kratką? Zarejestruj umowę!

  Jak postanowili, tak zrobili. Od 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy tracą prawo do odliczania całego VAT-u zawartego w cenie auta z homologacją ciężarową. 

  To samo dotyczy prawa do odliczania VAT-u z faktur za raty leasingowe. Prawo do pełnego odliczenia zachowają jednak ci przedsiębiorcy, którzy podpisali umowę leasingu do końca 2010 r. Aby zachować prawo do zwolnienia, umowę leasingu trzeba zarejestrować w swoim urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r. Tak więc warunkiem zachowania prawa do odliczania całego VAT-u z umów leasingu samochodów z homologacją ciężarową jest okazanie umów zawartych do 31 grudnia 2010 r. we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym. Podatnicy, którzy nie dopełnią tego obowiązku, z początkiem roku stracą prawo do odliczania VAT-u z faktur leasingowych.

  Powyższy obowiązek wynika z art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Tekst ustawy można znaleźć http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2010247165201.pdf

  Więcej o zasadach rozliczania VAT-u od samochodów firmowych piszemy tutaj

  Opracowanie według stanu prawnego na 29.12.2010 r.  Artykuł opracowany przez
  Kwantum Kancelaria Radców Prawnych


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe