• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Wiata garażowa – z czego ją zbudować?
 • Artykuďż˝y

  Wiata garażowa – z czego ją zbudować?

  Wiata garażowa stanowi alternatywę dla tradycyjnego garażu. Jest to konstrukcja, która z powodzeniem chroni pojazdy oraz inne przedmioty przed negatywnym skutkiem czynników atmosferycznych. Planujesz postawić wiatę? Zastanawiasz się, z jakiego materiału zbudować konstrukcję? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zbudować wiatę, która posłuży na długie lata.

  wiata-garazowa.jpg

  Wiata garażowa – nie tylko na samochód


  Wiata garażowa to konstrukcja, która przeznaczona jest głównie do zadaszenia i ochrony samochodu przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak, np. deszcz, śnieg, grad czy spadające gałęzie z drzew. Jeżeli nie masz miejsca w ogrodzie lub domu na drewno opałowe, to śmiało możesz je ułożyć pod wiatą, która zapewni odpowiednie warunki przechowywania. Konstrukcja posłuży również jako pomieszczenie gospodarcze, do którego umieścisz sprzęty ogrodowe, rowery czy drobne narzędzia, które będziesz mieć zawsze pod ręką.


  Budowa wiaty garażowej – jaki materiał wybrać?


  Na rynku dostępnych jest wiele gotowych wiat garażowych, które różnią się głównie budową oraz materiałem budulcowym. Niezależnie od tego, czy zamierzasz budować konstrukcję od zera, czy zakupić gotowy projekt, musisz zdecydować się na któryś z wariantów – decyzja o wyborze zależy głównie od zasobności portfela oraz indywidualnych wymagań.


  Wiata drewniana


  Najpopularniejszym materiałem do budowy wiat garażowych jest drewno. Jest to budulec, który charakteryzuje się ponadczasowym wyglądem – dzięki czemu wpasuje się w każdą posesję. Drewniane konstrukcje cechują się również dużą trwałością materiałową (zwłaszcza drewno klejone). Wybierając drewno, zyskujesz gwarancje jakości oraz ochrony swojego pojazdu przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj jednak, że drewno wymaga pielęgnacji – aby nie straciło swojego uroku i naturalnego wyglądu, co jakiś czas nanieś impregnat, który pozwoli zachować konstrukcji walory na długie lata. Co ważne – zadaszenie takiej wiaty najlepiej pokryć płytami poliwęglanowymi lub gontem bitumicznym. Szukasz gotowy drewnianych wiat? Odwiedź sklep Andrewex – znajdziesz tam jakościowe wiaty o wielu kształtach i rozmiarach z najwyższej jakości drewna.


  Wiata stalowa


  Wiata stalowa to typ surowszej konstrukcji – charakteryzuje się ona nowoczesnym wyglądem oraz lekkością (w porównaniu do wiaty drewnianej). Najczęściej wykonana jest ona z aluminium z elementami wykonanymi z ocynkowanej stali. Wybierając stal, pamiętaj o tym, że jest ona podatna na korozję – aby uchronić się przed szkodami, pomaluj kilka razy konstrukcje specjalną farbą. Wiaty stalowe są rozwiązaniem droższym od wiat drewnianych.


  Wiata murowana


  Wiata murowana to najrzadziej stosowane rozwiązanie – murowanie konstrukcji jest pracochłonne i o wiele droższe od postawienia wiat drewnianych i stalowych. Są to jednak bardzo eleganckie konstrukcje, które podkreślą charakter każdego domu oraz ogrodu. Charakteryzują się również długą żywotnością – są wytrzymalsze od drewna i stali – pamiętaj jednak, że ze względu na ich warunki techniczne wiata ta zajmie więcej miejsca.


  Wiata na samochód – co z pozwoleniem na budowę?


  Według przepisów prawa budowlanego postawienie wiaty garażowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dodatkowo – jeżeli planujesz wybudowanie wiaty na swojej posesji, nie musisz zgłaszać tego faktu do urzędu – chyba że powierzchnia konstrukcji przekracza 50 m2. Co ważne – niektóre urzędy gminy i prawa miejscowe mogą respektować inne założenia – przed postawieniem wiaty garażowej, sprawdź wszystkie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które mogą ograniczać możliwości budowy tego typu konstrukcji.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe