• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Ocieplenie starego domu. Czy to się opłaca?
 • Artykuďż˝y

  Ocieplenie starego domu. Czy to się opłaca?

  Starsze domy budowane jeszcze w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, a nawet dziewięćdziesiątych, nie mówiąc już o tych jeszcze starszych, zwykle nie mają żadnego ocieplenia. Budowano je po prostu z warstwy cegieł czy pustaków bez dodatkowych warstw, które miałyby pełnić role termoizolacyjną. Aby zwiększyć komfort cieplny i zmniejszy rachunki, można zdecydować się na ocieplenie ścian. Czy to się opłaca?

   

  Starsze budownictwo nierzadko nie jest w stanie zapewnić wystarczającego ciepła w ciągu zimy bez konieczności intensywnego i drogiego ogrzewania. Oczywiście, nie jest to regułą. Niektóre starsze domy budowano wprawdzie bez ocieplenia, ale z bardzo grubymi, ponad półmetrowymi ścianami, które dobrze akumulują ciepło. Są też i takie, których ściany są cienkie i nie gwarantują zbyt dobrej izolacji.

   

   

   

  Gdy interesuje nas ocieplenie budynków mających po kilkadziesiąt lat, musimy wobec tego sprawdzić na początku, czy to się opłaca. Gdy dom ma dobre, grube ściany, dzięki dociepleniu możemy zyskać, ale też nie będzie to zysk bardzo duży, zwłaszcza wtedy, gdy przeliczymy koszty wykonania termoizolacji i porównamy je z rachunkami. Może się okazać, że taka inwestycja będzie zwracała się przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

   

  Sprawa jedna wygląda inaczej wtedy, gdy chodzi o budynki ze ścianami cienkimi i łatwo przepuszczającymi ciepło, czyli prowadzącymi do szybkiego wyziębienia się pomieszczeń. Wówczas docieplenie styropianem czy wełną mineralną będzie w stanie dać już znacznie większą różnicę i będzie można zauważyć to na rachunkach.

   

  Najlepiej jednak nie planować termoizolacji bez dokładnego zapoznania się z projektem budynku oraz obliczenia, na jakie zyski z takich prac możemy liczyć. Gdy mamy problemy z podjęciem decyzji, możemy również skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie termoizolacji, którzy będą mogli doradzić nam, czy nasze zamiary są opłacalne.

   

  Podsumowując, dzięki termoizolacji jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania starszych budynków. Zawsze jednak warto obliczyć, czy taka inwestycja będzie nam się opłacała.

   

   

   


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe