• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • W jakiej technologii zbudować dom?
  • Artykuďż˝y

    W jakiej technologii zbudować dom?

    Wiele czynników należy wziąć pod uwagę przy wyborze technologii budowy domu. Poszczególne rozwiązania różnią się od siebie zarówno kosztami eksploatacyjnymi, jak i rodzajem wykorzystywanych materiałów. Zalety oraz wady posiada każda z dostępnych technologii. Do najpopularniejszych należą domy murowane, szkieletowe oraz wykonane z bala drewnianego. Zatem w jakiej technologii zbudować dom? Czym się kierować przy podjęciu takiej decyzji?

    dom-murowany-czy-drewniany.jpgZalety i wady technologii murowanej


    Technologia murowana jest specjalizacją większości firm budowlanych działających na polskim rynku. Zaletą wybudowanych w niej domów jest wytrzymałość, zapewniająca wieloletnią trwałość konstrukcji oraz ognioodporność. Warto zwrócić uwagę także na dużą akumulacyjność cieplną, dzięki czemu mury i stropy mogą po nagrzaniu dłużej utrzymać stałą temperaturę. Nie bez znaczenia pozostaje szeroka dostępność podstawowych materiałów budowlanych, konstrukcyjnych, izolacyjnych oraz wykończeniowych, które sprzedawane są przez wiele składów i hurtowni. Podstawową wadą domów murowanych jest długi czas budowy, zwykle trwający minimum sześć miesięcy. Problematyczny jest ponadto duży ciężar konstrukcji, wynikający ze stosowania materiałów o sporej wadze. Znacząco zwiększa to koszty ich transportu na budowę oraz nieco utrudnia manewrowanie podczas realizacji prac. Duże są także wymagania względem izolacyjności cieplnej. Powodują one, że ściany zewnętrzne są bardzo grube i trudno wykonać je bez mostków cieplnych. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na projekty domów renomowanych pracowni architektonicznych. Wadą technologii murowanej jest ponadto pracochłonność robót, trudność przebudowy i modernizacji oraz uciążliwa sezonowość realizacji prac.


    Zalety i wady technologii szkieletowej


    Popularność technologii murowanej w dużym stopniu wynika z mylnego przekonania o nietrwałości domów szkieletowych. Tymczasem posiadają one wiele zalet, do których należy chociażby nieporównywalnie krótszy czas budowy. Budowa domu może być realizowana nawet przy minusowej temperaturze. Atutem technologii szkieletowej jest również izolacja cieplna ścian domu, co zapewnia bardzo dobrą ochronę cieplną wewnątrz. Konstrukcja szkieletowa jest również lekka, dzięki czemu mniej kosztowny okazuje się transport materiałów na miejsce budowy. Szkielet można ponadto swobodnie rozbudować, a także unowocześniać w ten sposób instalacje wewnętrzne. Problemem technologii szkieletowej są trudności materiałowe. Elementy konstrukcyjne muszą być odpowiednio ostrugane i sfrezowane, a ponadto wykonane z drewna suszonego przemysłowo. Wadą jest również niewielka bezwładność cieplna, przez co dom może się szybko wychładzać i nagrzewać. Domy szkieletowe są stosunkowo słabo rozpowszechnione w Polsce, a zatem niewiele firm potrafi dobrze budować w tym systemie. Wymagana jest duża dokładność oraz kultura techniczna, a jakiekolwiek błędy wykonawcze mogą doprowadzić do tragedii w przyszłości.


    Zalety i wady technologii bala drewnianego


    Z uwagi na higroskopijność drewna, domy z bali cechują się naturalnym i bardzo przyjaznym dla mieszkańców mikroklimatem. Takie konstrukcje są proekologiczne i cechują się dobrymi parametrami cieplnymi, dostosowanymi optymalnie do pory roku oraz temperatury zewnętrznej. Budynek z bali jest szczelny i posiada dobre właściwości akustyczne, włącznie z wyeliminowaniem efektu echa. Cechuje się trwałością oraz niepowtarzalnym wyglądem. Technologia bala drewnianego pozwala ponadto na skrócenie czasu budowy, która jest niezależna od warunków pogodowych. Podstawowym problemem jest dość wysoka cena wykonania, zwłaszcza w porównaniu z technologią murowaną. Wadą domów z bali okazuje się także konieczność dostosowania ich do wymagań względem izolacyjności cieplnej, przez co musi być ona perfekcyjnie wykonana. Budynek może też nadmiernie osiadać, więc niezbędne jest stosowanie skrzynek amortyzacyjnych. W kominie należy natomiast zastosować podwójne obróbki blacharskie. W zależności od warunków pogodowych, konieczne jest także wykonywanie okresowej konserwacji. Domy z bali mogą ponadto nie pasować to wszystkich warunków lokalnych, głównie ze względów krajobrazowych.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe