• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę?
  • Artykuďż˝y

    Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę?

    Planując wykończenie elewacji swojego domu nie można skupić się wyłącznie na tynku i kolorze farby. Jeśli chcemy zrobić to dobrze powinniśmy podejść do sprawy bardziej kompleksowo, biorąc pod uwagę wiele rożnych czynników. Jednym z nich jest ocieplenie, które zimą chroni przed utratą ciepła, a latem izoluje wnętrze i nie pozwala mu się tak bardzo nagrzać, nawet w pełnym słońcu.

     

    Zagwarantować może nam to jedynie odpowiedni dobór materiałów i odpowiedni zespół fachowców posiadających umiejętności i wiedzę teoretyczną w tym temacie. Taka inwestycja jest sporym wydatkiem, więc warto ją dokładnie zaplanować. Oto kilka porad, które mogą każdemu ułatwić prace dociepleniowe własnego domu.

    Odpowiedni czas

    Od tego powinniśmy zacząć, gdyż odpowiednia pogoda jest sprzymierzeńcem wszelkiego typu prac budowlanych i wykończeniowych. Oczywiście najlepiej do tego nadają się najcieplejsze miesiące w roku, które przypadają na środek wiosny i lato. Pogoda za oknem może w równym stopniu ułatwić jak i utrudnić niektóre prace. Chodzi tu także o komfort pracy, bo kiedy słońce świeci i jest ciepło, ekipie budowlanej pracuje się o wiele lepiej niż podczas mrozu i zamieci. Bardzo ważnym punktem jest tu także fakt, że by skorzystać z niektórych materiałów potrzebne są określone warunki dotyczące temperatury czy tez wilgotności powietrza. W pracach związanych z ociepleniem są to zazwyczaj farby, kleje i tynki, które maja swój przedział czasowy podczas którego schną i potrzebują wtedy odpowiednich warunków. Latem, kiedy dni są dłuższe łatwiej też się pracuje i rozplanowuje zadania w czasie niż zimą, kiedy naturalne światło szybko znika za horyzontem.

    Znajomość miejsca

    To, na jakim terenie znajduje się nasz dom i jakie czynniki mogą mieć wpływ na jego elewację, również ma tu ogromne znaczenie. Po pierwsze konkretne sytuacje wymagają konkretnych rozwiązań, a w tym przypadku materiałów dostosowanych do lokalizacji. Wykonując prace ociepleniowe chcemy przecież, by nowa elewacja posłużyła nam jak najdłużej. Przykładem mogą tu być domy zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie lasów oraz zbiorników wodnych. Takie położenie może skutkować wystąpieniem grzybów i pleśni na ścianach naszego budynku. By tego uniknąć warto więc zapoznać się ze specyfikacją produktów na naszym rynku i wybrać te, które posiadają odporność na rozwój mikroorganizmów na ich powierzchni (tzw. alkaliczne substancje w składzie produktu). Innymi czynnikami destrukcyjnymi mogą być:
    - promienie UV,
    - wahania temperatur,
    - czynniki mechaniczne (uszkodzenia, zadrapania, wandalizm).

    Powierzchnia

    Nałożenie kleju, czy tynku na podłoże, co do którego nie jesteśmy pewni, ma duże szanse na niepowodzenie. Materiału budowlane mogą osiągnąć maksimum swoich właściwości, jeśli stosuje się na odpowiedniej powierzchni (informacje o tym znajdziemy zawsze na opakowaniu produktu). Najczęściej spotykane są tu: beton, płyty cementowe, cegły oraz różnego rodzaju tynki (mineralne, cementowe, silikonowe itp.). Często opłaca się też skorzystać ze starych materiałów i zamiast je zbijać, nałożyć na nie nową warstwę termoizolacyjną.

    Materiały

    Jak wspomnieliśmy wyżej, to jakich materiałów powinniśmy użyć determinuję to jaka pogoda jest za oknem oraz rodzaj podłoża na którym maja się one utrzymać przez wiele lat. Warunkiem koniecznym w takiej sytuacji jest wybór produktów, które wspólnie będą do siebie pasowały i tworzyły zbiór. Zabieg ten pozwoli nam zmaksymalizować efekty naszej pracy. Technologie stosowane przez producentów mogą wtedy działać najlepiej i tylko w takich warunkach możliwe jest powołanie się na gwarancję wytwórcy.

     

    Artykuł powstał we współpracy z firmą mekbud.pl

     

     






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe