• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Podłogi drewniane - jaki rodzaj wybrać?
  • Artykuďż˝y

    Podłogi drewniane - jaki rodzaj wybrać?

    Naturalna, drewniana podłoga stanowi wspaniałą ozdobę każdego domu. Mimo licznej konkurencji, takiej jak płytki ceramiczne i kamienne, panele laminowane bądź wykładziny, nadal jest najchętniej wybieranym rodzajem parkietu. Poznaj jej liczne zalety i dowiedz się, jaki rodzaj podłogi wybrać do swojego mieszkania.

    Parkiet, deski czy panele?


    Drewniany parkiet, składający się z ułożonych w różnego rodzaju wzory klepek, pozostaje modny od wielu lat. Zmieniają się jedynie kształty i wielkość poszczególnych elementów oraz sposób ich ułożenia. Popularne kiedyś drobne klepki ułożone w jodełkę chętnie zastępowane są dziś większymi taflami. Parkiet drewniany konserwowany jest za pomocą lakieru bądź oleju. W przypadku tradycyjnych klepek podłogę pokrywa się substancją zabezpieczającą już po ułożeniu, co wymaga długiego czasu schnięcia. Parkiety nowej generacji zakonserwowane są fabrycznie, dzięki czemu tuż po ułożeniu można już swobodnie chodzić po nowej podłodze. Drewniane parkiety należy regularnie konserwować, a w przypadku znacznych uszkodzeń można poddać je cyklinowaniu. Do wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym wspaniale pasować będą deski. Dobrze dobrany materiał, poddany uważnej selekcji eliminującej drewno z sękami, posłuży nam nawet kilkadziesiąt lat. Deski należy dokładnie zaimpregnować, zwłaszcza jeśli znajdują się w miejscu, które może być narażone na wilgoć. Kolejną możliwością są drewniane panele podłogowe – łatwe w układaniu oraz utrzymaniu. Jeśli chcesz natomiast uzyskać efekt gładkiej, jednolitej podłogi, warto rozważyć lakierowaną posadzkę z korka. We wnętrzach stylizowanych doskonale sprawdzą się drewniane kasetony, zwłaszcza postarzane, dodające aranżacji niepowtarzalnego charakteru.


    Jakie wybrać drewno?


    Kiedy już zdecydujesz się na jeden z wymienionych rodzajów podłogi, pora skupić się na kolejnym istotnym zagadnieniu. Dobór gatunku drewna powinien zależeć zarówno od gustu oraz wystroju pomieszczenia, jak i od właściwości technicznych. Nie każde drewno nada się na intensywnie użytkowaną podłogę. Ze względu na mniejszą twardość, a co za tym idzie obniżoną odporność na ścieranie, szybciej ulegnie zniszczeniu. Na podłogę w sypialni nadaje się drewno zakwalifikowane do klasy II (na przykład sosna i klon). W salonie i przedpokoju zdecydowanie lepiej sprawdzi się twarde drewno, należące do klasy III (między innymi dąb, buk, jesion, czereśnia). Urządzając intensywnie użytkowane wnętrze (biuro, sklep, restauracja), zdecydowanie lepiej postawić na bardzo twarde drewno klasy IV - w grupie tej znalazły się takie gatunki jak orzech, jatoba czy merbau.


    Zabezpieczanie drewnianej podłogi


    Niezależnie od gatunku drewna, każda podłoga wymaga wykończenia. Do wyboru mamy lakierowanie, olejowanie i woskowanie. Największą popularnością cieszy się lakier, ze względu na łatwość utrzymania podłogi w czystości. Bardziej naturalny wygląd drewna zapewnia olejowanie. Niestety, jest to proces który należy powtarzać dość często, tak aby zapobiec powstawaniu plam i zabrudzeń. Również mało odporna na plamienie jest podłoga pokryta woskiem - należy pamiętać, że może być ona dość śliska. Dobrą wiadomością dla wielbicieli drewna jest fakt, że każdy rodzaj podłogi z tego surowca można odnowić, przywracając mu pierwotny wygląd.


    Drewniane podłogi doskonale nadają się do wnętrza w każdym stylu, zarówno rustykalnego, jak i nowoczesnego. Rozmaitość gatunków drewna i możliwość barwienia za pomocą specjalnych preparatów pozwalają na dobranie podłogi drewnianej do każdego domu czy mieszkania.



    Szukając inspiracji zajrzyj również tutaj.


     






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe