• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Unowocześnienie starego kominka
 • Artykuďż˝y

  Unowocześnienie starego kominka

  Niemalże wszystko z wiekiem niszczeje, nawet jeżeli nie było wcześniej intensywnie używane. Okazuje się, że można stosunkowo niewielkim kosztem odnowić instalację, która da nam w chłodne dni dodatkowe ciepło w domu. Dopasowanie do niej nowoczesnych podzespołów wcale nie będzie stanowić w tym przypadku problemu.

  Coś więcej aniżeli ozdoba


  W niektórych przypadkach kominek w domu pełni wyłącznie funkcję ozdobną. Okazuje się, że w większości jest on rozpalany regularnie, gdy tylko temperatura za oknem staje się mniej przyjazna dla człowieka. Takie instalacje pojawiały się w polskich realiach mniej więcej od początku lat dziewięćdziesiątych. Zapewne wpływ na to mogła mieć amerykańska kinematografia, w której często można było obejrzeć sceny na tle rozpalonego kominka. Na sam widok człowiekowi robiło się cieplej. W okresie PRL dostępność materiałów, jak i schematów była niezbyt duża. Pierwsze konstrukcje tego typu mają swoje lata świetności już za sobą i najwyższa pora, by nieco je zmodernizować. Nie zawsze chodzi tutaj o tyle gruntowną przebudowę, co wdrożenie nowych rozwiązań od strony technicznej, które pozwalają m.in. uzyskać znacznie lepszą wydajność oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowania. Nowoczesne kominki pod tym względem wypadają naprawdę bardzo dobrze. Wystarczy wrzucić do nich trochę suchego drewna, by przekonać się, na co je stać.

  Rozwiązania na miarę potrzeb

  Nie trudno zauważyć, że szyby do kominków są elementem, który ze względu na swoją rolę powinno wymieniać się w pierwszej kolejności. To właśnie po nich najłatwiej dostrzec upływ czasu. Wraz z eksploatacją pojawiają się zarysowania oraz zmniejsza się ich przejrzystość. W efekcie całość nie prezentuje się tak okazale, jak przed laty. Znalezienie zamiennika nie stanowi obecnie żadnego problemu. Producenci tego rodzaju elementów oferują wersje w rozmaitych rozmiarach. W razie potrzeby zawsze można dokonać drobnych przeróbek, które w żaden sposób nie będą ingerowały w dotychczasową integralność konstrukcji. Ze znalezieniem innych części nie będzie najmniejszego problemu. Kominki są dzisiaj na tyle popularne, że w internecie prosperują już sklepy internetowe, które oferują do nich wszelakie podzespoły. Dlatego też niekoniecznie musimy od razu burzyć starą instalację, skoro dotychczasową można skutecznie odmłodzić, nie wydając przy tym fortuny.

  Decyzja o odnowieniu kominka z pewnością będzie trafna, gdyż szybko docenimy nie tylko walory estetyczne, ale także większą wydajność instalacji. Warto zastanowić się nad podjęciem prac związanych z modyfikacjami jeszcze przed nadejściem zimy, żeby potem móc w pełni korzystać z dobrodziejstw płynących z tego rozwiązania.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe