• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Rekuperacja – ile zapłacisz, ile oszczędzisz?
 • Artykuďż˝y

  Rekuperacja – ile zapłacisz, ile oszczędzisz?

  Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna, gdyż nie tylko eliminuje z naszego otoczenia różne nieprzyjemne zapachy, ale pozwala również znacznie zmniejszyć poziom wilgotności, a tym samym zapobiec wystąpieniu grzyba lub pleśni. Skąd zatem brać świeże powietrze? Najlepiej zainwestować w skuteczny system wentylacyjny, np. rekuperację.

  Przy wyborze wentylacji trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: przede wszystkim koszt uruchomienia i późniejszej eksploatacji oraz skuteczność działania. Na popularności zyskuje ostatnimi czasy zwłaszcza wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli właśnie rekuperacja. Zasada działania rekuperatora jest bardzo prosta: najogólniej mówiąc odzyskuje on ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego i nagrzewa nim to pozyskiwane z zewnątrz. Nawiew świeżego oraz usuwanie zużytego powietrza odbywa się zatem w sposób całkowicie mechaniczny i w pełni kontrolowany, a poza tym niezależny od warunków atmosferycznych. Co najważniejsze, ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie ucieka na zewnątrz – dzięki temu nasze pomieszczenie jest nie tylko wywietrzone, ale przede wszystkim dobrze ogrzane.


  Ile trzeba zapłacić?


  Jedną z najważniejszych kwestii związanych z rekuperacją jest jej stosunkowo wysoki koszt zakupu. Za dobrej klasy rekuperator trzeba bowiem zapłacić przynajmniej około 6000 zł, ale te o najlepszych parametrach i niskim poborze energii potrafią osiągać cenę powyżej 10 tys. zł. Do tego trzeba również uwzględnić koszt montażu całego systemu rekuperacji, ale tutaj kwoty są mocno zróżnicowane i zależą od metrażu budowli, liczby pomieszczeń oraz rodzaju urządzenia. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na wykonanie rurowego gruntowego wymiennika ciepła, to wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem może wynieść nawet 20 000 zł.


  Do powyższych kosztów jednorazowych trzeba doliczyć również te związane z późniejszą eksploatacją. Ruch wentylatorów napędzany jest bowiem energią elektryczną. Dobrej jakości, energooszczędne rekuperatory potrzebują ok. 10 W, co oznacza ok. 39 gr dziennie za zużycie energii elektrycznej. Do tego wszystkiego trzeba dodać wydatki związane z koniecznością okresowego serwisowania systemu oraz wymianą filtrów raz na 3-4 miesiące (komplet kosztuje około 50 zł).


  Ile można zaoszczędzić?


  Ciężko jednoznacznie powiedzieć, o ile niższe będą koszty ogrzewania po montażu rekuperatora. Niemniej tego typu zagadnienie należy rozpatrywać przede wszystkim pod kątem strat ciepła, które są najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na bilans energetyczny. Rekuperacja pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o ok. 90%, a to z kolei pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło o ok. 45%. Jeżeli zatem koszt ogrzania 150 metrowego domu pompą ciepła wynosi średnio ok. 2800zł rocznie, to przy zastosowaniu rekuperatora spada on do ok. 1600zł.


  Inwestycja, która się zwraca


  Dzięki rekuperacji nasze rachunki mogą zostać zdecydowanie obniżone, ale konkretna suma zależy od zastosowanego rekuperatora i jego efektywności energetycznej. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż rekuperacja odbywa się przy użyciu kilku odmian tych urządzeń, które różnią się od siebie konstrukcją, układami oraz rodzajem montażu.

  Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
  Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe