Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w fabrykach i innych zakładach przemysłowych? Zapewnienie środków ochrony osobistej i zbiorowej to obowiązek każdego pracodawcy, jednak podstawą bezpieczeństwa jest pełna świadomość pracowników o zagrożeniach. Malowanie linii i oznaczeń BHP zapewni im tę wiedzę. Zobacz, jakie oznakowania powinny znaleźć się w zakładach przemysłowych.
Malowanie linii pozwala dokładnie zaplanować przestrzeń, którą wykorzystuje się do pracy. Dzięki wyznaczonym na powierzchni liniom nic, nie powinno znaleźć się w miejscu, w którym powodowałoby niebezpieczeństwo. Jakie przestrzenie wyznaczyć za pomocą linii?
Podobnie jak Kodeks Ruchu Drogowego przepisy BHP posiadają całą gamę znaków ostrzegawczych, zakazujących, nakazujących czy informujących, których zastosowanie w zakładzie przemysłowym usprawnia poruszanie się, a także pomaga zachować bezpieczeństwo wszystkich pracowników, audytorów czy innych osób przebywających na terenie zakładu. Podobnie jak na drogach znaki w zakładach pracy również występują zarówno w formie pionowej, jak i poziomej jako namalowane na powierzchni linie oraz oznaczenia. Jakie rodzaje znaków mogą okazać się konieczne w szerokiej branży przemysłowej?
Swoim wyglądem przypominają te znane z dróg. Są w kształcie trójkąta, a dominująca barwa to żółć. Znaki ostrzegawcze informują o niebezpieczeństwach związanych z:
W zależności od specyfiki pracy w danym zakładzie wszędzie będą potrzebne inne znaki, które ostrzegą pracowników przed niebezpieczeństwem wynikającym z warunków oraz specyfiki pracy. Profesjonalnym wykonaniem tego typu oznakowań zajmuje się wiele firm. Więcej informacji na temat wykorzystywanych materiałów i metod malowania linii można znaleźć na stronie firmy - http://incor.com.pl/, która zajmuje się profesjonalnym wykonywaniem oznakowań bhp w halach i magazynach.
Analogicznie do wyżej wymienionych możliwych zagrożeń związanych z pracą w zakładach stosuje się odpowiednie znaki nakazu. Mają one na celu nakazanie pracownikom stosowania odpowiednich środków ochrony lub odpowiedzialne i zgodne z zasadami BHP zachowanie.
Najczęściej wskazują drogi ewakuacyjne, umiejscowienie apteczek, urządzeń AED lub awaryjnych wyłączników czy punktów telefonicznych.
Pewne zachowania personelu lub klientów mogą spowodować niebezpieczeństwo. Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom stosuje się odpowiednie znaki zakazu, które mogą dotyczyć:
W miejscach, gdzie należy zachować szczególną ostrożność lub powstrzymać się od konkretnego postępowania, należy umieści odpowiednie znaki BHP.