• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Na co zwracać uwagę, wybierając materiał ścierny?
 • Artykuďż˝y

  Na co zwracać uwagę, wybierając materiał ścierny?

  Materiały ścierne na dobre weszły w skład skrzynki z narzędziami każdego z nas. Wykorzystuje się je w niemalże każdej dziedzinie budownictwa. Duże potrzeby związane z mnogością przeróżnych powierzchni, które wymagają wyszlifowania, sprawiły, że powstało wiele rodzajów materiałów ściernych. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając materiał ścierny dla siebie.

  Obecnie w sklepach budowlanych oraz różnorodnych hurtowniach dostać możemy materiały ścierne w przeróżnych formach. Na półkach odnajdziemy zarówno znane nam wszystkim papiery ścierne, gąbki, pasy bezkońcowe, klocki do szlifowania, ale i specjalne płótna ścierne, krążki czy szczotki przemysłowe.


  craft-2345752_1280.jpg


  Bardzo ważne jest, żeby nie pogubić się w ilości rozwiązań i wybrać takie, które będzie dla nas i powierzchni, którą chcemy zeszlifować, najkorzystniejsze. Chcąc tego dokonać, musimy zwracać uwagę na dwie kwestie: grubość ziarna i – co za tym idzie – dobór konkretnego materiału.


  GRUBOŚĆ ZIARNA – dobierz odpowiednią


  Gęstość ziarna materiału ściernego to nic innego, jak cecha czysto fizyczna, która ma realny wpływ na to, jaki efekt szlifowania uzyskamy. Pamiętajmy, żeby zawsze zapoznawać się ze specyfikacją każdego materiału, zanim go kupimy. Może okazać się bowiem, że ziarno, które wybierzemy, zniszczy powierzchnię szlifowaną, zamiast sprawić, że będzie gładka. Specyfikacje wyglądają następująco: kiedy gęstość podana na opakowaniu jest duża – znaczy to, że ścieranie będzie mocne i głębokie, kiedy natomiast jest mniejsza – efekt ścierania również będzie mniejszy, ograniczony na przykład do wygładzania.


  Materiały ścierne możesz kupić na https://ekod.com.pl/oferta/materialy-scierne/


  JAKI KONKRETNIE MATERIAŁ WYBRAĆ? PAPIER CZY WŁÓKNINA?


  Jak już zostało wspomniane – w hurtowniach budowlanych odnajdziemy różne rodzaje materiałów ściernych. Trzeba jednak potrafić wybrać odpowiednią dla nas formę, by wykonać swoją pracę prawidłowo.  • papier ścierny – przeznaczymy głównie do powierzchownej szlifierki łatwych w obróbce metali, drewna, a także tworzyw sztucznych (takich jak na przykład plastik),

  • włóknina ścierna – zawarta jest głównie w formie krążków, które wykorzystuje się podczas pracy z użyciem elektronarzędzi (a więc na przykład szlifierek); włóknina jest wodoodporna, więc umożliwia szlifowanie zarówno na sucho, jak i na mokro, najlepiej używać jej podczas obróbki elementów nieregularnych, których kształty nie są jednolite. Włóknina nada się zarówno do metalu jak i do drewna.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe