• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Skuteczne czyszczenie piaskowca
 • Artykuďż˝y

  Skuteczne czyszczenie piaskowca

  Piaskowiec jest pięknie prezentującym się kamieniem, który ma zdolność przyciągania wzroku. W miarę upływu czasu jednak ulegać może zabrudzeniom i przebarwieniom, będącym rezultatem czynników atmosferycznych. Kamień traci swoje właściwości estetyczne, może również łatwiej ulegać procesom korozji. W jaki sposób dbać o elementy wykonane z piaskowca? Większość prac możesz z powodzeniem wykonać zupełnie samodzielnie.

  Czyszczenie piaskowca nie jest zadaniem nadmiernie skomplikowanym, wymaga jednak znacznej uwagi w trakcie rozpoczęcia prac mających na celu utrzymanie elementów wykonanych z kamienia w miłym dla oka wyglądzie. Warto przy tej okazji również zwrócić szczególną uwagę na to, że zabiegi czyszczące nie mają jedynie waloru czysto estetycznego, gdyż wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia posiadają szkodliwy wpływ na parametry techniczne i tym samym mogą prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń. Otoczenie schodów wykonanych z kamienia odpowiednią pielęgnacją oznacza zatem również troskę o bezpieczeństwo osób korzystających z tego rodzaju drogi.


  Zmiany w wyglądzie piaskowca są wynikiem czynników naturalnych, jakie działają na piaskowiec umieszczony na zewnątrz budynku. Niezależnie od tego, czy są to płytki elewacyjne wykonane z kamienia czy też taras lub schody kamienne, regularne zabiegi pielęgnacyjne są konieczne do tego, by piaskowiec zachował swój piękny wygląd przez cały czas. Kamień chłonie wodę, z czym związany jest wzrost zanieczyszczeń, które zaniedbane mogą stać się przyczyną pogorszenia się stanu technicznego. Proces niszczenia przyśpieszony jest szczególnie w miejscach zacienionych, w bezpośrednim sąsiedztwie roślinności ogrodowej.


  Niewielkie, pojedyncze zabrudzenia mogą być skutecznie wyczyszczone za pomocą szczotki o twardym włosiu, starannie i delikatnie czyszcząc zanieczyszczenia na sucho. W razie wystąpienia bardziej rozległych i trudniejszych do usunięcia plam warto sięgnąć po ciepłą wodę z dodatkiem delikatnego detergentu, który pozwoli na skuteczną pracę, która przywróci schodom z kamienia dawny blask.


  Schody z kamienia, wykonane na przykład w ogrodzie, narażone są na większe niebezpieczeństwo, związane z bliskim sąsiedztwem roślinności, która sprawia, że teren odznacza się większą wilgotnością, która może być zabójcza dla struktury kamienia. Glony, grzyby, mchy i inne roślinne drobnoustroje mają zdolność do głębokiego wnikania w strukturę piaskowca, dlatego też do ich usunięcia potrzebny będzie odpowiedni do tego celu preparat, który można nabyć w sklepach z materiałami budowlanymi lub z artykułami chemicznymi. Preparaty nakładać należy przy pomocy pędzla lub wałka, starannie pokrywając całą powierzchnię. Po kilku godzinach w ten sposób oczyszczoną powierzchnię należy starannie umyć wodą. Tego rodzaju środki zabezpieczają przed ponownym pojawianiem się zielonego nalotu.


  Innego rodzaju zanieczyszczenia, na jakie narażone są schody z kamienia, to wykwity solne, będące wynikiem parowania wody, jaką nasiąka piaskowiec. Odsalanie to proces, który możesz przeprowadzić samodzielnie, okładając powierzchnię kamieni ligniną nasączoną wodą destylowaną, która pomoże na wyciągnięcie soli z głębi piaskowca. W przypadku bardziej zasolonych kamieni zabieg powinien być powtórzony aż do skutku.


  Bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia, w postaci czarnego nalotu, trudno jest skutecznie wykonać na własną rękę, jednak możesz spróbować doprowadzić kamień do pożądanego stanu przy pomocy myjki ciśnieniowej. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność, można zupełnie niechcący trwale uszkodzić kamień. Jeśli chcesz uniknąć tego rodzaju niebezpieczeństw, skontaktuj się ze firmą oferującą usługi czyszczenia piaskowca. Specjaliści wykonają zabieg piaskowania, który przywróci schodom z kamienia dawny blask, zwiększając zarazem ich odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

  Autor artykułu
  Artykuł przygotowała kopalnia piaskowca, oferująca wysokiej jakości piaskowiec Długopole.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe