• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Taras, balkon, a może loggia? Co jest lepsze?
  • Artykuďż˝y

    Taras, balkon, a może loggia? Co jest lepsze?

    Dodatkowa powierzchnia lokalu, miejsce do przechowywania lub relaksu i enklawa pozwalająca wyjść na zewnątrz bez wychodzenia z domu: taras, balkon lub loggia to zdecydowanie wartość dodana każdego mieszkania. Co kryje się pod każdym z tych terminów i jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

    Balkon

    Wystający z obrysu budynku lub jego głównej bryły, najczęściej otoczony balustradą z trzech stron: balkon jest bardzo popularnym elementem, którego powierzchnia nie jest wliczana w powierzchnię użytkową lokalu. Choć brakuje unormowań prawnych dotyczących balkonu i tarasu, przyjmuje się, że balkon nie jest powierzchnią w pełni zadaszoną. Jego metraż jest stosunkowo mały, w odróżnieniu od tarasu. Można na nim urządzić miejsce do odpoczynku czy picia kawy, balkon często służy do przechowywania rowerów, urządzania mini ogródków w skrzynkach oraz… suszenia prania w pogodne dni.

    castle-park-806854_1280.jpg

    Taras

    Balkon i taras to niemal to samo, jednak taras jest zdecydowanie większy. Często jest wydzielany przy mieszkaniach na parterze. Jego powierzchnia pozwala na przykład na zasadzenie małego trawnika, stworzenia małego placu zabaw dla dzieci czy też- o ile pozwala na to regulamin wspólnoty – miejsca do grillowania. Wielkość tarasu zapewnia swobodę aranżacji, ale także stanowi wyzwanie w kwestii stworzenia odpowiedniej izolacji na całym terenie.

    Loggia

    Spośród trzech wymienionych tutaj rozwiązań, loggia zdecydowanie się wyróżnia, mimo tego, że często jest mylona z balkonem. Loggia nie wystaje poza obrys budynku, stanowi część jego kondygnacji i jest w pełni zadaszona. Daje to duże możliwości zagospodarowania: może być to przedłużenie salonu lub jadalni, jasne biuro, loggia może też pełnić rolę ogrodu zimowego lub nie być przysłonięta, wtedy pełni dokładnie takie same funkcje, co balkon.  Szczególnie efektowne jest oddzielenie logii wielkimi oknami, od podłogi aż po sufit. Wnętrza zyskują dużą dawkę światła a mieszkańcy: wspaniały widok. Całość wygląda lekko i nowocześnie.

    table-1489057_1280.jpg

    Loggia jako wydzielony element kondygnacji budynku jest wliczana w powierzchnię użytkową mieszkania. Jest to największa wada tego rozwiązania: każdy metr kwadratowy logii jest doliczany do ceny mieszkania. Czasami deweloperzy wychodzą naprzeciw swoim klientom, nie wliczając ceny logii do ogólnej ceny mieszkania. Niestety, i tak trzeba za nią zapłacić.








    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe