• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Taśma akustyczna – ważny element suchej zabudowy
 • Artykuďż˝y

  Taśma akustyczna – ważny element suchej zabudowy

  Na forach internetowych widać sporo zapytań od osób, które posiadają w domach ściany z płyt gipsowo-kartonowych i narzekają, że słychać rozmowy prowadzone w sąsiednim pomieszczeniu. Taki brak prywatności i spokoju może rzeczywiście irytować i powodować, że gdzieś ginie urok własnych czterech ścian.

   

  W biurach głosy pochodzące z sal konferencyjnych lub sąsiednich pomieszczeń dekoncentrują i negatywnie wpływają na efektywność pracy.

   

  Dlatego tak ważne jest stosowanie zaleceń technologicznych dostawców materiałów budowlanych. W wypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych „cichym bohaterem” systemowym jest taśma akustyczna.

   

  Ściana z płyty gipsowo-kartonowej jest budowana w skrócie następująco: montowany jest profil okalający ściany, podłogę i sufit, w powstałą „ramę” wstawiane są profile pionowe, które następie pokrywane są płytami g-k. Kolejny krok to szpachlowanie spoin między płytami i wykonanie finalnej powierzchni. Oczywiście wszystkie elementy muszą być mocowane odpowiednimi kołkami i wkrętami, które muszą być oddalone od siebie według zaleceń producenta. W środek ściany wkładana jest wełna mineralna. Ale … niestety jeśli wykonawca zapomni o taśmie akustycznej, to ściana będzie przepuszczała dźwięk do pomieszczenia obok. A to też oznacza kłopoty z przenikaniem dźwięku między pomieszczeniami.

   

  Jeśli taśma akustyczna nie zostanie przyklejona na spód profili okalających ściany i sufity (pierwszy krok opisywany w poprzednim akapicie), to powstanie tzw. mostek akustyczny.

   

  Mostek akustyczny to takie miejsce, w którym osłabiona jest izolacyjność akustyczna między pomieszczeniami. Mówiąc językiem potocznym, to po prostu takie miejsca, przez które dźwięk swobodnie przenika do drugiego pokoju.

   

  Taśma akustyczna jest więc niezbędnym elementem suchej zabudowy, o której żaden wykonawca nie może zapomnieć. Najczęściej jest wykonana  z pianki polietylenowej i jest samoprzylepna (by łatwo przytwierdzić ją do grzbietu profilu). Oprócz swoich właściwości akustycznych charakteryzuje się także niską przepuszczalnością powietrza i wysoką izolacyjnością termiczną – tak więc zapewnia także odpowiednią temperaturę w pokojach. Jednocześnie jest to produkt paroprzepuszczalny. 


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe