• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Nazywaj piłę po imieniu
  • Artykuďż˝y

    Nazywaj piłę po imieniu

    Przedmioty rozróżniamy poprzez nazwy. Te drugie nadajemy tym pierwszym ze względu na pełnione funkcje lub wygląd, czasem z szacunku dla wynalazcy albo zapożyczając słowa z innych języków. Zresztą powiedzenie „jak sama nazwa wskazuje” nie wzięło się znikąd – intuicyjność w nadawaniu przedmiotom „imion” ma duże znaczenie w ułatwianiu sobie codziennego życia.

     

    Jak sama nazwa wskazuje

    Czworokąt to figura geometryczna, która składa się z czterech kątów. Myszka do komputera swoim kształtem przypomina małego gryzonia z rodzaju ssaków (zwłaszcza wersja z kablem, który budzi skojarzenia z długim ogonem). Głowomłot pospolity, zwany popularnie rekinem młotem swą nazwę wziął od spłaszczonego i poprzecznie rozciągniętego pyska. Słynne Jajko Niespodzianka firmy Kinder wygląda jak kurze jajo, a w środku skrywa zabawkę, której „tożsamość” poznajemy dopiero po zjedzeniu czekolady i otwarciu znajdującego się w niej pojemnika. Przykłady można mnożyć jeszcze długo.

     

    Piła, która wygląda jak broń

    W podobny sposób rozróżniamy przedmioty tej samej rodziny. Piła elektryczna wykorzystuje zasilanie elektryczne, zaś spalinowa do działania potrzebuje paliwa (benzyny lub ropy), które jest spalane w miarę pracy. Piły rozróżniamy również ze względu na wygląd: piła tarczowa różni się od piły taśmowej w oczywisty sposób. Piły szablaste (zwane również piłami bagnetowymi) swą nazwę zawdzięczają podłużnemu kształtowi, który przywodzi na myśl właśnie jeden z tych dwóch rodzajów siecznej broni białej.

     

    Piły bagnetowe wykonują swoją pracę za pomocą jednostajnych ruchów posuwisto-zwrotnych. Elektryczny napęd nadaje czynności dużą szybkość, zaś samo narzędzie łatwo jest unieruchomić, dzięki czemu cięcie jest szybkie i gładkie, wygodne dla operatora sprzętu – urządzenie samo wykonuje większość pracy. Piły szablaste mają wymienne końcówki – inny brzeszczot wykorzystamy do cięcia metalu, a inny do drewna.

     

    pila-bagnetowa.jpg

     

    Piła z rodziny aligatorowatych

    Piłę aligator nazwano korzystając z tej samej zasady – od kształtu, który kojarzy się z gatunkiem krokodyla z rodziny aligatorowatych. Ma na to wpływ długie, szerokie i ząbkowate ostrze oraz swoista przysadzistość pozostałej części maszyny. Piła aligator okazuje się szczególnie przydatna, gdy przyjdzie nam przeciąć wyjątkowo twardy materiał, jest wykonana z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Wyposażenie w dwa przeciwbieżne brzeszczoty sprawia, że cięty materiał jest stabilny. Nieważne, czy będziemy mieć do czynienia z piłą bagnetową czy piłą aligator - jedno spojrzenie wystarczy, by od razu przypomnieć sobie jej charakterystyczną nazwę.

     

     






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe