• Strona główna
 • Lista artykułów
 • Sprawdź księgę wieczystą-od ręki i za darmo!
 • Artykuły

  Sprawdź księgę wieczystą-od ręki i za darmo!

  Do niedawna sprawdzenie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością wizyty w sądzie. Jeśli chcieliśmy ponadto dostać do ręki jej odpis – trzeba było zapłacić od 30 do 60 złotych i zaczekać kilka dni. Od 16 czerwca 2010 r. każdy może przeglądać księgi wieczyste nie ruszając się z domu.

  To rewolucyjne ułatwienie w dostępie do danych zgromadzonych w księgach wieczystych. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości - http://ekw.ms.gov.pl podać numer księgi i wybrać, czy chcemy przeglądać skrócony czy pełny jej odpis. Dostęp jest darmowy i działa bardzo sprawnie. Przeglądamy pełną treść księgi (opis nieruchomości, dane o właścicielu). Możemy więc szybko sprawdzić, kto jest właścicielem interesującej nas nieruchomości i czy nie jest ona obciążona hipoteką. Można też dokonać wydruku potrzebnych danych. Nie zastąpi on oczywiście odpisu uwierzytelnionego przez sąd, ale jest zawsze aktualny i zawiera te same dane, co tradycyjny odpis.

  Niestety, ksiąg nie można przeszukiwać po adresie czy nazwisku (takie możliwości mają od niedawna komornicy). Trzeba więc podać numer konkretnej księgi. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo danych osobowych.

  Innym problemem jest to, że jeszcze nie wszystkie księgi zostały wprowadzone do systemu. Migracja wszystkich ksiąg ma się zakończyć około 2012 roku.

  Opracowanie według stanu prawnego na 27.06.2010 r.  Artykuł opracowany przez
  Kwantum Kancelaria Radców Prawnych


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe