• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Zasadniczy element budowli – zbrojenie
  • Artykuďż˝y

    Zasadniczy element budowli – zbrojenie

    Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowlę bez wewnętrznej konstrukcji, swoistego szkieletu, na którym opiera się cały budynek, analogicznie jak na bazie układu szkieletowego funkcjonuje nasze ciało. Ten szkielet jest elementem decydującym o stabilności i trwałości całej budowli, dlatego dobre materiały i staranność jego wykonania jest  sprawą podstawową.

    Konieczność realizacji założeń projektowych

    Zbrojenia budowlane realizuje się na podstawie rysunków konstrukcyjnych wchodzących w skład projektu budowlanego. Do zbrojenia betonu służą pręty stalowe proste i gięte oraz strzemiona. Beton wbrew pozorom jest bowiem materiałem dość kruchym i wymaga wzmocnienia konstrukcji budynku w najbardziej newralgicznych miejscach. Tymczasem właśnie prawidłowo wykonane zbrojenie wzmacnia stabilność i trwałość budynku, a nieodpowiednie czy niestarannie wykonane może doprowadzić do tragicznych skutków.

    Ponieważ rola stalowych konstrukcji jest tak wielka, przy realizacji zbrojeń budowlanych należy ściśle trzymać się założeń projektu, przestrzegając określonych w nim parametrów i norm, przede wszystkim dotyczących klasy i gatunku stali czy rozmiarów i rodzajów prętów. Powszechnie stosowane dzisiaj gotowe zbrojenia budowlane nie bez przyczyny wykonuje się ze stali najwyższej jakości z koniecznymi atestami i certyfikatami. Obciążenia, jakie musi wytrzymać tego typu konstrukcja, narzucają konieczność zastosowania materiałów wysokiej klasy.

    Zbrojenia gotowe

    Podstawowym elementem zbrojeń budowlanych są pręty proste i gięte, gładkie i żebrowane oraz strzemiona. Przy budowie domu jednorodzinnego prościej jest zamówić pręty przycięte na wymiar, a jeszcze lepiej połączone w szkielety lub siatki. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej funkcjonalne, oszczędza bowiem mnóstwo pracy i czasu eliminując konieczność przycinania, gięcia i montowania poszczególnych elementów na placu budowy.

    Gotowe zbrojenia budowlane mające postać szkieletu to konstrukcje wykonane z przenoszących największe obciążenia prętów nośnych połączonych strzemionami. Natomiast stosowane przy budowie domów jednorodzinnych siatki wykonywane są z cienkich prętów zgrzewanych w miejscach połączeń.

    Rodzaje zbrojeń

    W zależności od funkcji i miejsca zastosowania, wyróżnia się zbrojenia budowlane nośne i uzupełniające. Do każdego z nich stosuje się inny rodzaj elementów stalowych. Bardzo ważnymi fragmentami konstrukcji budowlanych, w których stosuje się zbrojenia, są przede wszystkim fundamenty, ściany nośne, stropy. Do zbrojenia ław fundamentowych, ale także wieńców, nadproży, podciągów i słupów, bardzo często używa się szkieletów. Z kolei na przykład do zbrojenia gładzi na stropie można wykorzystywać siatki. Te ostatnie nadają się też do ścian fundamentowych.

    Z uwagi na strukturę zbrojenia, wyróżnia się natomiast żelbeton, gdzie wykonany ze stalowych prętów szkielet zatapia się w betonie, siatkobeton, czyli zbrojenie w postaci siatki, drutobeton i beton sprężony. Każdy rodzaj zbrojenia budowlanego ma określone funkcje do spełnienia wynikające z oddziałujących na budynek sił rozciągających i obciążeń.

    Autor artykułu
    Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Euro Mix Stal Warszawa






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe