• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Małe mieszkanie – z oddzielną kuchnią czy aneksem kuchennym?
 • Artykuďż˝y

  Małe mieszkanie – z oddzielną kuchnią czy aneksem kuchennym?

  Aneksy kuchenne już na dobre rozgościły się w nowym budownictwie mieszkaniowym. Niektórzy za nimi przepadają, inni specjalnie szukają ofert z oddzielną kuchnią. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź nasze porady!

  Zarówno oddzielna kuchnia, jak i aneks kuchenny mają swoje plusy i minusy, dlatego też podczas poszukiwania odpowiedniej oferty warto zawsze przeidealizować również decyzję dotyczącą wyboru właściwego rozplanowania przestrzeni kuchennej.


  Zasadniczo aneksy kuchenne najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszych mieszkań – właśnie w nich stosowane są również najczęściej. Aneks kuchenny pozwala wówczas na uzyskanie znacznie większej przestrzeni do dyspozycji mimo niewielkiego metrażu. Mieszkanie jest powiększone optycznie i nie jest podzielone na małe pokoje, które mogą sprawiać klaustrofobiczne wrażenie.


  Aneks najczęściej łączony jest z salonem i oddzielony jest od niego blatem roboczym lub stolikiem czy barkiem, przy którym można usiąść jak przy stoliku jadalnianym, wobec tego można wtedy jasno oddzielić przestrzeń kuchni od przestrzeni salonu. To powoduje, że mała kawalerka może prezentować się jak większe, nowoczesne mieszkanie. Aneksy kuchenne często są także lubiane przez rodziców małych dzieci – można wtedy mieć malucha przez cały czas na oku podczas pichcenia w kuchni.


  Gdy natomiast chodzi o minusy aneksów kuchennych, przede wszystkim jest to widok tego, co ma się w kuchni, także w salonie. Nie każdy ma czas czy ochotę na ciągłe sprzątanie kuchni, a gdy zaprasza się gości, brudne naczynia czy podłoga mogą nie prezentować się zbyt dobrze. Także zapachy kuchenne łatwiej przenikają wtedy do salonu, a hałasująca lodówka lub zmywarka mogą przeszkadzać osobom lubiącym cieszę podczas oglądania filmu czy spania. Oddzielna kuchnia jest wobec tego sposobem na zamknięcie tej przestrzeni, której czasami nie chcemy pokazywać innym.


  Jeżeli wobec tego interesują cię małe mieszkania na sprzedaż w Warszawie, mieszkania we Wrocławiu na rynku pierwotnym czy w innym mieście, aneks kuchenny jest wart uwagi, niemniej jednak pamiętaj o tym, że ma on też swoje minusy.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe