• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Wentylacja naturalna i mechaniczna
 • Artykuďż˝y

  Wentylacja naturalna i mechaniczna

  Wentylacja jest procesem, w którym zachodzi wymiana powietrza zanieczyszczonego, pochodzącego z wnętrza budynku na powietrze świeże, pobierane z zewnątrz. Prawidłowy przebieg tego procesu jest niezwykle istotny z punktu widzenia zarówno użytkowników pomieszczeń jak i stanu samego budynku. Skutki działania wadliwego systemu wentylacyjnego mogą być niezwykle groźne dla zdrowia.

  Wentylacja grawitacyjna jest zjawiskiem naturalnym, opartym o powszechnie obowiązujące prawa fizyki. Poprzez różnicę temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się wewnątrz budynku a tym zewnętrznym wymiana staje się możliwa. Zimniejsze powietrze z zewnątrz zastępuje to cieplejsze, pochodzące z wnętrza budynku. Nieszczelności w oknach lub drzwiach, działanie wiatru, a także specjalnie wybudowane kanały i kratki wentylacyjne służą wspomaganiu tego celu. Przy projektowaniu i budowie budynku należy ściśle określić przebieg tego rodzaju usprawnień, mających na celu zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza.


  Ze względu na fakt, iż wentylacja naturalna nie wymaga specjalnych nakładów finansowych na montaż i eksploatację urządzeń mechanicznych, pozostaje najczęstszym wyborem w naszym kraju. Zgodnie z polskimi normami obowiązującymi w budownictwie, w budynku mieszkalnym wloty prowadzące do kanałów wentylacyjnych muszą znajdować się w kuchni, łazience, toalecie, a także w pomieszczeniach bezokiennych. Jest to szczególnie zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których znajdują się gazowe urządzenia grzewcze, emitujące spaliny podczas pracy. Zamontowanie kratek wentylacyjnych konieczne jest również w drzwiach takich pomieszczeń.


  Niestety, nie zawsze wentylacja grawitacyjna jest w stanie działać w sposób wystarczająco efektywny, siła jej pracy jest ograniczona. W takiej sytuacji konieczne jest instalowanie odpowiednich urządzeń mechanicznych. Wentylacja mechaniczna pozwala na uzyskanie lepszej efektywności wymiany powietrza, wiąże się jednak z większymi kosztami, jakie tworzone są poprzez konieczność zakupu, instalacji i eksploatacji tego rodzaju urządzeń.


  W chwili podjęcia decyzji o zainstalowaniu instalacji mechanicznej należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór firmy, która będzie odpowiedzialna za tego rodzaju prace na terenie budynku. Przedsiębiorstwa należące do ścisłej czołówki w tej dziedzinie zazwyczaj oferują kompleksową obsługę całej inwestycji. Oznacza to włączenie się do prac na etapie projektu, który w sposób szczegółowy i najbardziej optymalny określi przebieg kanałów wentylacyjnych i rodzaju urządzeń potrzebnych do ich obsługi. Cały proces ma na celu optymalizację kosztów, zarówno tych powstałych podczas samej instalacji, jak i tych wynikających z późniejszej eksploatacji. Co istotne, profesjonaliści tego rodzaju oferują także usługi serwisowe. Nie bez znaczenia może być fakt, że taka kompleksowa usługa może niejednokrotnie być tańsza od wariantu, w którym kilka różnych firm będzie się zajmowało pojedynczymi etapami. Wiele takich firm za całość usługi oferuje korzystne zniżki i rabaty.


  Niezależnie od tego, na jaki system wentylacyjny ostatecznie się zdecydujemy, należy przede wszystkim brać pod uwagę wydajność wybranego układu. Zamontowany system powinien spełniać ściśle określone warunki. Skutki wadliwie lub niedostatecznie sprawnie działającej wentylacji mogą być naprawdę groźne dla zdrowia a nawet życia. Nie warto zatem próbować oszczędzać za wszelką cenę, skutki mogą być opłakane. Zdrowie jest przecież bezcenne.  

  Autor artykułu
  Artykuł został przygotowany przez firmę specjalizującą się w sprzedaży i montażu artykułów z branży klimatyzacja Wrocław


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe