• Strona g³ówna
  • Poradnik o zam�wieniach publicznych
  • Jak wygra� przetarg
  • Porady - przetargi

    Jak wygraæ przetarg

    czyli przewodnik po zamówieniach publicznych

     

    Wstêp. 1

    1. Og³oszenie o zamówieniu. 2

    2. SIWZ. 6

    3. Kompletowanie dokumentów.. 8

    Dokumenty potwierdzaj±ce spe³nianie warunków udzia³u w postêpowaniu. 8

    Dokumenty potwierdzaj±ce niepodleganie wykluczeniu z postêpowania. 9

    4. Przygotowanie oferty i przyst±pienie do przetargu. 10

    5. Czynno¶ci zamawiaj±cego w okresie zwi±zania ofert±. 10

    6. Rozstrzygniêcie przetargu. 11

    Masz pytania lub w±tpliwo¶ci?
    Zadzwoñ lub napisz do nas!



    Wstêp

     

    Ilo¶æ og³aszanych przetargów z roku na rok ro¶nie. Tylko w pierwszym pó³roczu 2010 r. udzielono niemal 100 tys. zamówieñ na ró¿nego rodzaju us³ugi, dostawy i roboty budowlane. Oko³o 75% postêpowañ jest prowadzonych w trybie przetargu nieograniczonego, w którym mog± wzi±æ udzia³ wszyscy wykonawcy, którzy spe³niaj± minimalne warunki okre¶lone przez zamawiaj±cych. Te liczby pokazuj± wyra¼nie, ¿e jest siê o co biæ.

     

    Us³ugi dla administracji publicznej wymagaj± wprawdzie konkurencyjnych cen, ale gwarantuj± pewny zarobek. Zamawiaj±cy mo¿e og³aszaæ przetarg tylko, je¶li zabezpieczy na ten cel odpowiednie ¶rodki. Zw³oka w zap³acie za fakturê jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, dlatego w praktyce prawie siê nie zdarza i ka¿dy wykonawca dostaje na czas pieni±dze.

     

    Zamówienia publiczne nie s± czym¶, czego trzeba siê baæ - coraz wiêcej wykonawców przekonuje siê, ¿e to dobry sposób na rozwijanie w³asnego biznesu. Je¿eli jeste¶ dobrze przygotowany, masz odpowiednie do¶wiadczenie i zaoferujesz konkurencyjn± cenê - masz du¿e szanse na wygranie przetargu. Musisz jedynie pamiêtaæ, by dok³adnie przeanalizowaæ specyfikacjê istotnych warunków zamówienia, by przy konstruowaniu oferty nie pope³niæ ¿adnych b³êdów. Startowanie w przetargach mo¿e Ci otworzyæ drogê do intratnych kontraktów. Nie zra¿aj siê wiêc g±szczem niejasnych przepisów czy pocz±tkowymi trudno¶ciami. Spróbuj swoich si³ w walce o zamówienia publiczne.

     

    1. Og³oszenie o zamówieniu

     

    Og³oszenia o prowadzonych przetargach znajdziesz m.in. na stronie www.wykonawca.pl oraz na stronach poszczególnych zamawiaj±cych. W og³oszeniu znajdziesz podstawowe informacje o danym postêpowaniu - czego dotyczy zamówienie, jaka jednostka jest zamawiaj±cym, do kiedy trzeba z³o¿yæ ofertê i jakie s± warunki udzia³u. Dowiesz siê tak¿e, czy trzeba wp³aciæ wadium (a je¶li tak, to w jakiej wysoko¶ci), wed³ug jakich kryteriów oceniane s± oferty oraz na jakiej stronie internetowej mo¿na znale¼æ SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia).

    Tre¶æ og³oszenia pozwoli Ci wstêpnie zdecydowaæ, czy chcesz zapoznaæ siê z SIWZ i rozwa¿yæ start w przetargu. Je¶li bêdziesz zainteresowany, wszystkie szczegó³owe informacje znajdziesz w specyfikacji.

     

    Nag³ówek og³oszenia zawiera nazwê zamówienia, numer og³oszenia i datê jego zamieszczenia w BZP (Biuletyn Zamówieñ Publicznych) oraz informacjê o charakterze og³oszenia (zamówienie, udzielenie zamówienia, zawarcie umowy).

     

    (Rys. 1 - Nag³ówek przyk³adowego og³oszenia)

     

    Og³oszenie podzielone jest na 4 sekcje. W sekcji pierwszej zawarte s± dane kontaktowe zamawiaj±cego, adres jego strony internetowej oraz rodzaj zamawiaj±cego (administracja rz±dowa, administracja samorz±dowa itp.).

     

    (Rys. 2 - Sekcja 1 przyk³adowego og³oszenia)

     

    Sekcja druga to podstawowe informacje o przedmiocie zamówienia. St±d dowiesz siê o tym, co jest przedmiotem przetargu i jaki posiada on tzw. kod CPV, jaki jest rodzaj zamówienia (dostawy, us³ugi czy roboty budowlane), oraz czy zamawiaj±cy przewiduje udzielenie w przysz³o¶ci zamówieñ uzupe³niaj±cych. Informuje siê tu tak¿e, czy wykonawcy mog± z³o¿yæ oferty czê¶ciowe (obejmuj±ce tylko czê¶æ zamówienia, np. tylko wykonanie elewacji w ramach ca³ego remontu budynku) lub oferty wariantowe. Na koñcu widnieje czas trwania (najczê¶ciej w odniesieniu do us³ug) lub termin wykonania zamówienia (dostawy lub roboty budowlane).

     

    (Rys. 3 - Sekcja 2 przyk³adowego og³oszenia)

     

    Sekcja trzecia jest zazwyczaj najobszerniejsza. W pierwszej kolejno¶ci rozstrzyga kwestiê wadium (nie zawsze bowiem zamawiaj±cy wymagaj± jego wniesienia), okre¶la jego wysoko¶æ i termin wniesienia. Pamiêtaj, ¿e wybór formy wniesienia wadium (pieni±dz, gwarancja ubezpieczeniowa lub bankowa, porêczenie bankowe) zale¿y wy³±cznie od Ciebie - zamawiaj±cy nie mo¿e niczego narzuciæ. W tej sekcji zamawiaj±cy podaje te¿, czy wybranemu przez siebie wykonawcy bêdzie wyp³aca³ zaliczki na poczet wykonania zamówienia. Je¿eli zaliczki nie s± przewidziane, to umówione wynagrodzenie otrzymasz dopiero po ca³kowitym wykonaniu umowy.

     

    (Rys. 4 - Sekcja 3 przyk³adowego og³oszenia - wadium i zaliczki)

     

    W nastêpnej kolejno¶ci podane s± warunki udzia³u w przetargu. Aby z³o¿yæ ofertê, musisz spe³niaæ ka¿dy z nich. W przeciwnym wypadku zamawiaj±cy wykluczy Ciê z postêpowania. Warunki mog± dotyczyæ:

    a)      posiadania odpowiednich uprawnieñ (koncesji, licencji i zezwoleñ), je¿eli s± one wymagane do realizacji zamówienia,

    b)     posiadania wiedzy i do¶wiadczenia (np. do¶wiadczenia w realizacji robót podobnych to przedmiotu danego zamówienia),

    c)      posiadania potencja³u technicznego (narzêdzi, maszyn i urz±dzeñ) oraz kadrowego (pracowników posiadaj±cych okre¶lone do¶wiadczenie, wykszta³cenie i uprawnienia),

    d)     zdolno¶ci ekonomicznej i finansowej (np. posiadania ¶rodków finansowych lub zdolno¶ci kredytowej w okre¶lonej wysoko¶ci).

    (Rys. 5 - Przyk³adowe og³oszenie - warunki udzia³u w postêpowaniu)

     

    Og³oszenie wymienia tak¿e dokumenty, jakie trzeba przed³o¿yæ zamawiaj±cemu, aby wzi±æ udzia³ w przetargu. Dokumenty te mo¿na podzieliæ na dwie grupy:

    1)      dokumenty potwierdzaj±ce spe³nianie warunków udzia³u w postêpowaniu, o których mowa wy¿ej (uprawnienia, do¶wiadczenie, potencja³ techniczny i kadrowy, zdolno¶æ finansowa),

    2)      dokumenty potwierdzaj±ce niepodleganie wykluczeniu (m.in. za¶wiadczenia z urzêdu skarbowego i ZUS o braku zaleg³o¶ci w p³aceniu podatków i sk³adek, za¶wiadczenie o niekaralno¶ci z KRK, brak otwartej likwidacji lub og³oszonej upad³o¶ci firmy).

    (Rys. 6 - Przyk³adowe og³oszenie - dokumenty potwierdzaj±ce spe³nianie warunków udzia³u w przetargu)

     

    (Rys. 7 - Przyk³adowe og³oszenie - dokumenty potwierdzaj±ce niepodleganie wykluczeniu)

     

    Wraz z ofert± trzeba te¿ niekiedy inne dokumenty - m.in. pe³nomocnictwo, je¿eli zamierzasz z³o¿yæ ofertê nie osobi¶cie, lecz przez pe³nomocnika.

     

    (Rys. 8 - Przyk³adowe og³oszenie - inne wymagane dokumenty)

     

    Ostatnia, czwarta sekcja og³oszenia, zawiera informacje proceduralne, takie jak tryb udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z og³oszeniem itp.), kryteria oceny ofert (oprócz najni¿szej ceny mog± bowiem istnieæ dodatkowe kryteria) oraz ewentualna mo¿liwo¶æ zmiany tre¶ci umowy w trakcie jej wykonywania. St±d dowiesz siê tak¿e, jaki jest termin na z³o¿enie oferty (lub wniosku o dopuszczenie do udzia³u w postêpowaniu - np. w przetargu ograniczonym) i jaki jest termin zwi±zania ofert±. Ten ostatni, liczony od up³ywu terminu na z³o¿enie oferty, to czas, kiedy nie mo¿esz wycofaæ swojego o¶wiadczenia - je¿eli zostaniesz wybrany przez zamawiaj±cego - bêdziesz musia³ podpisaæ umowê i zrealizowaæ zamówienie.

    (Rys. 9 - Sekcja 4 przyk³adowego og³oszenia)

    2. SIWZ

     

    Og³oszenie o zamówieniu zawiera jednak tylko ogólne informacje o danym przetargu. Wszystkie szczegó³owe dane s± natomiast zawarte w SIWZ, czyli specyfikacji istotnych warunków zamówienia. SIWZ znajdziesz na stronie internetowej zamawiaj±cego, a je¿eli chcesz mieæ wersjê papierow± - wystarczy, ¿e z³o¿ysz odpowiedni wniosek oraz op³acisz koszty wydruku i wysy³ki.

     

    SIWZ zawiera wszystkie informacje, które s± w og³oszeniu, a ponadto precyzuje m.in. kryteria oceny ofert (je¿eli zamawiaj±cy ustanowi³ dodatkowe kryteria poza najni¿sz± cen±), szczegó³owo omawia przedmiot zamówienia i wymagania zamawiaj±cego co do sposobu jego wykonania i okre¶la sposób porozumiewania siê z zamawiaj±cym (czyli formê, w jakiej nale¿y dostarczaæ wszystkie dokumenty - pisemne, faksem, poczt± elektroniczn±). Czêsto zamawiaj±cy zamieszczaj± w specyfikacji instrukcje dot. sposobu sporz±dzenia oferty, niekiedy podaj±c wrêcz formularz ofertowy, który nale¿y wype³niæ. W¶ród za³±czników do SIWZ znajduje siê tak¿e kosztorys, dokumentacja projektowa, wzór przysz³ej umowy z wykonawc± i wzory innych niezbêdnych dokumentów i o¶wiadczeñ.

     

    (Rys. 10 - Przyk³adowy formularz ofertowy - za³±cznik do SIWZ)

     

    Przed podjêciem ostatecznej decyzji o wystartowaniu w wy¶cigu o zamówienie powiniene¶ dok³adnie przeanalizowaæ tre¶æ specyfikacji. Musisz bowiem mieæ pewno¶æ, ¿e spe³niasz wszystkie warunki i posiadasz (lub mo¿esz zdobyæ) dokumenty, które to potwierdz±. Równie wa¿ne s± wymogi co do zakresu zamówienia, techniki jego wykonania i terminu realizacji. Przemy¶l te¿, czy bêdziesz w stanie zaoferowaæ konkurencyjn± cenê - na tyle nisk±, by wygraæ przetarg, ale jednocze¶nie na tyle rozs±dn±, by osi±gn±æ zysk.

     

    Je¿eli co¶ w tre¶ci SIWZ wzbudzi Twoje w±tpliwo¶ci, mo¿esz zwróciæ siê do zamawiaj±cego z wnioskiem o wyja¶nienie. Musisz to zrobiæ nie pó¼niej ni¿ do koñca dnia, w którym up³ywa po³owa terminu sk³adania ofert (np. je¿eli og³oszenie o zamówieniu ukaza³o siê 1 kwietnia 2011, w termin sk³adania ofert wyznaczono na 30 kwietnia, to wniosek mo¿esz z³o¿yæ najpó¼niej 15 kwietnia). Je¿eli pojawi siê wiêcej pytañ, w tym równie¿ od innych wykonawców, zamawiaj±cy mo¿e zorganizowaæ zebranie, na którym wyja¶ni wszelkie w±tpliwo¶ci co do tre¶ci specyfikacji. O miejscu i terminie zebrania dowiesz siê ze strony internetowej zamawiaj±cego.

    3. Kompletowanie dokumentów

     

    Przed z³o¿eniem oferty czeka Ciê nieco papierkowej roboty i biegania po urzêdach. Musisz zdobyæ dokumenty, dziêki którym udowodnisz zamawiaj±cemu, ¿e spe³niasz warunki udzia³u w przetargu. Poni¿ej krótki opis najczê¶ciej ¿±danych dokumentów.

     

    Dokumenty potwierdzaj±ce spe³nianie warunków udzia³u w postêpowaniu

     

    a)      Wykaz zrealizowanych robót budowlanych, us³ug lub dostaw.

    W wykazie tym nale¿y umie¶ciæ zrealizowane przez Ciebie roboty budowlane, us³ugi lub dostawy, które potwierdzaj± warunek posiadania odpowiedniego do¶wiadczenia. Do tego nale¿y za³±czyæ referencje - czyli dokumenty potwierdzaj±ce nale¿yte wykonanie prac wyszczególnionych w wykazie. Najlepiej, je¶li s± to typowe listy referencyjne, ale zamawiaj±cy akceptuj± tak¿e faktury przyjête bez zastrze¿eñ czy te¿ protoko³y zdawczo-odbiorcze.

    b)     Wykaz narzêdzi, wyposa¿enia zak³adu i urz±dzeñ technicznych.

    To o¶wiadczenie musi zawieraæ wykaz maszyn i urz±dzeñ (w tym pojazdów), które zgodnie z wymaganiami zamawiaj±cego s± niezbêdne do realizacji zamówienia.

    c)      Wykaz osób, które bêd± uczestniczyæ w realizacji zamówienia.

    W tym wykazie nale¿y podaæ osoby, które bêd± bezpo¶rednio wykonywaæ prace - poszczególni robotnicy, kierownicy budowy, inspektorzy itp. Niezbêdne jest te¿ za³±czenie o¶wiadczenia o tym, i¿ poszczególne osoby posiadaj± stosowne uprawnienia (np. uprawnienia do pe³nienia funkcji kierownika robót).

    d)     Informacja z banku o posiadanych ¶rodkach finansowych lub zdolno¶ci kredytowej.

    Je¿eli zamawiaj±cy w zakresie zdolno¶ci finansowej wymaga posiadania ¶rodków w okre¶lonej wysoko¶ci, musisz siê udaæ do banku, by otrzymaæ stosowny dokument. Nie musisz fizycznie posiadaæ gotówki - wystarczy, je¿eli bank wystawi za¶wiadczenie o zdolno¶ci kredytowej.

    e)     Op³acona polisa OC.

    Niekiedy zamawiaj±cy wymagaj±, by wykonawcy byli ubezpieczeni od odpowiedzialno¶ci cywilnej (w zakresie prowadzonej dzia³alno¶ci gospodarczej). Od ubezpieczyciela uzyskasz polisê, któr± z³o¿ysz zamawiaj±cemu. Polisa musi byæ ju¿ op³acona, wiêc dla pewno¶ci warto za³±czyæ dowód op³acenia sk³adki ubezpieczeniowej.

     

    Dokumenty potwierdzaj±ce niepodleganie wykluczeniu z postêpowania

     

    a)      O¶wiadczenie o braku podstaw do wykluczenia.

    Sk³adaj±c ten dokument o¶wiadczasz, ¿e nie podlegasz wykluczeniu z postêpowania. Wykluczeniu podlegaj± m.in. wykonawcy, którzy zalegaj± z uiszczaniem podatków lub zostali skazani za niektóre przestêpstwa.

    b)     Odpis z KRS lub o¶wiadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówieñ publicznych.

    Wykonawca startuj±cy w przetargu nie mo¿e byæ w stanie likwidacji lub po og³oszeniu upad³o¶ci. Spó³ki prawa handlowego przedstawiaj± wiêc odpis z KRS, a osoby fizyczne prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz± - stosowne o¶wiadczenie.

    c)      Za¶wiadczenia z urzêdu skarbowego i ZUS.

    Nie mo¿esz zalegaæ z p³aceniem podatków i sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne, je¶li chcesz mieæ szansê na uzyskanie zamówienia. Odpowiednie za¶wiadczenia uzyskasz w urzêdzie skarbowym i ZUS.

    d)     Za¶wiadczenie o niekaralno¶ci z KRK.

    W celu potwierdzenia braku karalno¶ci trzeba przedstawiæ zamawiaj±cemu informacjê z Krajowego Rejestru Karnego. Punkty informacyjne KRK, w których uzyskasz odpowiednie za¶wiadczenie, znajduj± siê w s±dach okrêgowych i niektórych s±dach rejonowych. Pe³n± ich listê znajdziesz pod tym adresem - http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-karny.

    4. Przygotowanie oferty i przyst±pienie do przetargu

     

    Je¿eli masz ju¿ wszystkie niezbêdne dokumenty i o¶wiadczenia - czas przygotowaæ ofertê. Pamiêtaj, ¿e musi byæ w 100% zgodna z SIWZ. Nie mo¿esz zaoferowaæ choæby czê¶ciowo innych prac, ni¿ tego oczekuje zamawiaj±cy. Sposób wykonania, technologia, termin realizacji - wszystko musi byæ zgodne z wymaganiami zawartymi w specyfikacji.

     

     

    Gotow± ofertê trzeba z³o¿yæ w terminie - w przeciwnym wypadku zamawiaj±cy nie we¼mie jej w ogóle pod uwagê. Nie zapomnij o z³o¿eniu dokumentów potwierdzaj±cych spe³nianie warunków udzia³u w przetargu i niepodleganie wykluczeniu.

    Termin na z³o¿enie oferty jest jednocze¶nie terminem na wniesienie wadium. Je¿eli wp³acasz wadium w pieni±dzu, musi ono zostaæ zaksiêgowane na koncie zamawiaj±cego przed up³ywem terminu sk³adania ofert. Gwarancje wadialne i porêczenia musz± do tego czasu wp³yn±æ do zamawiaj±cego.

    5. Czynno¶ci zamawiaj±cego w okresie zwi±zania ofert±

     

    Po up³ywie terminu z³o¿enia oferty rozpoczyna siê okres zwi±zania ofert± (okre¶lony w SIWZ). W tym czasie oferty nie mo¿esz wycofaæ, a je¿eli zostaniesz wybrany przez zamawiaj±cego - musisz podpisaæ umowê i zrealizowaæ zamówienie.

     

    Przed rozstrzygniêciem przetargu mo¿e siê jednak jeszcze wiele wydarzyæ. Je¿eli w¶ród dokumentów, które z³o¿y³e¶, znajd± siê takie, które wzbudz± w±tpliwo¶ci zamawiaj±cego lub nie bêd± potwierdzaæ spe³niania warunków udzia³u, zamawiaj±cy wezwie Ciê do z³o¿enia stosownych wyja¶nieñ lub uzupe³nienia dokumentów. W wezwaniu okre¶lony zostanie termin na wykonanie tych czynno¶ci i dok³adny zakres uzupe³nienia lub wyja¶nieñ, których oczekuje podmiot organizuj±cy postêpowanie. Na wezwanie do uzupe³nienia trzeba odpowiedzieæ i dostarczyæ zamawiaj±cemu wymagane dokumenty. Je¿eli nie dope³nisz tego obowi±zku, zostaniesz wykluczony z postêpowania i utracisz wadium.

     

    Wezwanie do z³o¿enia wyja¶nieñ mo¿e dotyczyæ tak¿e samej oferty. Niezrozumia³e sformu³owania lub w±tpliwo¶ci co do zgodno¶ci oferty z SIWZ to najczêstsze przyczyny ¿±dania wyja¶nieñ od wykonawców.

     

    Pamiêtaj tak¿e, ¿e cena, jak± podajesz w ofercie, nie mo¿e byæ zbyt niska. Je¿eli oka¿e siê, ¿e znacz±co odbiega od szacunkowej warto¶ci zamówienia lub cen innych wykonawców, bêdziesz musia³ udowodniæ zamawiaj±cemu, ¿e nie przedstawi³e¶ tzw. ceny ra¿±co niskiej. W takiej sytuacji niezbêdne bêdzie przedstawienie odpowiednich dowodów, które przekonaj± zamawiaj±cego, i¿ nie zani¿y³e¶ zbytnio ceny.

     

    Nie musisz siê obawiaæ drobnych b³êdów w ofercie, tj., tzw. oczywistych pomy³ek pisarskich i rachunkowych. Je¿eli przyk³adowo niepoprawnie zsumujesz ceny poszczególnych sk³adników kosztorysu lub pope³nisz tzw. "literówkê" - zamawiaj±cy poprawi to za Ciebie. W przypadku bardziej skomplikowanych b³êdów poprawa bêdzie mo¿liwa, je¿eli wszystkie wymagane dane s± zawarte w ofercie lub za³±czonych do niej dokumentach i nie bêdzie to skutkowa³o znacz±c± (istotn±) zmian± oferty. O dokonanych poprawkach zamawiaj±cy niezw³ocznie Ciê poinformuje. Mo¿esz sprzeciwiæ siê modyfikacjom zamawiaj±cego w ci±gu 3 dni, ale wówczas Twoja oferta zostanie odrzucona.

    6. Rozstrzygniêcie przetargu

     

    Zamawiaj±cy po dokonaniu oceny spe³niania warunków udzia³u i weryfikacji zgodno¶ci ofert z SIWZ sporz±dza ranking ofert. W rankingu tym ocenia poszczególne oferty wed³ug kryteriów opisanych w specyfikacji i przyznaje punkty. Przetarg wygrywa ten wykonawca, którego oferta uzyska najwiêksz± ilo¶æ punktów.

     

    O wynikach postêpowania zostaniesz powiadomiony przez zamawiaj±cego. Informacje te zostan± równie¿ zamieszczone w jego siedzibie i na stronie internetowej, z której ¶ci±gn±³e¶ specyfikacjê.

     

     

     


    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe