• Strona główna
 • Lista artyku��w
 • Wybór terenu pod inwestycję
 • Artykuďż˝y

  Wybór terenu pod inwestycję

  Tworzenie parków technologicznych czy specjalnych stref ekonomicznych jest w ostatnich latach bardzo modne. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystają wszyscy - począwszy od zarządzających danym obszarem, poprzez przedsiębiorców, którzy na danym obszarze działają, skończywszy na klientach i kontrahentach współpracujących z tymi przedsiębiorcami.

  Jakie są zalety budowania SSE i PNT?


  Najważniejsze z nich to stworzenie jednego, wspólnego miejsca, w którym może działać wiele przedsiębiorstw, bardzo często z różnych branż. Pozwala to na wymianę doświadczeń i stworzenie dodatkowych kontaktów biznesowych. Współdzielenie jednej dużej działki pozwala również na dodatkową reklamę, ponieważ każdy kontrahentów odwiedzających firmę A może zapoznać się z ofertą pozostałych firm i jeśli będzie poszukiwał takich produktów lub usług, które jest w stanie inna, znajdująca się na terenie SSE lub PNT firma zaoferować, na pewno rozważy skorzystanie z jej usług. To bardzo praktyczne ze względów ekonomicznych i logistycznych. Jadąc do jednego kontrahenta, można w ten sposób odwiedzić pozostałych.


  Jak wybierać miejsce pod inwestycje?


  Wybór miejsca pod tereny inwestycyjne czy to do budowy siedziby firmy czy do stworzenia Parku Naukowo - Technologicznego nie jest łatwym wyborem. Decydując się na konkretny kawałek ziemi, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  - przeznaczenie działki (czy jest to działka odrolniona, przeznaczona pod budowę na przykład zakładów przemysłowych, a jeśli nie jest, to jakie czynności należy podjąć, by ją przystosować)

  - lokalizacja. To najważniejszy aspekt. Do SSE lub PNT musi być dobry dojazd, najlepiej głównymi drogami. Pozwoli to na swobodne poruszanie się zarówno kierowcom aut osobowych, jak i ciężarówek. Ułatwi też to dojazd do pracy wszystkim pracownikom. Najlepsza lokalizacja to bliskie sąsiedztwo węzłów komunikacyjnych.

  - dostępność specjalistów, instytutów badawczych oraz rynek zbytu. Te trzy czynniki są równie istotne. Warto tworzyć takie miejsca w pobliżu ośrodków akademickich, na których nie brakuje doświadczonych specjalistów, którzy chętnie będą wspierać wzrastające przedsiębiorstwa. Istotnym czynnikiem jest też rynek zbytu czy to na towary, czy na usługi. Warto wybrać takie miejsce, w którym zainteresowanie działalnością poszczególnych firm będzie duże.

  Wybór działki pod inwestycję nie jest łatwym zadaniem. Pamiętając o powyższych zasadach łatwiej można znaleźć interesujące miejsce.


  Biura rachunkowe


  Warsztaty samochodowe