• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Rolety czy zasłony – co wybrać?
 • Artykuďż˝y

  Rolety czy zasłony – co wybrać?

  Podczas aranżacji wnętrza każdy element wystroju naszego mieszkania ma znacznie. Duży wpływ na końcowy efekt ma również ozdoba naszych okien. Wybór rolet lub zasłon powinien być podyktowany nie tylko naszymi indywidualnymi upodobaniami, ale także powinien być dostosowany do możliwości naszego mieszkania lub domu. Zarówno rolety, jak i zasłony mają bowiem swoje wady i zalety.

  Rolety są bardzo praktyczne. Nie plączą się i nie zwijają. Jednak ze względu na to, że najczęściej nie trzeba ich zdejmować, niezbędne jest regularne czyszczenie ich z kurzu.


  Rolety będą odpowiednie do małego pokoju z niewielkimi oknami. Dzięki temu optycznie powiększymy pokój. Rolety dobrze także sprawdzają się w czasie upałów, szczególnie kiedy dom lub budynek jest tak usytuowany, że słońce mocno świeci w okna. Zasłonięcie rolet znacząco obniży temperaturę w takim pomieszczeniu.


  Rolety mają wiele różnych kolorów i wzorów, łatwo więc można dobrać coś odpowiedniego zarówno pod względem faktury, jak i rodzaju ścian czy podłóg w naszym domu lub mieszkaniu.


  Wadą rolet może być to, że przy ich użytkowaniu niektóre przedmioty muszą zostać usunięte z parapetów. Należy to zrobić, aby uniknąć strącenia doniczki, książki lub okularów podczas ich rozwijania lub zwijania. Jeśli kolor rolety jest zielony lub przypomina kolor kwiatów, niektóre owady mogą do nich lgnąć. Przy zwijaniu rolety ulegają potem zmiażdżeniu przez jej mechanizm, co z kolei powoduje nieestetycznie wyglądające plamy. Oprócz tego ten rodzaj osłaniania okna jest dość wygodny przy myciu okien. Nie trzeba gimnastykować się, aby je zdjąć, wystarczy rolety zwinąć. Jeśli stosujemy je przy dużych oknach możemy dzięki nim szybko i szczelnie zasłonić wnętrze naszego pokoju przed wścibskimi oczami sąsiadów i przechodniów, szczególnie kiedy mieszkamy na parterze.


  Zasłony są zdecydowanie mniej praktyczne niż rolety, ale za to... jakie ładne. Mają w sobie coś romantycznego, co sprawia że wiele osób ceni je znacznie wyżej niż rolety. Krótka jest jednak żywotność zasłon, które wisząc w oknie pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia i światło słoneczne. Raz wyblakłe kolory są już nie do odzyskania. Najszybciej żółkną jasne zasłony. Szczególnie gdy są zawieszone w kuchni,  gdzie pochłaniają parę wodną, która powstaje podczas gotowania. Warto pamiętać, że ten rodzaj osłony na okno nadaje się tylko tam gdzie okna są duże. Przy małych oknach zasłony sprawiają, że pokój robi się o wiele mniejszy niż jest w rzeczywistości.


  W Polsce dodatkowym zwyczajem jest wieszanie wraz z zasłonami ciężkich firan, które mocno blokują dopływ światła słonecznego. Jeśli koniecznie chcemy powiesić zasłony, warto zrobić to bez dodatkowego użycia firanek. Nie stawiajmy też zbyt wielu przedmiotów na parapecie, by całość nie sprawiała wrażenia przesytu i ciężkości. Zasłony czy rolety? Ogólna zasada brzmi rolety na małe, a zasłony na duże okna. I tej zasady w większości przypadków powinniśmy się trzymać.

  Źródło
  Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania w Kielcach - Jagiellońska Point


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe