• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Rodzaje materiałów izolacyjnych
 • Artykuďż˝y

  Rodzaje materiałów izolacyjnych

  Decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego, warto dobrze przemyśleć kwestię dotyczącą wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego. Ocieplenie budynku to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów budowy. Właściwie ocieplony dom to nie tylko późniejszy komfort użytkowania, ale też możliwość zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Jaki materiał izolacyjny najlepiej wybrać do ocieplenia własnego domu jednorodzinnego?

   

  Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju materiałów izolacyjnych. Praca nad nimi jest dodatkowo nieustannie udoskonalana, dzięki czemu mamy do wyboru produkty coraz wyższej jakości.

   

  Od lat jednym z najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych jest styropian. Ten produkt odznacza się przede wszystkim stosunkowo lekką wagą, a także niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła. Trzeba jednak pamiętać także o wadach styropianu. Ten materiał izolacyjny niestety ma niską wytrzymałość techniczną, która wiąże się w głównej mierze z efektem niewielkiej gęstości płyt. Jednak pomimo tego, styropian wciąż znajduje się w gronie najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych do ocieplania domów jednorodzinnych, a także budynków komercyjnych.

   

  Na rynku można też zetknąć się z nieco bardziej innowacyjną odmianą styropianu, która jest nazywana neoporem. Taki styropian posiada szarą barwę, co oznacza, że nie wywołuje zjawiska odblasku - dzięki temu jest znacznie łatwiejszy w montażu. Co więcej, ten typ styropianu jest także odporny na działanie intensywnego promieniowania słonecznego - dzięki temu z kolei wolniej ulega procesowi starzenia.

   

  Spośród dostępnych na rynku produktów do ocieplania budynków, coraz częściej zwraca się także uwagę na materiały izolacyjne, które są odporne na wilgoć. Niegdyś stosowanie poszczególnych materiałów wymagało chociażby wcześniejsze osuszanie ścian, obecnie natomiast czynność ta nie jest już konieczna. Wszystko to za sprawą innowacyjnych materiałów do ocieplania, wśród których można wyróżnić między innymi styropian rowkowany oraz perforowany. Produkt ten jest przeznaczony do montażu nawet na mokrych ścianach. Taką możliwość daje także specjalne włókno drzewne, które na rynku jest dostępne w postaci płyt wypełnionych odpowiednim styropianowym wkładem. Montaż na mokrej ścianie umożliwia ponadto polistyren ekstrudowany - materiał ten można nabywać w formie dużych płyt, odpornych na wodę oraz uszkodzenia mechaniczne.

   

  Spośród nieco nowszych wynalazków do izolowania różnych powierzchni, można z kolei wymienić innowacyjne aerożele. Produkty te są coraz częściej obecne na placach budowy różnych obiektów, a to głównie z tego względu, że aerożele odznaczają się wyjątkową efektywnością. Aerożel do izolacji odznacza się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności ciepła, wysoką odpornością na rozciąganie oraz ściskanie, a ponadto jest łatwy do nanoszenia na powierzchnię (dzięki metodzie natryskiwania). Aerożele umożliwiają dużą dokładność krycia, na dodatek bez szczelin czy mostków termicznych.

  Źródło
  Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego nowe domy i działki pod Warszawą: nadbrzegiemczarnej.pl.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe