• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Podstawowe rodzaje spawarek – do czego możesz je wykorzystać?
 • Artykuďż˝y

  Podstawowe rodzaje spawarek – do czego możesz je wykorzystać?

  Spawarka to urządzenie służące do trwałego łączenia ze sobą elementów metalowych. Nie jest ona uznawana za akcesorium niezbędne w każdym domowym warsztacie, ale świetnie sprawdza się przy codziennych naprawach. Jakie spawarki masz do wyboru i którą warto wybrać?

  Zakup spawarki może okazać się sporym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka modeli tego urządzenia, umożliwiających wykonywanie różnych prac. Dlatego zanim zdecydujesz się na jeden z nich, sprawdź, do czego możesz wykorzystać konkretne spawarki – dostępne rodzaje i zastosowanie ich są bowiem dość zróżnicowane.


  Spawarka gazowa


  Spawarki gazowe są jednym z najstarszych typów tych urządzeń. Choć pozwala na dokładne i precyzyjne spawanie, do jej najpoważniejszych wad należą wielkość oraz niebezpieczeństwo wynikające ze stosowania łatwopalnego gazu. Ze spawarek gazowych rzadko korzysta się w domowych warsztatach – znacznie częściej można je spotkać w profesjonalnych zakładach.


  Spawarka elektryczna


  Spawarki elektryczne należą do najpopularniejszych modeli tych urządzeń. Stosunkowo prostym typem spawarki elektrycznej jest spawarka transformatorowa – umożliwia ona spawanie elektrodami otulonymi, czyli w technologii zwanej MMA. Wadą tego rodzaju spawarek jest duża waga, dlatego na rynku dominują małe spawarki transformatorowe, przy czym mają one nieco ograniczoną moc.


  Tego typu spawarki są dobrym rozwiązaniem dla osób, które będą używać jej sporadycznie, przykładowo do domowych napraw. Praca z tą spawarką może okazać się uciążliwa podczas spawania cienkich blach lub dużych elementów. Ponadto nie nadaje się ona do łączenia elementów żeliwnych.


  2_podstawowe-rodzaje-spawarek-–-do-czego-mozesz-je-wykorzystac.jpg


  Spawarka inwertorowa


  Spawarki inwertorowe określane są jako najbardziej wszechstronne spośród spawarek podręcznych. Podobnie jak w modelach transformatorowych, spawanie odbywa się w technologii MMA. Narzędzie doskonale sprawdzi się niemal w każdym warsztacie, zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym. Za pomocą spawarki inwertorowej można z łatwością spawać elektrodami do żeliwa, a po zastosowaniu dodatkowego wyposażenia – również wykonywać proste połączenia aluminiowe.


  Spawarki MIG


  Urządzenia spawające w technologii MIG, zwane migomatami, to profesjonalne narzędzia warsztatowe. Docenią je głównie osoby, które często spawają małe elementy, zajmują się renowacją urządzeń mechanicznych lub pracują przy samochodach. Tego typu spawarką z powodzeniem można też łączyć blachy. Ich wadą, ze względu na konieczność wyposażenia w butlę z gazem, jest jednak spora waga, przez co narzędzie nie należy do mobilnych.


  3_podstawowe-rodzaje-spawarek-–-do-czego-mozesz-je-wykorzystac.jpg


  Spawarki TIG


  Ostatnim rodzajem są spawarki wykorzystujące technologię TIG. Urządzenia te umożliwiają spawanie praktycznie każdego metalu, w tym także aluminium. Co więcej, spawarki, które działają w technologii TIG, zwykle umożliwiają też pracę w technologii MMA. Podobnie jak w migomatach, ten model spawarki również trzeba wyposażyć w butlę z gazem. Największą wadą spawarek TIG jest ich wysoka cena.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe