• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Płyta fundamentowa-co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
  • Artykuďż˝y

    Płyta fundamentowa-co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

    Jeżeli budujemy dom od podstaw, to stoimy przed wyborem odpowiedniego rodzaju fundamentów. Mamy do wyboru fundamenty tradycyjne oraz płytę fundamentową. Niezależnie od tego, jaki rodzaj obiektu wznosimy, każdy z nas lub korzystać ze skutecznych i sprawdzonych sposobów na budowę. Tradycyjne fundamenty stopniowo zastępowane są przez płyty fundamentowe. Zapotrzebowanie na to nowoczesne rozwiązanie ciągle rośnie. Dlaczego? O czym warto pamiętać, wybierając płyty fundamentowe?

    5d43565631cfba28d816ad4247e0c70e.jpg

    Czym jest płyta fundamentowa?

    Płyta fundamentowa to konstrukcyjny element stanowiący sporą konkurencję dla tradycyjnych fundamentów. Specyficzna budowa zapewnia większą nośność niż w przypadku klasycznych fundamentów, a także umożliwia równomierne osiadanie na gruncie. Jest to wiec rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się na nierównym bądź mniej nośnym podłożu.

    Budowa płyty fundamentowej nie należy do zbyt skomplikowanych. Stworzona jest z kilku warstw. Pierwszą stanowi podbudowa z zagęszczone żwiru. Kolejna warstwa to piasek lub pospółka. Ważnym aspektem jest izolacja termiczna, która powinna posiadać grubość 15-30 cm oraz żelbetonowa nośna płyta. Zbrojenie płyty fundamentowej powinno znajdować się w górnej i dolnej części. Warstwę wierzchnią stanowi posadzka. Dopuszcza się stworzenie wylewki samopoziomującej.

    Zobacz, jak powstaje płyta fundamentowa: https://parati.com.pl/jak-powstaje-plyta-fundamentowa/

    Wykorzystanie tradycyjnych fundamentów czy płyty fundamentowej?

    Fundamenty tradycyjne są oparte na ścianach fundamentowych i ławach. Takie rozwiązanie powoduje uciekanie ciepła przez ziemię. Jeżeli więc budujemy domy pasywne i energooszczędne, to należy pamiętać, że stawia się je wyłączenie na płytach fundamentowych. Cechują się one o wiele lepszą termoizolacją, a także wykazują swoją skuteczność podczas podwyższenia wód gruntowych. Płyty fundamentowe są osadzane dość płytko. Nie występuje konieczność kopania głębokich rowów.

    Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie płyty fundamentowej, to zyskamy cenny czas. Schnięcie betonu trwa ok. 5 dni, po których budowlana ekipa może powrócić do pracy. Tradycyjne fundamenty powstają znacznie dłużej, a czas potrzebny do ich całkowitego wyschnięcia szacuje się na ok. 3 tygodnie.

    Płyty fundamentowe sprawdzą się doskonale na gruntach charakteryzujących się słabą nośnością. Nie odkształcają się, ponieważ siła rozkładana jest na całej jej powierzchni. Dzięki temu ryzyko pęknięcia ścian jest zredukowane do minimum. Wszystko zależy również od grubości płyty i posadowienia budynku.

    Płyta fundamentowa – zalety i wady

    Zastosowanie płyty fundamentowej zależy w dużej mierze od warunków gruntowych. Podczas jej wylewania muszą być zaplanowane wszelkie przyłącza. Dzieje się tak dlatego, że fundament staje się wówczas podłogą parteru domu. Takie rozwiązanie w polu eksploatacji ma pewne wady, lecz także spore zalety.

    Po pierwsze oszczędzamy czas na kolejnych pracach posadzkowych. Wylewanie fundamentu możemy połączyć z ogrzewaniem podłogowym. W płytach fundamentowych najlepsze jest to, że ciężar rozkładany jest równomiernie na całej powierzchni budynku. Nacisk na każdy cm2 jest o wiele mniejszy niż w przypadku innych fundamentów. Zmniejsza to ryzyko nierównomiernego osiadania budynku, co może wywoływać pęknięcia i uszkodzenia ścian konstrukcyjnych. Płyta fundamentowa jest swojego rodzaju gwarancją, że budynek będzie stabilny i nie ma tutaj mowy  o słabej nośności.

    Płyta fundamentowa cena

    Należy tutaj wspomnieć o ważnym aspekcie, jaki jest koszt płyty fundamentowej. Jest on wyższy w porównaniu z kosztem tradycyjnego fundamentowania, co może dla niektórych stanowić podłoże do podjęcia odpowiedniej decyzji. Jeżeli warunki gruntowe wymagają na działce inwestora zastosowania konstrukcji na płycie fundamentowej, to dobrze jest zapoznać się z cennikiem, dostępnym na: https://parati.com.pl/cennik/.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe