• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Pokrycia dachowe – dachówki ceramiczne
  • Artykuďż˝y

    Pokrycia dachowe – dachówki ceramiczne

    Dachówki ceramiczne to jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych materiałów do krycia połaci dachowych. Wykorzystywali go już starożytni Rzymianie, a jego niesłabnąca popularność wynika głównie ze znakomitych właściwości – pokrycia ceramiczne są niezwykle trwałe, mrozoodporne, niepalne oraz wytrzymałe wobec opadów atmosferycznych. Dach wykończony ceramiką jest także bardzo skuteczną barierą akustyczną.

    Rodzaje dachówek

    Pokrycia ceramiczne wytwarza się z wyselekcjonowanej gliny, a uformowany produkt wypala w specjalnym piecu. Producenci artykułów ceramicznych oferują mnogość kolorów i fasonów – dostępne są dachówki zakładkowe, karpiówki, esówki, dachówki typu Piemont czy mnich-mniszka. Naturalny kolor dachówki to ceglastoczerwony, odmienne barwy uzyskuje się poprzez barwienie gliny, w procesie angobowania lub poprzez glazurowanie. Wybór odpowiedniego kształtu zależy zarówno od kwestii estetycznych, finansowych, jak i stosownego dopasowania dachówki do rozrzeźbienia dachu. Dachy o skomplikowanym kształcie najkorzystniej jest kryć dachówkami o niewielkich rozmiarach. Z kolei dachówki duże i wielkoformatowe są polecane dla domów o prostym układzie dachu.

     

     

    Montaż dachówek

    Dachówki ceramiczne należą do ciężkich pokryć, wymagających wytrzymałej więźby dachowej – masa metra kwadratowego wynosi ok. 42 kg/m2. Układa się je na konstrukcji z łat i kontrłat pokrytych folią wstępnego krycia. Stabilny montaż, dachówki zawdzięczają wyprofilowanym noskom znajdującym się na spodniej stronie. Niektóre dachówki wymagają dodatkowego mocowania przy pomocy wkrętów.

    Pokrycia ceramiczne polecane są do krycia dachów spadzistych o kącie nachylenia połaci od 16° do 45°. Można wyłożyć nimi także bardziej stromy oraz płaski dach, lecz należy wówczas umocnić więźbę lub zastosować dodatkowe mocowania. W przeciwnym wypadku ciężar dachówek może sprawić, że będą się one obsuwać, a nawet spadać. Istnieje także obawa, że dach wykończony dachówkami o kącie nachylenia poniżej 16°,  nie będzie hermetyczny i przy silnych opadach może przeciekać. Aby temu zapobiec należy wykonać szczelne deskowanie, dodatkowo pokryte papą. Takie zabezpieczenie uniemożliwi wodzie wniknięcie do wnętrza domu.



    Artykuł opracowany przez
    Archipelag Group






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe